sobota, 20 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    XTPL: Przewodzące linie ponad 400 razy cieńsze od ludzkiego włosa

    Zobacz również

    Spółka XTPL, opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, dokonała właśnie kolejnego przełomu, zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nanometrów. Cały proces wytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny, co oznacza, że XTPL może rozpocząć proces komercjalizacji swojej autorskiej technologii. Elastyczne ogniwa słoneczne, potrafiące jeszcze efektywniej zamieniać światło słoneczne w energię elektryczną, czy wyświetlacze ciekłokrystaliczne o niespotykanej

    - Reklama -

    ostrości i głębi obrazu – to tylko dwa przykłady technologii jutra, których niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące: transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie takich właśnie warstw.

    Do tej pory drukowaliśmy linie, które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To dla nas ogromny krok, który pokazuje, jak rewolucyjna jest nasza metoda. Cieńsze linie otwierają przed nami możliwości zupełnie nowych zastosowań technologii XTPL. Dodatkowo możemy z całą odpowiedzialnością popartą dowodami powiedzieć, że zbudowany przez nas zespół badawczo-rozwojowy osiąga ogromne postępy w procesie kontroli i rozwoju procesu druku. Skala nanometrów, w której operujemy, jest bardzo atrakcyjna ze względu na swój potencjał, ale jednocześnie trudna. Nam udało się zapanować nad procesem druku nanomateriałów i sprawić, że stał się on powtarzalny – tłumaczy dr Filip Granek, CEO XTPL.

    Dzięki uzyskanej powtarzalności i kontroli druku naukowcy są dziś gotowi do testów swojej technologii we współpracy z potencjalnymi klientami.

    Opowiadamy o technologii XTPL podczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Właściwie od samego początku widzieliśmy duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem, dostaliśmy listy intencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, między innymi od Trina Solar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowi przetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnych rozwiązań. Ta chwila właśnie nadeszła – dodaje Filip Granek.

    Technologia XTPL jest atrakcyjna szczególnie dla producentów paneli fotowoltaicznych i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Światło wchodzące do ogniwa słonecznego, w dzisiaj produkowanych urządzeniach, odbija się od linii przewodzących. Linie XTPL są tak cienkie, że promienie słoneczne nie odbijają się, a jedynie załamują, co zwiększa absorbcję energii słonecznej. W przypadku urządzeń mobilnych natomiast światło emitowane przez nie trafia na przeszkodę w postaci przewodów. Cienkie linie przewodzące XTPL sprawiają, że światło ma do pokonania mniejszą przeszkodę, przez co przy zużyciu mniejszej ilości energii można uzyskać tę samą jasność wyświetlacza. To przekłada się na żywotność baterii.

    Firma XTPL nad swoim wynalazkiem pracuje w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Zespół tworzący firmę składa się z naukowców i technologów o interdyscyplinarnym, skumulowanym, 80-letnim doświadczeniu w zakresie: chemii, fizyki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

    XTPL SA chce zadebiutować na rynku NewConnect w pierwszej połowie tego roku. Już teraz można kontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się więcej o spółce oraz przewidzianej emisji akcji.

    ŹródłoXTPL
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Smartfony za pół ceny – doskonała oferta dla przenoszących numer do Plusa i Plusha

    Klienci przenoszący numer do Plusa lub Plusha będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnej promocji i kupić wybrane smartfony za...