środa, 24 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    300 000 posłusznych urządzeń: Hajime zdobywa świat Internetu Rzeczy

    Zobacz również

    Kaspersky Lab opublikował wyniki swojego dochodzenia dotyczącego aktywności Hajime – tajemniczego, ewoluującego szkodliwego oprogramowania wycelowanego w Internet Rzeczy, które tworzy ogromną sieć zainfekowanych urządzeń (tzw. botnet). Botnet ten rozprzestrzeniał się ostatnio szeroko, infekując wiele urządzeń na świecie. Obecnie sieć składa się z niemal 300 000 urządzeń zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem, które są gotowe współdziałać, aby wypełnić instrukcje autora szkodnika bez wiedzy

    - Reklama -

    ofiar. Prawdziwy cel Hajime pozostaje nieznany.

    Hajime (z japońskiego oznacza „początek”) ujawnił pierwsze oznaki swojej aktywności w październiku 2016 r. Od tego czasu ewoluował, rozwijając nowe techniki rozprzestrzeniania się. Szkodnik ten buduje ogromny botnet — zdecentralizowaną grupę zhakowanych maszyn, które dyskretnie przeprowadzają ataki spamowe lub DDoS.    

    Jednak Hajime nie zawiera żadnego kodu ani możliwości atakowania — jedynie moduł rozprzestrzeniania się. Szkodnik ten, należący do rodziny zaawansowanych programów działających ukradkowo, stosuje różne techniki — głównie łamanie haseł metodą siłową — w celu infekowania urządzeń, a następnie podejmuje szereg działań, aby ukryć się przed wykryciem. Tym samym urządzenie staje się częścią botnetu.

    Hajime nie atakuje wyłącznie określonego typu urządzeń, a raczej dowolny sprzęt z dostępem do internetu. Mimo to większość celów stanowią cyfrowe rejestratory wideo, w dalszej kolejności kamery internetowe oraz rutery sieciowe.   

    Według badaczy z Kaspersky Lab Hajime unika kilku sieci, w tym firm General Electric, Hewlett-Packard, amerykańskiej poczty, Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz wielu sieci prywatnych.

    Wśród głównych źródeł infekcji w momencie prowadzenia badania znalazł się Wietnam (ponad 20%), Tajwan (prawie 13%) oraz Brazylia (około 9%). Najwięcej zhakowanych urządzeń jest zlokalizowanych w Iranie, Wietnamie i Brazylii.

    Łącznie w badanym okresie Kaspersky Lab ujawnił co najmniej 297 499 unikatowych urządzeń współdzielących konfigurację Hajime.

    – Najbardziej intrygującą rzeczą, jeśli chodzi o Hajime, jest jego cel. Chociaż botnet staje się coraz większy, jego cel pozostaje nieznany. Nie zauważyliśmy jego śladów w żadnym rodzaju ataku czy dodatkowej szkodliwej aktywności. Mimo to zalecamy właścicielom urządzeń Internetu Rzeczy, aby zmienili ich hasła na takie, które są trudne do złamania, i aby w miarę możliwości uaktualnili oprogramowanie firmware
    — powiedział Konstantin Zykow, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli i usługi zarządzania AI

    SAS, lider technologii z obszaru danych i sztucznej inteligencji, wprowadza na rynek nowe produkty i usługi, które usprawnią zarządzanie...