piątek, 19 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Microsoft wraca do szkoły

    Zobacz również

    Firma Microsoft postanowiła w niecodzienny sposób uczcić nowy rok szkolny. W tym celu do Szkoły Podstawowej Nr 3 w podwarszawskich Ząbkach zabrała grupę dziennikarzy w sentymentalną podróż z powrotem do szkolnych ławek. Celem projektu była popularyzacja aplikacji Office oraz drugiego sezonu Akademii Office Junior. Dziennikarze uczestniczyli w lekcjach z matematyki, języka polskiego, informatyki i plastyki, w każdym wypadku wykorzystując urządzenia z Windows 10.

    - Reklama -

    Akademia Office Junior na rok szkolny 2017/2018
    Powodem, dla którego Microsoft z powrotem wezwał do szkoły dziennikarzy, jest nowa odsłona Akademii Office Junior, dostępna na stronie www.akademiaoffice.pl

    To cykl bezpłatnych szkoleń i warsztatów online z aplikacji Office, skierowanych do uczniów oraz ich rodziców. Eksperci Office przystępnym językiem w materiałach video tłumaczą najważniejsze funkcje Excela, Worda, OneNote’a, OneDrive’a i PowerPointa. Uczestnicy Akademii Office Junior dowiedzą się m.in. jak za pomocą kilku kliknięć przygotować piękną prezentację w programie PowerPoint, jak wykorzystać nieznane funkcje w aplikacji Word, jak opanować budżet w Excelu i do czego przydają się odręcznie spisane, cyfrowe notatki w OneNote, a także do czego służy wirtualny dysk OneDrive, w którym pomieszczą się wszystkie najważniejsze dla nas pliki (zdjęcia, dokumenty, filmy, muzyka etc.).

    Dziennikarze, którzy wzięli udział w „Powrocie do szkoły z Office”, jako jedni z pierwszych mieli okazję przetestować wybrane funkcje aplikacji Office w warunkach szkolnych. Zajęcia poprowadził duet: Emilia Dankwa, aktorka znana m.in. z serialu Rodzinka.pl i świeżo upieczona szóstoklasistka oraz Radosław Sejda z polskiego oddziału Microsoft. Wszystkie lekcje przeprowadzono na komputerach Microsoft Surface Pro 4, z zainstalowanymi aplikacjami Office 365.

    Pierwsze zetknięcie z technologią Microsoft w Szkole w Ząbkach nastąpiło w momencie odczytania krótkiego wiersza: „Żegnajcie letnie przygody”. Wiersz zadeklamował jednak nie człowiek, a program Microsoft Word, dzięki funkcji zamiany tekstu na mowę, czyli TTS (text-to-speech).

    Lekcja 1 – Matematyka z OneNote
    Zaczęło się od przedmiotu, który dla wielu do dziś pozostaje koszmarem sennym: matematyki. O ile obliczenie równań na klasycznej tablicy szkolnej przysparzało nieco trudności uczestnikom – co zresztą nauczyciel skwitował chłodnym: „Kłania się Państwu kolejność działań…” – o tyle to samo równanie wpisane do OneNote rozwiązywało się samo. Po zapisaniu go piórem Surface Pen na ekranie i wybraniu Asystenta Funkcji Matematycznych, aplikacja OneNote w mgnieniu oka automatycznie obliczała poprawny wynik. Co więcej – dorośli uczniowie mogli przypomnieć sobie także kolejność wykonywania działań. OneNote krok po kroku wyjaśnił im, jak dojść do prawidłowego wyniku. Jest to o tyle istotne, że aplikacja pokazuje „ścieżkę myślenia”, którą uczniowie mogą sobie przyswoić, a nie tylko gotową odpowiedź, jak w przypadku gotowych rozwiązań drukowanych z reguły na końcowych stronach zeszytów ćwiczeń do matematyki.

    Lekcja 2 – Język polski z Word
    Po wysileniu lewej, analitycznej półkuli, dla równowagi intelektualnej dziennikarze otrzymali zadanie angażujące prawą, kreatywną półkulę. Na lekcji języka polskiego mieli napisać wypracowanie na 500 znaków. Temat: najbardziej epicka przygoda w szkole. Pióra i klawiatury poszły w ruch, a wyobraźnia poniosła dziennikarzy w najdalsze meandry ich szkolnych przygód. Posłuchaliśmy historii o wagarach pierwszego dnia wiosny, o ściąganiu na maturze oraz o ucieczce z dywanika u dyrektora. Dziennikarze wspólnie wybrali jedną historię – i wszyscy mogli dodać do niej kilka opisowych zdań od siebie, pracując na zwycięskim opowiadaniu w tym samym czasie, w trybie rzeczywistym. Warto w tym miejscu dodać, że z badań przeprowadzonych wspólnie przez firmę Microsoft oraz Uniwersytet w Trondheim (placówkę edukacyjną uchodzącą za „kuźnię noblistów”), treści wpisywane na komputerze za pomocą pióra komputerowego są zapamiętywane przez ludzki mózg szybciej i łatwiej, niż te wpisywane za pomocą klawiatury.

    Lekcja 3 – Informatyka z OneDrive
    Ile razy namęczyliśmy się w szkole przepisując jakiś tekst z podręczników czy magazynów, który był nam niezbędny jako fragment w prezentacji czy w wystąpieniu? – zapytał retorycznie uczniów nauczyciel Radosław Sejda. Odpowiedziały mu przytakujące głowy.

    Dzisiaj uczniowie nie mają takiego problemu. Jak przyznała Emilia Dankwa, która musi godzić obowiązki aktorskie ze szkolnymi, dzięki OneDrive jest to dziecinnie proste:

    Koledzy często wysyłają mi zdjęcia ze stron z podręcznika, z materiałów, z których będzie sprawdzian. Dzięki temu mogę uczyć się nawet w drodze na plan zdjęciowy. A kiedy mam przygotować wystąpienie na następną lekcję, to sama robię zdjęcia fragmentom książek i czasopism, a później OneDrive wyciąga mi z nich tekst, który mogę dowolnie zmieniać i wykorzystać podczas prezentacji przed klasą.

    Ta funkcja wywołała wielkie zaskoczenie na twarzach dziennikarzy. OneDrive to już nie tylko wirtualny dysk na wszystkie nasze pliki czy prace domowe uczniów. Aplikacja potrafi bowiem „przeczytać” i wyłowić ze zdjęcia praktycznie każdy drukowany tekst, a następnie przetworzyć go do edytowalnej formy. Nie trzeba już nic przepisywać. Wystarczy kliknąć jeden przycisk i gotowe.

    Lekcja 4 – Plastyka z Paint 3D
    Ostatnią lekcją w Szkole Podstawowej Nr 3 w podwarszawskich Ząbkach była plastyka. Jednak zamiast klasycznego bloku rysunkowego, kredek, akwareli i plakatówek – artystyczne zaplecze współtworzyły: Surface Pro 4, pióro Surface Pen i Paint 3D. Zadanie było proste: narysować własnego minionka. Żeby jednak nie było zbyt prosto: stworek miał powstać w 3D.

    Po krótkim pokazie z rysowania w trójwymiarze wyrośnięci uczniowie zabrali się do pracy. Nagle ucichły szmery i wszyscy – jak zahipnotyzowani – dopracowywali trójwymiarowego minionka. Po kilku minutach efekty tego artystycznego ćwiczenia przerosły nawet oczekiwania nauczycieli. Wśród prac zdarzały się prawdziwe perełki, których nie powstydziłyby się wytwórnie w Hollywood.

    … i wtedy zadzwonił ostatni dzwonek, który obwieścił koniec pierwszego dnia szkoły z Office.

    ŹródłoMicrosoft
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Smartfony za pół ceny – doskonała oferta dla przenoszących numer do Plusa i Plusha

    Klienci przenoszący numer do Plusa lub Plusha będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnej promocji i kupić wybrane smartfony za...