środa, 24 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Ekstremalne korki podczas meczu Polaków. Czy miasta powinny udostępnić BUSpasy?

    Zobacz również

    Niemal puste drogi w porannym szczycie komunikacyjnym i ekstremalne, niespotykane od lat korki wczesnym przedpołudniem. Oto sytuacja drogowa w dniu meczu Polska – Senegal. Czy miasta powinny udostępnić BUSpasy do rozładowania takich korków? AutoMapa szczegółowo przeanalizowała dane drogowe w dniu pierwszego meczu Reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018r. Bez wątpienia można na ich podstawie powiedzieć, że piłka nożna jest nadal polskim sportem narodowym.

    - Reklama -

    Poranek na polskich drogach rozpoczął się nadzwyczaj spokojnie. Widać było znacznie mniejszy ruch na drogach niemal we wszystkich miastach w Polsce. W porównaniu ze średnią z kilku ostatnich tygodni wskaźnik Korkometr, obrazujący stan zakorkowania dróg, był o 2-3 punkty niższy, niż zazwyczaj. Również łączny czas korków w polskich miastach był nawet o 1/3 mniejszy, niż zazwyczaj. Wiele osób wybrało tego dnia transport publiczny tak, aby mecz z Senegalem obejrzeć wspólnie ze znajomymi w pubach, restauracjach czy licznych strefach kibica.

    Korkometr Warszawa
    Ci, którzy wybrali przejazd do pracy własnym pojazdem, dzięki znacznie mniejszej liczbie aut na drogach, pokonali trasę do pracy bardzo sprawnie i w znacznie krótszym czasie, niż zazwyczaj.

    Korkometr Poznań
    Diametralnie odmienna sytuacja miała miejsce podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego, który rozpoczął się wcześniej niż zazwyczaj i bardzo gwałtownie.

    Jak wynika z danych AutoMapy, ogromna liczba osób wyszła z pracy około godz. 15 i masowo ruszyła do domów aby dojechać na początek meczu. Spowodowało to gwałtowny wzrost natężenia ruchu i niespotykane, znacznie powyżej średniej, korki na drogach. W dwóch miastach: Gdańsku i Wrocławiu wskaźnik Korkometr osiągnął maksymalną wartość 12 punktów.

    Korkometr Wrocław
    Tak potężnych korków nie było w tych miastach od ponad roku. Również inne miasta w Polsce notowały rekordowe zakorkowanie. W Warszawie łączny czas korków o godzinie 16:30 sięgał niemal 1400 minut, a we wspomnianym wcześniej Wrocławiu był on większy o prawie 300% niż zazwyczaj i przekraczał 1100 minut!

    Korkometr Gdańsk
    Równie gwałtownie jak się rozpoczął popołudniowy szczyt, tak równie gwałtownie się zakończył. Już przed godziną 18 ruch na drogach spadł poniżej średniego poziomu z ostatnich tygodni, a kibice dotarli przed telewizory, aby śledzić walkę polskiej kadry narodowej. Dość powiedzieć, że tzw. Mordor, a więc warszawskie zagłębie biznesowe, o godzinie 17 świecił pustkami, a ruch przypominał ten, który jest w weekendy.

    Gwałtowne zwiększenie natężenia ruchu związane jest zwykle z konkretnym zdarzeniem. Tradycyjny popołudniowy szczyt komunikacyjny związany jest z powrotem do domu. Sytuacja zaostrza się jeśli zadziałają dodatkowe czynniki. Tak jak w przeddzień długiego weekendu, tak i wczoraj mieliśmy do czynienia z ekstremalnym zwiększeniem natężenia ruchu w krótkim przedziale czasowym. Są to sytuacje wyjątkowe i wymagają szczególnego działania. Należy rozważyć możliwość doraźnego wykorzystania np. BUSpasów do rozładowania ruchu. Tym bardziej, że tak ekstremalne korki dotykają również komunikację publiczną. – komentuje dr Magdalena M. Fuhrmann z Zakładu Geografii Miast i Organizacji Przestrzennej WGSR UW.

    Korkometr, to opracowany przez AutoMapę wskaźnik obrazujący poziom zakorkowania danego miasta i dróg wylotowych. 12-stopniowa skala, wzorowana na skali Beuaforta, pokazuje opóźnienie względem przejazdu tym samym odcinkiem drogi poza godzinami szczytu. Wartości korkometru prezentowane są w czterech grupach.

        1 – 3:  Brak utrudnień
        4 – 6:  Niewielkie korki
        7 – 9:  Znaczne korki
        10 – 12:  Ekstremalne korki

    ŹródłoAutoMapa
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Interia z rolkami wideo na mobilnej stronie głównej

    Interia posiada najpopularniejszą stronę główną (6,8 mln RU) na platformie mobile wśród portali w Polsce i nieustannie ją rozwija....