czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    1 na 4 internautów doświadczył incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem w zeszłym roku

    Zobacz również

    Raport oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender 2024 pokazuje, że zarządzanie hasłami pozostaje jednym z najsłabszych punktów internautów – ponad jedna trzecia stwierdziła, że zapisuje swoje hasła, a prawie jedna piąta używa tego samego hasła do trzech lub więcej kont. Być może nie jest więc niespodzianką, że w zeszłym roku jedna czwarta internautów doświadczyła incydentu związanego z bezpieczeństwem – a liczba ta dotyczy tylko osób, które faktycznie wiedzą, że padły ofiarą ataku cyberprzestępców.

    - Reklama -

    Niepokojące wyniki w raporcie Bitdefender

    Zespół Bitdefender poprosił respondentów, którzy doświadczyli incydentu bezpieczeństwa, o dokładne określenie, z jakim rodzajem zagrożenia mieli do czynienia, wybierając wszystkie punkty, które ich dotyczyły.

    Oszustwa SMS-owe (45,4%) okazały się najczęstszym zdarzeniem związanym z bezpieczeństwem, jakiego doświadczają konsumenci, a zaraz za nimi plasowały się próby oszustwa (44,4%) i wiadomości e-mail typu phishing (42,1%). Narażenie danych stanowiło 27,5% zgłoszonych incydentów, następnie infekcja złośliwym oprogramowaniem – 16,4% i doxxing – 9,2%.

    Respondenci, którzy twierdzą, że potrafią rozpoznać oszustwo, częściej zgłaszają, że doświadczyli incydentu związanego z bezpieczeństwem. Jednak ci, którzy nie potrafią rozpoznać oszustwa, prawdopodobnie doświadczyli go, nie wiedząc o tym.

    Brak silnych haseł

    Niewłaściwa higiena haseł jest aktualnie głównym wektorem ataków cyberprzestępców. Nawet jeśli dany internauta używa silnych, unikalnych haseł do każdego konta, napastnicy wciąż znajdują sposoby na ich przechwycenie i przejęcie tych kont – albo dlatego, że nie włączono uwierzytelniania wieloskładnikowego, albo internauci zostali oszukani w celu ujawnienia swoich danych logowania.

    Cyberprzestępcy często podszywają się pod przedsiębiorstwa lub podmioty państwowe, aby nakłonić ludzi do przekazania ich danych osobowych. W tegorocznym raporcie FTC podała, że ​​w 2023 r. Amerykanie stracili ponad miliard dolarów na skutek oszustów podszywających się pod firmy lub agencje rządowe.

    Niektórzy entuzjaści kryptowalut stracili oszczędności całego życia z powodu złych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił niedawno wyrok 20 lat więzienia dla obywatela Indii, który sfałszował witrynę Coinbase w celu kradzieży ponad 37 milionów dolarów graczom na rynku kryptowalut.

    Oszustwa szerzą się na całym świecie, a mimo to konsumenci nadal stosują niewystarczające praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dla internautów konieczne stało się stosowanie dedykowanych systemów antywirusowych na swoich urządzeniach osobistych. Warto także rozważyć stosowanie menadżerów haseł, czyli narzędzi, dzięki którym można generować unikalne i skomplikowane hasła oraz bezpiecznie je przechowywać – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...