GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

NC Cyber: coraz więcej cyberzagrożeń przez błędy w oprogramowaniu

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2017-12-27 15:54 - czytano: 873 razy - dodaj komentarz
NC Cyber: coraz więcej cyberzagrożeń przez błędy w oprogramowaniuJuż kilkaset luk i błędów w popularnych usługach oraz oprogramowaniu znaleźli specjaliści CERT Polska w NASK. Ich wykrycie i przekazanie informacji producentom oraz środowisku specjalistów ds. bezpieczeństwa pozwala uchronić miliony użytkowników przed zagrożeniem, wynikającym z tych błędów.
REKLAMA
- Podatności, czyli błędy umożliwiające przeprowadzenie ataku, są w zapewnianiu bezpieczeństwa kluczowym zagadnieniem. Wiedza o tym, że w popularnym oprogramowaniu jest luka, z której producenci i użytkownicy nie zdają sobie sprawy, może być dla przestępców warta kolosalne pieniądze-  mówi Juliusz Brzostek, dyrektor NC Cyber.

Dlatego nierzadko zdarza się, że organizacje przestępcze płacą za informacje o nowych podatnościach lub nawet zatrudniają etatowych analityków, którzy ich poszukują. I często znajdują, ponieważ nie ma stuprocentowo bezbłędnych usług i aplikacji.

- Producenci na bieżąco wypuszczają "łatki" i aktualizacje, pozwalające usunąć znane luki. Kluczowe jednak jest to, aby były rozpoznane, co pozwala wykryć je zanim uda się to przestępcom - wyjaśnia Juliusz Brzostek.

Dlatego analitycy bezpieczeństwa również aktywnie poszukują podatności. Takie działania regularnie prowadzi również zespół ekspercki CERT Polska, będący częścią NC Cyber, działającego w NASK. Od czasu uruchomienia NC Cyber, czyli od lipca 2016 r. udało im się zidentyfikować 379 podatności i błędów w przeanalizowanych 46 różnego typu rozwiązaniach. Producenci, powiadomieni o problemie, poprawili 334 z tych błędów.

Ponadto, eksperci CERT Polska zarejestrowali 104 ze znalezionych podatności w publicznym słowniku CVE (Common Vulnerabilities and Exposures - ang. Znane Podatności i Zagrożenia). Jest to międzynarodowa baza danych o znalezionych lukach w dostępnym na rynku oprogramowaniu. Korzystają z niej specjaliści i firmy z branży cyberbezpieczeństwa, np. producenci programów antywirusowych.
Źródło: NASK
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: