piątek, 19 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Cyberedukacja kluczowym aspektem bezpieczeństwa w sieci

    Zobacz również

    19 grudnia 2018 w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło spotkanie Grupy Roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli Minister Marek Zagórski i Karol Okoński – Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Było to czwarte spotkanie powołanej w sierpniu 2018 r. grupy z inicjatywy Ministra Cyfryzacji. Dzisiejsze spotkanie miało charakter podsumowujący dotychczasowe jej prace. Celem Grupy było wypracowanie rozwiązań w zakresie szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa służących jak

    - Reklama -

    największej grupie użytkowników mając na uwadze w szczególności obowiązki wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Do udziału w pracach grupy zaproszono m.in. organizacje pozarządowe, przedstawicieli pracodawców oraz przedsiębiorców, jak również zainteresowanych przedsiębiorców.

    Jako jeden z priorytetów wskazano obszar podnoszenia świadomości o cyberzagrożeniach i obowiązkach wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W ramach  Grupy pracowały Zespoły dedykowane różnym interesariuszom: dużym przedsiębiorstwom; średnim i małym przedsiębiorstwom; jednostkom samorządu terytorialnego; obywatelom.

    Zadaniem zespołów było rozpoznanie właściwych obszarów do prowadzenia działań podnoszących świadomość o cyberzagrożeniach i upowszechnianie wiedzy na temat rozwiązań i obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa uwzględniających problematykę danej grupy interesariuszy oraz przedstawienie propozycji rozwiązań w tym zakresie.

    Grupie przewodniczy Krzysztof Silicki –  p.o. Dyrektora Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej Państwowego Instytutu Badawczego. W NASK działa jeden z trzech CSIRT, tj. Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, wchodzących w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, do którego zgłaszane są incydenty przez: Operatorów Usług Kluczowych, Dostawców Usług Kluczowych, jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne – obywateli. Stała współpraca z CSIRT NASK różnych grup interesariuszy ma kluczowe znaczenie dla cyberbezpieczeństwa kraju.

    Podczas spotkania przedstawione zostały propozycje działań wypracowane przez ww. Zespoły.  Propozycje te zostaną poddane analizie i ocenie Ministerstwa pod kątem możliwości prawnych i możliwości ich sukcesywnego wdrażania. Kolejnym krokiem będzie opracowanie harmonogramów.

    ŹródłoMAiC
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Smartfony za pół ceny – doskonała oferta dla przenoszących numer do Plusa i Plusha

    Klienci przenoszący numer do Plusa lub Plusha będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnej promocji i kupić wybrane smartfony za...