Nie ma co do tego wątpliwości. Ludzie są wyjątkowo kiepscy w wybieraniu haseł. Albo wybieramy hasło, które jest łatwe do odgadnięcia (imię chomika, ulubiona drużyna piłkarska), albo takie które jest łatwe do złamania (takie jak na przykład „hasło”) lub też ponosi nas wyobraźnia i wymyślamy faktycznie hasło skomplikowane i trudne do złamania („fTKJ5QSAw}jd’~m3X7N”, ale popełniamy ten błąd, że później stosujemy je do wszystkich naszych kont.
Ludzie są beznadziejni w hasłach. Serio.
Dlatego też zalecamy stosowanie menadżerów haseł, takiego jak dostępne w programach Bitdefender, które mają możliwość wygenerowania losowego hasła, złożonego z kombinacji znaków, cyfr i symboli, które jest w zasadzie niemożliwe do odgadnięcia. Menadżer haseł wykonuje również za nas robotę i zapamiętuje to hasło.
Wszystko, co musisz zapamiętać to jedno super-skomplikowane hasło główne do programu i nigdy nie musisz się już martwić o to, że zapomnisz maila, loginu, czy hasła do jednego ze swoich 150 kont.
Proste! Prawda?
Mimo tego, że menadżery haseł są bardzo proste w użyciu i przydatne, to wiele osób albo ignoruje ich istnienie lub myśli (błędnie), że korzystanie z takiego programu będzie dla nich zbyt problematyczne. Tak więc pozostają przy swoich złych zwyczajach.
Fakt, że w sieci utrzymuje się temat złych haseł, dowodzi że wciąż do wielu osób nie dociera przekaz, a nowe badania przeprowadzone przez SplashData pokazują wyraźnie, że ogromna rzesza ludzi w dalszym ciągu wykorzystuje bardzo proste i domyślne hasła.
SplashData przyjrzało się ponad dwóm milionom haseł, które wyciekły do sieci w ciągu ostatniego roku i przygotowała listę 25 najgorszych haseł.
Pamiętajcie – nie tylko badacze znają zestawienia najprostszych i najczęściej używanych haseł. Hakerzy i złodzieje danych również wiedzą o tym wszystkim.
Bez przecięgania, oto lista 25 najgorszych haseł na świecie:
123456
password
12345678
qwerty
12345
123456789
football
1234
1234567
baseball
welcome
1234567890
abc123
111111
1qaz2wsx
dragon
master
monkey
letmein
login
princess
qwertyuiop
solo
passw0rd
starwars
Jeśli rozpoznajesz którekolwiek hasło jako to używane przez Ciebie – wstyd, no naprawdę. Wyciągnij, proszę, lekcję z tego artykułu – zmień swoje hasło jeszcze dziś!
Może Ci się wydawać, że wybranie hasła jak ‘1qaz2wsx’ jest sprytnym posunięciem (spójrz na klawiaturę, jeśli zastanawiasz się skąd takie zestawienie), ale przecież bardziej niż oczywiste jest to, że mnóstwo innych osób wpadnie na ten sam pomysł.
Nie czuj się też zbyt pewnie, jeśli Twoje hasło nie znalazło się na powyższej liście.
Faktem jest, że hakerzy i łamacze haseł mają dostęp do baz danych zawierających miliony najpopularniejszych haseł – co oznacza, że jeśli podejmiesz ten wysiłek i stworzysz lub też wygenerujesz wyjątkowo skomplikowane i niepopularne hasło, szanse na to że ktoś je złamie są bliskie zeru.
Skorzystaj z poniższych porad, żeby polepszyć swoje bezpieczeństwo w sieci:
- Skomponuj hasło długie. Najlepiej, żeby miało ponad 12 znaków – ale im dłuższe, tym lepsze! Wymieszaj małe i wielkie litery z cyframi i znakami specjalnymi.
- Nigdy nie podawaj swojego hasła nikomu. W tym wypadku ufaj tylko sobie.
- Nigdy nie stosuj hasła, które ktoś może po prostu odgadnąć. Ktoś, kto Cię zna nie powinien mieć możliwości włamania się na Twoje konto.
- Nigdy przenigdy nie używaj tego samego hasła do innych kont. Jeśli jedna strona, której jesteś członkiem zostanie zhakowana, nie chciałbyś przecież żeby dane uzyskane z włamania posłużyły hakerom do włamania się na drugie Twoje konto na innej stronie.
- Na litość boską, użyj menadżera haseł! Posiadamy kilkaset kont w sieci i byłoby fizycznie niemożliwym zapamiętać te wszystkie skomplikowane hasła i loginy, więc moglibyśmy pokusić się o zastosowanie prostych i domyślnych haseł lub stosować wszędzie to samo. Jednak menadżer haseł – dostępny na przykład w oprogramowaniu marki Bitdefender – sprawia, że po prostu nie musisz się już martwić o spamiętanie tego wszystkiego.