wtorek, 22 października, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    5 mln euro cyberprzestępcy wykradli użytkownikom, m.in. OLX i Vinted. Teraz czas na Booking.com. Wśród głównych celów Polska

    Zobacz również

    Oszuści wykorzystują groźne narzędzie, za pomocą którego atakują kupujących online. Analitycy zauważyli wzmożoną aktywność oszustów na platformach rezerwacyjnych, w tym Booking.com czy Airbnb. Policja rozbiła jeden z gangów. Około 5 milionów euro to suma kradzieży z kont ofiar w Czechach i Ukrainie.

    - Reklama -

    Niebezpieczny dla internautów proceder trwa co najmniej od 2016 r., kiedy to cyberprzestępcy opracowali narzędzie do prostego przeprowadzania ataków na klientów internetowych marketplace’ów.

    – Ofiarami tego rodzaju oszustwa są osoby na całym świecie. Narzędzie nazwane Telekopye jest wykorzystywane przez cyberprzestępcze grupy do atakowania użytkowników wielu różnych usług online w Europie i Ameryce Północnej, takich jak OLX, Vinted, eBay, Wallapop i inne. W sumie swoim działaniem oszuści objęli już około 90 różnych usług. Wiele tropów wskazuje, że autorzy narzędzia pochodzą z Rosji – opisuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

    Miliony na kontach oszustów

    Grupy korzystające z Telekopye działają jak sprawne firmy, mają jasną hierarchię ze zdefiniowanymi rolami, wewnętrznymi procedurami, ustalonymi godzinami pracy i wynagrodzeniem opartym o system prowizyjny. Były one zarządzane przez mężczyzn w średnim wieku z Europy Wschodniej oraz Azji Zachodniej i Środkowej. Rekrutowali oni osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz studentów kierunków technicznych za pośrednictwem portali z ofertami pracy, obiecując łatwy i szybki zarobek – dodaje Kamil Sadkowski.

    Według ustaleń policji część „pracowników” była pozbawiana paszportów i dowodów osobistych, co utrudniało rezygnację z procederu. Przywódcy grup wielokrotnie grozili „pracownikom” i członkom ich rodzin.

    Polska wśród głównych celów

    Narzędzie Telekopye jest używane przez dziesiątki podobnych grup do wielomilionowych kradzieży. Narażeni są sprzedający i kupujący, ale też użytkownicy innych usług online. Telekopye jest intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu kolejne grupy przestępcze zyskały łatwość generowania phishingowych wiadomości e-mail, wiadomości SMS, stron internetowych.

    Działania przestępców ukierunkowane są na uzyskanie od ofiary informacji o karcie płatniczej lub danych logowania do bankowości internetowej przez stronę imitującej bramkę płatniczą. Analitycy ESET zauważyli w III kwartale 2024 roku znacznie wyższą aktywność przestępców w obrębie serwisów rezerwacyjnych. Co niepokojące, Polska znalazła się na drugim miejscu pod względem ilości ataków przy użyciu narzędzia – polscy użytkownicy stanowili 8,5% ataków, podczas gdy najczęściej atakowani Czesi to 18% – wynika z danych ESET. Użytkownicy z kolejnych krajów jak Słowacja, Niemcy czy Hiszpania stanowili po ok. 6% ataków.

    Mechanizm jest prosty i oparty na klasycznym phishingu. Oszuści kontaktują się z użytkownikiem, twierdząc, że wystąpił problem z płatnością za rezerwację. Wiadomość zawiera link do strony internetowej imitującej Booking.com, Airbnb czy inne narzędzie rezerwacyjne. Strona zawiera wstępnie wypełnione informacje o rezerwacji, takie jak data zameldowania i wymeldowania, cena i lokalizacja – informacje odpowiadające rzeczywistej rezerwacji dokonanej przez użytkownika. Szczegółowe dane dotyczące pobytu pochodzą z przejętych kont hoteli i dostawców zakwaterowania zakupionych na cyberprzestępczych forach. Oszuści za cel obierają użytkowników, którzy niedawno zarezerwowali pobyt i jeszcze nie zapłacili – lub zapłacili bardzo niedawno – i kontaktują się z nimi za pośrednictwem czatu na platformie, e-mail czy SMS – opisuje Kamil Sadkowski.

    Tym samym wiarygodność całej sytuacji oraz drobiazgowe odwzorowanie danej platformy, powodują, że kolejni użytkownicy wpadają w pułapkę.

    ŹródłoEset
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Badanie EY: wykorzystanie GenAI w miejscu pracy rośnie lawinowo

    Wyniki najnowszej edycji badania EY – Work Reimagined Study – wskazują, że już 75% osób wykorzystywało w swojej pracy...