Zdarzenie o nazwie „GPS Week Number Rollover” występuje cyklicznie co mniej więcej 19 lat. Może ono dotyczyć wszystkich urządzeń z odbiornikami GPS, w tym smartfonów, lokalizatorów, sterowników telemetrycznych, systemów monitorowania, sprzętu geodezyjnego, itp. 6 kwietnia wykorzystywany do działania systemu 10-bitowy licznik numeru tygodnia „przekręci się” i po 1023. tygodniu znów zacznie wskazywać zerowy.
Część odbiorników GPS może uznać, że cofnęliśmy się w czasie o 1024 tygodnie, a to może spowodować różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem systemów bazujących na ich wskazaniach.
Co może się stać
Zdarzenie to może doprowadzić do wadliwego działania odbiorników GPS, zarówno w zakresie pozycjonowania, jak i określania czasu. Po dniu 6 kwietnia br. mogą wystąpić zakłócenia w pracy urządzeń korzystających z sygnału GPS.
W przyszłości problem będzie występować rzadziej
Publikacja US Naval Observatory wskazuje na to, iż urządzenia z odbiornikami GPS wyprodukowane po 2010 roku nie powinny zostać dotknięte omawianym problemem, a ich praca nie zostanie zakłócona. Poprawne działanie ma gwarantować specyfikacja ICD-200.
W nowych rozwiązaniach przewidziano, że tygodnie będą liczone w systemie 13-bitowym.
Nie ma jednak pewności czy i w jaki sposób poszczególni producenci zapewnili zgodność swoich produktów z tą specyfikacją. Problem może pojawić się z opóźnieniem w stosunku do daty 6 kwietnia 2019 r.
Czy twój odbiornik jest zagrożony
To, czy dany odbiornik jest zagrożony tą podatnością można sprawdzić na dwa sposoby. Najłatwiejszym jest skontaktowanie się z producentem lub też sprawdzenie informacji na ten temat na jego stronie internetowej. Warto też przed 6 kwietnia upewnić się, że odbiornik korzysta z aktualnego oprogramowania niskopoziomowego (firmware). Drugim jest wykorzystanie symulatora GNSS.Zalecenia
Celem prawidłowej obsługi „GPS Week Number Rollover” należy:
- Ustalić zależności pomiędzy aplikacją/systemem a GPS.
- Użytkownicy systemu GPS powinni skontaktować się z producentami urządzeń odbiorczych w celu potwierdzenia ich odporności na ten problem. Ewentualnie można wykonać niezbędne aktualizacje oprogramowania urządzenia i oprogramowania aplikacyjnego i ustalić procedury awaryjne na okoliczność braku możliwości zapobiegania konsekwencjom tego zdarzenia.