W każdej dziedzinie sportu zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy precyzyjnie dobierają odpowiedni dla siebie sprzęt. Wiedzą bowiem, jak bardzo wpływa on na ich wyniki. Również dla przedstawicieli e-sportu możliwości sprzętowe stanowią kwestię kluczową. Nie mogą pozwolić sobie oni na opóźnienia wyświetlacza czy zakłóconą widoczność przez ramki zestawionych obok siebie monitorów. Dlatego też coraz liczniejsi entuzjaści gier wideo decydują się na większe i szersze ekrany.
Pojawia się więc pytanie, którą z opcji oferowanych przez firmę Samsung wybrać: 65‑calowy telewizor QLED Q8C czy 49‑calowy monitor do gier QLED CHG90?
Pełne dostosowanie do potrzeb graczy
Szybkość reakcji – czyli to, jak ekran reaguje na komendy z kontrolerów czy zmiany w grze – ma ogromny wpływ na wyniki gracza. Dobry rezultat w rozgrywce w dużej mierze zależy od refleksu, a zatem znaczenie ma każda milisekunda. Na szybkość reakcji wpływ mają trzy główne czynniki: czas reakcji, częstotliwość odświeżania i efekt opóźnienia.
∙Czas reakcji: to rzeczywisty, zauważalny dla użytkownika czas, w jakim ekran reaguje na polecenia. Skrócenie czasu reakcji jednocześnie redukuje efekt zatrzymania obrazu, co pozwala ograniczyć zmęczenie wzroku i zapobiec „powidokom”, czyli delikatnych śladów poprzedniego obrazu. W przypadku telewizora QLED Q8C czas reakcji wynosi – w zależności od ustawienia* – od 2 do 8 milisekund, natomiast w przypadku monitora QLED CHG90 wartość ta to zaledwie 1 milisekunda.
Częstotliwość odświeżania: istnieje silna korelacja pomiędzy liczbą wyświetlanych klatek na sekundę a płynnością pokazywanego ruchu. Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza płynniejszy ruch i mniejsze rozmycie, co umożliwia graczom zachowanie skupienia. Wiele telewizorów spełnia standard 60 Hz, jednak dla telewizora QLED Q8C wynosi ona 120 Hz, a dla monitora QLED CHG90 – aż 144 Hz.
∙Efekt opóźnienia odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu szybkości reakcji, ponieważ określa on czas, jakiego potrzebuje ekran, by zareagować na komendy wydane przez urządzenie sterujące – klawiaturę, czy kontrolery konsoli. Redukcja efektu opóźnienia i szybsze reagowanie na komendy bezpośrednio pozwalają przyspieszyć działania graczy. W kwestii efektu opóźnienia, telewizor QLED Q8C ustanawia rynkowy rekord: w „Trybie gry” wynosi on zaledwie 20 milisekund. Z kolei monitor do gier QLED CHG90 w pełni obsługuje technologię AMD Radeon FreeSync 2, której celem jest ograniczenie efektu opóźnienia do minimum.
HDR: Rewolucja w wysokim zakresie dynamiki
Wysoki zakres dynamiki tonalnej (HDR) dosłownie zmienia zasady gry. Technologia ta oferuje lepszy kontrast, dodatkowo przyciemniając obszary ciemne i rozjaśniając jasne. Czerń nie jest już monochromatyczna i zyskuje zapierającą dech głębię i zakres, otrzymując odcienie i barwy, których nigdy wcześniej nie można było oddać na ekranie. Ponieważ producenci opracowują dziś gry w HDR, w wielu przypadkach możliwość wyraźnego widzenia cieni i sylwetek (nawet na ciemnym i bardzo jasnym tle) da graczom przewagę nad konkurencją. Zarówno telewizory Samsung QLED TV , jak i monitor do gier QLED CHG90 obsługują technologię HDR.
Korzyści z dużego ekranu
49‑calowy, ultraszeroki zakrzywiony monitor do gry CHG90 QLED o proporcjach wynoszących 32:9 to najszerszy dostępny na rynku ekran dla graczy. Daje on szerokie pole widzenia, które jest pozbawione ramek (jak w przypadku ustawionych obok siebie konwencjonalnych monitorów), płynnie oddaje ruch i szybko reaguje na zmiany, szczególnie dobrze sprawdzając się podczas wymagających rozgrywek. Dzięki temu użytkownik może doświadczyć pełnego zanurzenia w grze i odbierać ją dokładnie tak, jak chcieli tego jej producenci.
Natomiast np. 65‑calowy telewizor QLED Q8C lub telewizory UHD MU7002 czy MU8002 to idealny wybór dla tych, którzy chcą, by gra stała się centrum domowego życia i pragną mierzyć się w rozgrywkach z członkami rodziny i przyjaciółmi, razem z nimi odkrywając wciągające obrazy i 100‑procentowe natężenie koloru na dużym ekranie. Ponadto telewizor jest w stanie bezpośrednio strumieniowo pobierać treści z domowego PC, korzystając z aplikacji Steam Link dostępnej w Samsung Smart Hub. Warto też pamiętać o aplikacjach VOD za pomocą których, wtedy gdy nie gramy, możemy dotrzeć do setek seriali i filmów, także w rozdzielczości Ultra High Definition. W Samsung Smart TV znajdziemy je obecnie w ofercie ipla, FilmBox Live, VoD.pl, HBO, Netflix i Amazon oraz w serwisie YouTube.
Dzięki wysokiej jakości obrazu telewizory z serii QLED, takie jak Q8C, MU7002 czy MU8002, a także monitory CHG90 oraz 32 calowy CHG70 stanowią doskonały dodatek do wyposażenia każdego miłośnika gier.
*Czas reakcji wynoszący 2 ms uzyskać można przy włączonym trybie LED Clear Motion. W trybie Domyślnym czas reakcji wynosi 8 ms.