Blisko 436 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy na pokrycie ponad 1,6 mln internetowych białych plam w całej Polsce. Centrum Projektów Polska Cyfrowa zakończyło właśnie ocenę III naboru konkursu na budowę infrastruktury szerokopasmowej.
Szybki internet – 73 nowe obszar w zasięgu szybkiej i bezpiecznej sieci
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) sfinalizowało ocenę wniosków złożonych w ramach naboru dotyczącego Inwestycji C1.1.1, czyli „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”. Są to jedne z kluczowych konkursów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Skupiają się one na rozwoju sieci światłowodowej na obszarach wykluczonych, dzięki której szybkie, stabilne i niezawodne połączenie będzie dostarczane do coraz większej liczby gospodarstw domowych, firm oraz instytucji publicznych. Celem CPPC jest, aby szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotarł do ponad 1,6 mln internetowych białych plam.
– Dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu wyrównuje szanse edukacyjne czy zawodowe, a także daje obywatelom możliwości rozwoju. Właśnie dlatego jednym z naszych kluczowych celów jest pokrywanie nowoczesną siecią coraz większej liczby internetowych białych plam. Poszczególne inwestycje stanowią kolejne kroki w realizacji naszego planu, jakim jest zapewnienie obywatelom w całej Polsce dostępu do niezawodnej i szybkiej sieci – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Do trzech razy sztuka
Zakończony dziś konkurs, którego wyniki oceny merytorycznej opublikowało właśnie CPPC, odbywał się w trzech turach. Pierwsza przyniosła deklarację realizacji przedsięwzięcia na 18 obszarach, druga – 13, zaś trzecia – kolejnych 42. Ostatecznie CPPC oceniło pozytywnie i wybrało do dofinansowania łącznie 73 inwestycje o łącznej wartości 435 399 696 zł.
W ramach rozstrzygniętego konkursu szybka sieć światłowodowa będzie budowana w poniższych województwach:
- dolnośląskie – 6 obszarów,
- kujawsko-pomorskie – 2 obszary,
- lubelskie – 9 obszarów,
- lubuskie – 1 obszar,
- łódzkie – 9 obszarów,
- małopolskie – 7 obszarów,
- mazowieckie – 11 obszarów,
- opolskie – 1 obszar,
- pomorskie – 5 obszarów,
- śląskie – 1 obszar,
- świętokrzyskie – 2 obszary,
- warmińsko-mazurskie – 1 obszar,
- wielkopolskie – 16 obszarów,
- zachodniopomorskie – 2 obszary.
Co udało się już zrealizować?
CPPC, dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy, przeprowadziło łącznie trzy nabory na budowę infrastruktury sieci światłowodowej. Poprzednie dwa zaowocowały podpisaniem 112 umów o łącznej wartości ponad 2,1 mld PLN, dzięki którym aż 459 000 nowych punktów adresowych zyska bezpieczne, szybkie i stabilne połączenie z siecią.
Trzeci nabór, który trwał od 6 czerwca do 6 sierpnia 2025 roku, wyłonił łącznie 73 przedsięwzięcia, które obejmą zasięgiem kolejne 111 730 punktów adresowych.