Ponad półtora tysiąca beneficjentek programu, tysiąc uczestników webinarów, setki godzin indywidualnych porad i konsultacji oraz 80 nowych firm na polskim rynku – to mierzalne efekty programu „Rebuilding Ukrainian Business – entrepreneurial women”, realizowanego od lipca 2022 r. przez Fundację Impact we współpracy z Mastercard Center for Inclusive Growth.
Program, który dodaje skrzydeł
Głównym celem programu „Rebuilding Ukrainian Business – entrepreneurial women” była pomoc przedsiębiorczyniom z Ukrainy w rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce, aby ułatwić im przede wszystkim odzyskanie stabilizacji zawodowej i dzięki temu dać szansę na lepsze życie dla nich samych i ich rodzin. Nowe firmy, które powstały w efekcie programu, to również konkretny wkład w rozwój polskiej gospodarki i lokalnych społeczności.
Pierwszy etap programu polegał na wyposażeniu przedsiębiorczyń z Ukrainy w wiedzę i narzędzia, pozwalające im samodzielnie założyć i prowadzić biznes w Polsce. Do tej części projektu zgłosiło się 1 500 kandydatek, spośród których wybrano 80 kobiet z pomysłem na własną firmę. Każda z nich otrzymała 41 godzin indywidualnych szkoleń i konsultacji, wsparcie księgowe i promocyjne oraz dofinansowanie o wartości 4 000 USD na zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy. Nauczanie języków obcych, lekcje jogi, muzyki, tańca, opieka nad dziećmi, usługa sprzątania, salon fryzjerski, gabinet stylizacji brwi i paznokci, cukiernia, pierogarnia – to tylko niektóre nowopowstałe biznesy.
Uczestniczki programu miały również możliwość interakcji z najlepszymi specjalistami z dziedzin e-commerce i e-biznesu w Polsce, a ponad 1 000 osób wzięło udział w comiesięcznych webinarach, skupiających się na konkretnych aspektach skutecznego prowadzenia biznesu.
W ramach programu otwarto również przestrzeń coworkingową w Warszawie, gdzie kobiety mogą pracować zarówno nad rozwojem zawodowym, jak i osobistym. Organizowane tam działania służą temu, aby zapewnić kobietom różnego rodzaju wsparcie – od codziennej opieki nad dziećmi, przez pomoc w nauce języka polskiego i planowaniu kariery, po organizację sesji z psychologami czy zajęć jogi. Z przestrzeni coworkingowej oraz prowadzonych warsztatów i zajęć skorzystało już ponad 1 500 przedsiębiorczyń.
Dzięki bogatemu programowi webinarów, szkoleń i spotkań z ekspertami, Fundacja Impact pozostawia beneficjentkom programu, ale także wszystkim innym osobom, które chcą w Polsce otworzyć biznes, ogólnodostępną bibliotekę online z bogatym zasobem wartościowych materiałów na temat prowadzenia firmy w Polsce. Biblioteka, dostępna w języku ukraińskim, ma na celu dać uczestniczkom programu dalszy dostęp do wiedzy eksperckiej i ciągłego rozwoju na wielu płaszczyznach.
Szansa na nowy biznes
– Moje doświadczenie w ramach tego programu było naprawdę inspirujące. Zdobyłam nieocenioną wiedzę, umiejętności i wgląd w zawiłości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki wsparciu oddanego zespołu oraz zbiorowej mądrości współuczestniczek zyskałam głębsze zrozumienie polskiego biznesu, subtelności i niuansów związanych z działaniem na zagranicznym rynku. Program dostarczył mi nie tylko praktycznych narzędzi i źródeł wsparcia, ale także otworzył drzwi do znaczących kontaktów i współpracy. Jestem prawdziwie poruszona ciepłym przyjęciem i wsparciem, które otrzymałam. Kontakty z mentorami i innymi uczestniczkami wzbogaciły moją perspektywę i rozszerzyły moje horyzonty – podsumowała Lena, właścicielka szkoły języków obcych.
– W ciągu ostatnich 18 miesięcy poznaliśmy wiele wspaniałych i odważnych kobiet, które postanowiły zawalczyć o swoją przyszłość, rozwijać się, uczyć i założyć lub odbudować biznes w Polsce. Ten projekt to nie tylko pomoc w aktywizacji zawodowej dotkniętych wojną kobiet – to również otwieranie przed nimi nowych szans. Choć program kończy się pod koniec 2023 r. to jesteśmy przekonani, że dla większości jego uczestniczek ta podróż dopiero się zaczyna. Cieszymy się, że udało nam się pomóc tak wielu kobietom na ścieżce do ich sukcesu– podsumowuje Mark Barnett, Prezes Mastercard Europe.
Ze wszystkich benefitów programu Mastercard i Fundacji Impact skorzystało łącznie 2 000 przedsiębiorczyń pochodzących z Ukrainy.
– Realizacja programu była dla nas bardzo ważnym doświadczeniem, nieraz musieliśmy wspólnie stawiać czoła różnym wyzwaniom formalno-prawnym, aby umożliwić przedsiębiorczyniom z Ukrainy założyć lub na nowo otworzyć biznes w Polsce. Teraz, gdy obserwujemy jak te niesamowite kobiety radzą sobie w środowisku biznesowym, rozwijają swoje firmy, współpracują między sobą, zatrudniają kolejnych pracowników, pojawia się ogromna satysfakcja i chęć realizacji kolejnych tego typu inicjatyw – dodaje Emilia Borkowska, Partnerships and Funds Manager z Fundacji Impact.