Większość firm znacznie zaniża liczbę nowych szkodliwych programów, jakie pojawiają się każdego dnia, a tylko 6% zna prawdziwą skalę tego zagrożenia – tak wynika z badania 2013 Global Corporate IT Security Risks przeprowadzonego wiosną tego roku przez Kaspersky Lab i firmę analityczną B2B International. Według Kaspersky Lab, każdego dnia na świecie pojawia się około 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania. Aż 90% respondentów twierdzi, że zagrożeń jest znacznie mniej.
Najwyższy poziom świadomości skali zagrożeń wykazali respondenci z Bliskiego Wschodu, gdzie 24% firm dokładnie ją oszacowało. Z kolei największymi ignorantami pod tym względem okazali się Rosjanie, dla których odsetek ten wynosił 4%. W innych regionach, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Europie Zachodniej i regionie Azji i Pacyfiku, odsetek firm, które poprawnie oszacowały tę ilość, wahał się od 5 % do 7%.
Co ciekawe, wyniki tego samego badania pokazują, że średnio 66% firm doświadczyło przynajmniej jednego ataku z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Firmy będące najczęstszym celem takich ataków były zlokalizowane w Ameryce Południowej (72%), Rosji (71%), Ameryce Północnej (70%), regionie Azji i Pacyfiku (68%) i Europie Zachodniej (63%) – innymi słowy, w regionach wykazujących stosunkowo niski poziom trafności w szacowaniu liczby nowych szkodliwych programów, jakie pojawiają się każdego dnia.
Chociaż umiejętności firmy w zakresie dokładnego szacowania liczby nowych szkodliwych programów niekoniecznie wskazują, że jest ona przygotowana na odpieranie cyberataków, można przyjąć, że lepiej poinformowane organizacje mogą skuteczniej ocenić ryzyko i dokonać najwłaściwszych wyborów pod względem rozwiązań ochrony infrastruktury IT. Przykładem takiego produktu jest Kaspersky Endpoint Security for Business – rozwiązanie biznesowe oferujące ukierunkowane, zaawansowane funkcje, które nie tylko chronią infrastrukturę IT firmy, ale również pozwalają na sprawne zarządzanie nią.