czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Airbus osiąga nowe szczyty dzięki technologii mieszanej rzeczywistości Microsoft

    Zobacz również

    Od 40 lat podniebną strefę podbija aż 10 000 samolotów Airbus. W kolejnych dwóch dekadach gigant lotniczy chce zbudować następne 20 000 maszyn. Wyzwanie produkcyjne uda się zrealizować jedynie w parze z innowacyjnymi rozwiązaniami, wśród których prym wiedzie technologia holograficzna Microsoft. Mieszana rzeczywistość łączy świat cyfrowy i fizyczny. Airbus z tego połączenia chce skorzystać w projektowaniu nowych maszyn, których tworzenie zajmuje obecnie o 1/3 mniej czasu niż wcześniej.

    - Reklama -

    Naszym wyzwaniem w nadchodzących latach jest szybsze wytwarzanie większej liczby samolotów. Dlatego musimy zapewnić naszym pracownikom lepsze narzędzia, które pozwalają uzyskać większą skuteczność. Musimy podnieść poprzeczkę – mówi Jean-Brice Dumont, wiceprezes ds. Technicznych w Airbus, firmie produkującej samoloty, helikoptery, satelity i rakiety nośne. – Aby stawić czoła temu wyzwaniu, zamierzamy intensywnie wykorzystywać mieszaną rzeczywistość i dlatego nawiązaliśmy współpracę z firmą Microsoft – dodaje Dumont.

    Technologia mieszanej rzeczywistości może być stosowana przez pracowników produkcyjnych Airbusa, kiedy ich ręce są zajęte, a oni potrzebują uzyskać dostęp do informacji i instrukcji. Ułatwia również szkolenia bez konieczności wprowadzania drogiego sprzętu czy kosztownych podróży pracowników. To jednak dopiero początek. Airbus zidentyfikował już ponad 300 scenariuszy wykorzystania rzeczywistości mieszanej na potrzeby firmy.

    Microsoft i Airbus współpracują od 4 lat. Rozwiązania w obszarze mieszanej rzeczywistości zyskały na popularności dzięki funkcjom HoloLens 2, najnowszej generacji okularów mieszanej rzeczywistości. Nie bez znaczenia są także nowe aplikacje i usługi dostarczane przez partnerów Microsoft.

    Mieszana rzeczywistość czyli…?
    Technologia mieszanej rzeczywistości za pomocą hologramów przenosi informacje cyfrowe poza dwuwymiarowe ekrany do trójwymiarowego świata. HoloLens jest przełomem, jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Umożliwia ludziom interakcję z hologramami w przestrzeni fizycznej, co oznacza, że mogą oni oglądać i dowolnie rotować obrazami holograficznymi w powietrzu lub w połączeniu z rzeczywistymi obiektami fizycznymi.

    Okulary HoloLens 2, które niedawno pojawiły się na rynku, idą o krok dalej. Pozwalają użytkownikom na operowanie hologramami w taki sam sposób, w jaki robiliby to mając do dyspozycji obiekty fizyczne. Okulary oferują również funkcję śledzenia wzroku, która może wykryć, kiedy oczy użytkownika patrzą na określone miejsce i wygenerują odpowiednie informacje cyfrowe, a także uruchomią automatyczne przewijanie podczas czytania przez użytkownika. Mogą oni logować się za pomocą tęczówki, dzięki czemu korzystanie z nich przez wiele osób jest łatwe i bezpieczne.

    Wprowadzanie mieszanej rzeczywistości do pracy
    Airbus odnotował imponujące wyniki podczas testów HoloLens 2 podczas szkoleń, projektowania i w produkcji.

    Mieszana rzeczywistość może pomóc nam zwiększyć jakość, bezpieczeństwo i ochronę” – mówi Dumont. „Poziom błędu ludzkiego jest znacznie mniejszy, a w lotnictwie zwiększona jakość poprawia bezpieczeństwo – dodaje Dumont.

    Technologia mieszanej rzeczywistości umożliwia stażystom z branży lotniczej naukę w inspirującym środowisku wirtualnym bez potrzeby posiadania rzeczywistego fizycznego samolotu lub jego części. To środowisko 3D oferuje możliwości, których nie może zapewnić zwyczajne szkolenie. Jest to chociażby możliwość wyświetlania elementów w trzech wymiarach pod dowolnym kątem.

    HoloLens pomaga projektantom Airbusa wirtualnie przetestować ich projekty, aby sprawdzić, czy są gotowe do produkcji. Przyspiesza to znacznie proces tworzenia, zmniejszając czas spędzony nad projektem o 80 proc.

    Pracownicy na linii produkcyjnej mogą uzyskać dostęp do kluczowych informacji bez konieczności odrywania rąk od innych zdań. Informacje cyfrowe, takie jak instrukcje lub diagramy, mogą być nakładane na prawdziwe urządzenie, aby pomóc w złożonych zadaniach lub dotarciu do tudno dostępnych miejsc. Tego rodzaju rozwiązania pozwoliły Airbusowi skrócić czas produkcji o jedną trzecią, poprawiając jednocześnie jej jakość.

    Mieszana rzeczywistość umożliwia pracownikom wykonywanie zadań w najbardziej efektywny i ergonomiczny sposób, co przyczynia się bezpośrednio do poprawy wydajności – twierdzi Barbara Bergmeier, która jest szefem operacji w Airbus Defence and Space.

    Dzięki odpowiednim informacjom dostarczonym we właściwym czasie w trybie głośnomówiącym nie tylko wzrasta jakość, ale także bezpieczeństwo i tego właśnie szukamy. Jakość bez uwzględnienia dobrego samopoczucia naszych pracowników nie jest możliwa – mówi Bergmeier.

    Wspólna praca nad ewolucją mieszanej rzeczywistości

    Airbus nie tylko tworzy rozwiązania dla swoich pracowników, ale także zbudował gotowe rozwiązania dla swoich klientów, dzięki czemu mogą oni korzystać z wiedzy Airbusa w zakresie budowania rozwiązań. Począwszy od Paris Air Show, Airbus będzie sprzedawał je we współpracy z Microsoft na HoloLens 2.

    HoloLens 2 został zaprojektowany dla klienta przez klienta – mówi Alex Kipman, członek zespołu Microsoft Cloud and AI. – Airbus od dawna jest strategicznym partnerem w budowaniu przyszłości rozwiązań mieszanej rzeczywistości dla przemysłu i wiele się od nich nauczyliśmy. Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę, gdy wkraczamy w kolejną erę informatyki, erę rzeczywistości mieszanej i sztucznej inteligencji.

    Pierwszym nowym rozwiązaniem oferowanym w ramach tego partnerstwa jest program szkoleniowy „Mixed reality” wydany po raz pierwszy przez Japan Airlines (JAL). Pomaga operatorom serwisowym i personelowi pokładowemu uczyć się w środowisku holograficznym 3D i uzyskiwać dostęp do instrukcji, w trybie heads-up i bez użycia rąk podczas pracy.

    Ponadto Airbus wprowadzi rozwiązanie oparte na współpracy map, które pozwala uczestnikom z branży obronnej i lotniczej na wirtualne łączenie się, szybkie udostępnianie danych kosmicznych i interakcję ze złożonymi środowiskami wirtualnymi w celu planowania i przygotowania się do misji.

    Stery w prawdziwym życiu
    Współpraca Airbusa z Microsoftem w zakresie rzeczywistości mieszanej wykracza poza pomoc w osiągnięciu wewnętrznych celów firmy. Takie innowacje technologiczne mają przyczynić się do realizacji kluczowego celu Airbusa, aby stać się światowym liderem w dziedzinie usług cyfrowych dla przemysłu lotniczego.

    Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do przyszłej współpracy z firmą Microsoft biorąc pod uwagę to, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich czterech lata – mówi Dumont. – Tak wiele możliwości wykorzystania mieszanej rzeczywistości i HoloLens 2 to jeden z kluczowych atutów na drodze do przyszłości Airbusa.

    ŹródłoMicrosoft
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...