Aplikacja umożliwia przetwarzanie oraz wizualizowanie danych udostępnionych przez Sejm i Senat. Dostarcza m.in. zwizualizowane informacje o posłach i senatorach, takie jak: zdjęcia, informacje o okręgach wyborczych (mapa), głosowania, wystąpienia, interpelacje, czy projekty ustaw. Ponadto wysyła powiadomienia o najważniejszych kwestiach związanych z pracą parlamentu. Korzystając z tej aplikacji, wpisując odpowiednie słowa kluczowe (np.: nazwiska posłów),
sami określamy, co jest dla nas najważniejsze. Parlament pozwala także na bezpośredni kontakt z parlamentarzystami (np.: kontakt telefoniczny z biurem poselskim).
Aplikacja Parlament pokazuje możliwości jakie daje ponowne wykorzystanie danych udostępnianych przez instytucje publiczne. Dostępna jest na smartfony z Androidem. Fundacja zapowiada, że w najbliższych miesiącach aplikacja pojawi się również na innych systemach – iOS i mobilnym Windowsie.
Twórcą aplikacji jest fundacja Media 3.0 – można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play.
Pomysłodawcą tego rodzaju rozwiązania jest amerykańska Sunlight Foundation, której członkowie stworzyli aplikację Congress. Korzystając z ich doświadczeń i wskazówek, Fundacja Media 3.0 opracowała polską wersję aplikacji, znacznie poszerzając jej możliwości i funkcjonalności. W projekt zaangażowana jest również fundacja ePaństwo. Szczegóły dotyczące aplikacji są dostępne na tej stronie.
Oferta Fundacji Media 3.0 została wyłoniona w konkursie na realizację zadania publicznego pn.: „Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących informacje sektora publicznego (ISP)” – ogłoszonego przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Przyznana kwota dotacji na stworzenie aplikacji Parlament wyniosła 71 750 zł. Celem konkursu był wybór projektów adresowanych do zróżnicowanych odbiorców, podnoszących świadomość społeczną na temat ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.