czwartek, 31 października, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Apple prezentuje czipy M4 Pro i M4 Max

    Zobacz również

    Firma Apple zaprezentowała dziś dwa nowe czipy M4 Pro i M4 Max. Podobnie jak M4 sprawiają one, że Mac jest bardziej energooszczędny i zapewnia zaawansowane możliwości. Wszystkie trzy czipy opierają się na znakomitej technologii 3‑nanometrowej drugiej generacji, która poprawia wydajność i energooszczędność urządzenia. Jednostka CPU w każdym z czipów M4 składa się z najszybszych na świecie rdzeni CPU i cechuje się pierwszorzędną wydajnością jednowątkową i fenomenalną jakością pracy w trybie wielowątkowym1. Jednostki GPU opierają się na przełomowej architekturze graficznej, którą zastosowano już w poprzedniej generacji, ale mają szybsze rdzenie i 2x większe przyspieszenie sprzętowe ray tracingu. Wraz z M4 Pro i M4 Max w Macu po raz pierwszy zastosowano interfejs Thunderbolt 5. Znacznie zwiększyła się też przepustowość zunifikowanej pamięci RAM – nawet o 75 procent. W połączeniu z systemem Neural Engine, który jest do 2x szybszy niż w czipach poprzedniej generacji, i z ulepszonymi akceleratorami uczenia maszynowego w jednostkach CPU sprawia to, że czipy z rodziny M4 zapewniają niesamowitą wydajność podczas wykonywania specjalistycznych zadań i pracy z AI. Oprócz tego czipy te umożliwiają niewiarygodnie sprawne działanie Apple Intelligence – osobistego systemu sztucznej inteligencji, który odmienia dotychczasowy sposób pracy, komunikacji i twórczej ekspresji, a jednocześnie chroni prywatność użytkowników.

    - Reklama -


    Układ scalony Apple wyposażył Maca w bezprecedensowe możliwości. Innowacja ta jest dalej dynamicznie rozwijana, a czipy M4 Pro i M4 Max to jej kolejne odsłony, oświadczył Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple w pionie Hardware Engineering. – Rodzina czipów M4 stanowi najbardziej zaawansowaną ofertę układów scalonych na rynku, a to za sprawą ich energooszczędności i wszechstronności. To zasługa najszybszego na świecie rdzenia CPU, niewiarygodnie wydajnych jednostek GPU i najszybszego jak dotąd systemu Neural Engine.


    M4: Fenomenalna wydajność i nowe możliwości
    M4 debiutuje na Macu, zapewniając mu fenomenalną wydajność, którą docenią przedsiębiorcy, studenci, twórcy i inni użytkownicy. M4 ma maksymalnie 10 rdzeni CPU, w tym cztery rdzenie zapewniające wydajność i nawet sześć rdzeni energooszczędnych. Jest nawet 1,8x szybszy niż czip M1, więc praca wielozadaniowa w aplikacjach takich jak Safari i Excel idzie teraz jak z płatka. 10‑rdzeniowe GPU zapewnia niesamowitą, ponieważ nawet 2x większą niż w M1, wydajność grafiki, dzięki czemu wszystko – od programów do edycji zdjęć po gry klasy AAA – działa oszałamiająco szybko i płynnie. Z kolei system Neural Engine ma 16 rdzeni, jest szybszy i zapewnia świetną obsługę funkcji Apple Intelligence takich jak Narzędzia pisania, a także innych rozwiązań opartych na AI.


    M4 Pro: O wiele większa wydajność i funkcjonalność niż w czipach komputerów AI PC
    M4 Pro rozszerza możliwości zaawansowanych technologii wykorzystanych po raz pierwszy w czipie M4. Dzięki temu spełnia potrzeby użytkowników, którzy mierzą się z bardziej wymagającymi zadaniami, np. przy badaniach naukowych, w projektowaniu technicznym, programowaniu czy twórczości cyfrowej. M4 Pro ma nawet 14‑rdzeniowe CPU złożone z maksymalnie 10 rdzeni zapewniających wydajność i czterech rdzeni energooszczędnych. Jest ono nawet 1,9x szybsze niż CPU w czipie M1 Pro i nawet 2,1x szybsze niż jednostki w najnowszych czipach komputerów AI PC2. GPU składa się z nawet 20 rdzeni, dzięki którym grafika jest 2x szybsza niż w urządzeniach z M4 i do 2,4x szybsza niż zapewniana przez najnowsze czipy w komputerach AI PC2. Tak duży skok wydajności sprawia, że tworzenie i testowanie aplikacji w wielu symulatorach w środowisku Xcode zajmuje mniej czasu. Co więcej, w GPU czipów z rodziny M4 ulepszono przyspieszenie sprzętowe ray tracingu, dzięki czemu gry takie jak „Control” robią większe wrażenie, a profesjonalne silniki renderujące grafikę 3D jeszcze szybciej generują oszałamiające obrazy.


    M4 Pro obsługuje maksymalnie 64 GB szybkiej zunifikowanej pamięci RAM i przepustowość pamięci równą 273 GB/s. To ogromny, bo 75‑procentowy, skok w porównaniu z czipem M3 Pro i 2x większa przepustowość niż oferuje jakikolwiek czip w komputerze AI PC3. W połączeniu z szybszym systemem Neural Engine, w który wyposażono czipy z rodziny M4, oznacza to, że modele Apple Intelligence działające lokalnie pracują z zawrotną prędkością. Dzięki M4 Pro urządzenia Mac mogą też obsługiwać interfejs Thunderbolt 5, który pozwala na transfer danych z szybkością nawet 120 Gb/s, czyli ponad dwukrotnie większą niż Thunderbolt 4. M4 Pro zapewnia więc oszałamiającą wydajność i wysoką energooszczędność charakterystyczną dla układów scalonych Apple, co docenią eksperci pracujący na większych plikach przy zadaniach związanych z AI, treściami wideo, bazami kodu itp.


    M4 Max: Najpotężniejszy czip w laptopie klasy pro
    M4 Max to najlepszy wybór dla analityków danych, artystów tworzących treści 3D i kompozytorów, czyli tych, którzy do maksimum wykorzystują profesjonalne możliwości technologii. Ma maksymalnie 16‑rdzeniowe CPU wyposażone w nawet 12 rdzeni zapewniających wydajność i cztery rdzenie energooszczędne. Jest ono nawet 2,2x szybsze niż CPU w czipie M1 Max i nawet 2,5x szybsze niż jednostki w najnowszych czipach komputerów AI PC2. GPU ma nawet 40 rdzeni, co daje wydajność nawet 1,9x większą niż oferuje M1 Max, i aż 4x większą niż zapewnia najnowszy czip w komputerach AI PC2. W ten sposób bardzo obciążające zadania, na przykład usuwanie szumów z surowego materiału wideo w DaVinci Resolve Studio, mogą być realizowane w czasie rzeczywistym.
    Ilustracja przedstawiająca 16‑rdzeniowe CPU czipa M4 Max z 12 rdzeniami zapewniającymi wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi.

    M4 Max obsługuje maksymalnie 128 GB szybkiej zunifikowanej pamięci RAM i przepustowość pamięci do 546 GB/s, czyli 4x większą niż zapewniana przez czip w najnowszych komputerach AI PC3. Pozwala to deweloperom na łatwe korzystanie z dużych modeli językowych o niemal 200 miliardach parametrów. Udoskonalony silnik multimedialny w M4 Max składa się z dwóch silników kodowania wideo i dwóch silników ProRes, co jest optymalnym rozwiązaniem dla profesjonalnych filmowców. Ponadto M4 Max, tak jak M4 Pro, obsługuje interfejs Thunderbolt 5, który pozwala na transfer danych z szybkością do 120 Gb/s. M4 Max swobodnie radzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami, a dzięki energooszczędności charakterystycznej dla układów scalonych Apple zapewnia bezprecedensową dla laptopów wydajność baterii.
    Ilustracja przedstawiająca silnik multimedialny w M4 Max.
    Udoskonalony silnik multimedialny w M4 Max składa się z dwóch silników kodowania wideo i dwóch akceleratorów ProRes.


    Czipy Apple napędzają system Apple Intelligence
    Czipy M4, M4 Pro i M4 Max zaprojektowano pod kątem systemu Apple Intelligence4. Z Apple Intelligence komputer osobisty zyskuje spersonalizowany system sztucznej inteligencji, co rozpoczyna nową erę w historii Maca. Łącząc potężne modele generatywne z pierwszorzędnymi mechanizmami ochrony prywatności, Apple Intelligence wykorzystuje moc układu scalonego Apple oraz systemu Neutral Engine i otwiera przed użytkownikami nowe możliwości pracy, komunikacji i wyrażania siebie na Macu. System ten jest dostępny w języku angielskim (USA) w ramach macOS Sequoia 15.1. Dzięki dostępnej w całym systemie funkcji Narzędzia pisania użytkownicy mogą doszlifować styl wypowiedzi. Pozwala ona na przeredagowanie, poprawienie i podsumowanie tekstu niemal wszędzie, gdzie można coś napisać. Przeprojektowana funkcja Siri pozwala użytkownikom płynniej przełączać się między poleceniami wydawanymi ustnie i pisemnie, tak by jeszcze szybciej wykonywać zadania czekające ich w ciągu dnia. Do tego Siri potrafi odpowiedzieć na tysiące pytań dotyczących Maca i innych produktów Apple. Nowe funkcje z pakietu Apple Intelligence zostaną udostępnione w grudniu, a dodatkowe rozwiązania będą wdrażane w kolejnych miesiącach. Image Playground pozwala użytkownikom na kreowanie zabawnych i oryginalnych obrazów w zupełnie nowy sposób, a Genmoji pomaga im błyskawicznie tworzyć własne emoji. Funkcja Siri zyska większą wszechstronność – będzie mogła wykonywać czynności obejmujące cały system i czerpać z osobistego kontekstu użytkownika, żeby zapewniać mu inteligentne i spersonalizowane rozwiązania. Dodatkowo w grudniu bot ChatGPT zostanie zintegrowany z funkcją Siri i Narzędziami pisania, co umożliwi korzystanie z jego zasobów bez przełączania się między rozwiązaniami.


    Realizując wszystkie zadania, system Apple Intelligence nieustannie chroni prywatność użytkowników. Jego kluczowym elementem jest przetwarzanie na urządzeniu. Bardziej złożone zadania trafiają jednak do prywatnej chmury obliczeniowej, która wykorzystuje większe, działające na serwerach modele Apple, a przy tym zapewnia przełomową ochronę danych osobowych. Z ChatGPT można korzystać bezpłatnie bez tworzenia konta. Zadbano przy tym o ochronę prywatności: adres IP jest maskowany, a systemy firmy OpenAI nie przechowują wprowadzanych zapytań. Dane użytkowników, którzy zdecydują się podłączyć swoje konto, będą przetwarzane zgodnie z zasadami OpenAI.


    Lepszy dla środowiska
    Energooszczędność czipów M4, M4 Pro i M4 Max sprawia, że nowe MacBooki Pro spełniają wysokie standardy Apple w zakresie oszczędnego gospodarowania energią, a ich bateria działa nawet do 24 godzin5. W efekcie skraca się czas, przez jaki urządzenie musi być podłączone do prądu, i zmniejsza się ilość energii zużywanej w całym okresie jego eksploatacji. W wypadku desktopów takich jak iMac i Mac mini energooszczędność układów scalonych Apple skutkuje ograniczeniem całkowitego zużycia energii. Globalna działalność operacyjna Apple już dzisiaj jest neutralna węglowo, a na 2030 rok firma wyznaczyła sobie ambitny cel: kompensację całego swojego śladu węglowego.

    ŹródłoApple
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Horrory pozbawiające tchu polecają się na Halloween w CANAL+ online

    Tradycyjnie 31 października obchodzimy dzień upiorów. Radośnie przebieramy się, zakładamy maski i ruszamy z dzieciakami po cukierki. Ale! Przejście...