Firma Apple miała dziś przyjemność powitać kluczowych partnerów produkcyjnych – firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i Murata Manufacturing – jako nowych inwestorów projektu Restore Fund. To inicjatywa, której celem jest zwiększanie skali globalnych inwestycji w naturalną dekarbonizację przy zachowaniu newralgicznych ekosystemów. TSMC, światowy producent półprzewodników, zainwestuje nawet 50 milionów USD w fundusz zarządzany przez Climate Asset Management – spółkę joint venture utworzoną przez HSBC Asset Management i Pollination. Murata – japoński dostawca podzespołów iPhone’a – zainwestuje w ten sam fundusz do 30 milionów USD. Nowe inwestycje stanowią rezultat dotychczasowego zaangażowania Apple i przekazania nawet 200 milionów USD na realizację drugiego etapu projektu Restore Fund. Kwota powierzonego kapitału to w sumie 280 milionów USD.
Firma Apple zaprezentowała również partnerów wstępnego etapu projektu Restore Fund, który zainicjowano w 2021 r. Poprzez te inwestycje firmy Apple, Goldman Sachs i Conservation International nawiązują współpracę ze specjalistami w zakresie gospodarki leśnej – organizacjami Symbiosis, BTG Pactual Timberland Investment Group i Arbaro Advisors – aby wspierać tworzenie zrównoważonych lasów produkcyjnych na wyniszczonych pastwiskach i gruntach rolnych w Ameryce Południowej. Apple prognozuje, że w efekcie tych projektów zrealizuje cel zakładający usunięcie z atmosfery w sumie 1 miliona ton dwutlenku węgla do 2025 r.
– Inwestycje przedsiębiorstw w środowisko stanowią jednocześnie inwestycje w zdrowie społeczności i odporniejszą gospodarkę światową, a także kluczowe narzędzie w walce ze zmianami klimatycznymi, powiedziała Lisa Jackson, wiceprezeska Apple w pionie Environment, Policy, and Social Initiatives. – Restore Fund już przynosi realne korzyści społecznościom i ekosystemom w Ameryce Południowej, a jednocześnie pozwala usuwać dwutlenek węgla z atmosfery. To wspaniale, że dołączają do nas dostawcy, którzy – poza dokładaniem wszelkich starań, żeby dokonać dekarbonizacji swojej działalności – decydują się też na inwestycje w środowisko.
Pierwszorzędne inwestycje w przyrodę
W celu wyselekcjonowania projektów do realizacji na pierwszym etapie zarządcy funduszu Restore Fund dokonali wnikliwej oceny potencjalnych menedżerów i inwestycji. Sprawdzali, czy spełniają rygorystyczne wymogi w zakresie środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego, jak również wysokie standardy dotyczące jakości, skalowalności i skuteczności. Większość potencjalnych inwestycji nie przechodzi przez gęste sito selekcji, które zostało szczegółowo omówione w opublikowanym niedawno przez Apple opracowaniu na temat strategii dekarbonizacji.
Wszystkie projekty wybrane w ramach Restore Fund są regularnie oceniane, tak aby monitorować zmiany zachodzące w lesie i jego stopniowy wzrost, reagować na zagrożenie pożarowe i inne potencjalne czynniki ryzyka, a także kontrolować ilość dwutlenku węgla magazynowanego w lasach. Na potrzeby tej analizy firma Apple wraz z partnerami – m.in. z firmami Space Intelligence i Upstream Tech – wykorzystuje innowacyjne narzędzia, takie jak skaner LiDAR w iPhonie, dane satelitarne, monitoring bioakustyczny i uczenie maszynowe, do oceny stanu gruntów i osiąganych postępów.
Wszystkim projektom realizowanym podczas pierwszego etapu Restore Fund przyświeca wspólny cel, czyli utworzenie nowych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów produkcyjnych, tak aby odpowiadać na coraz większy światowy popyt na drewno oraz ograniczać wpływ na lasy naturalne. Oto podmioty odpowiedzialne za zarządzanie projektami:
Arbaro Advisors przygotowuje serię projektów na rzecz obszarów leśnych na terenie Ameryki Południowej, w tym pierwszy realizowany pod patronatem Apple projekt Restore Fund w Paragwaju. Ma on na celu utworzenie zrównoważonych farm eukaliptusa, a także kreowanie nowych możliwości zarobkowych dla lokalnych społeczności i ochronę naturalnych ekosystemów na obszarze projektu.
BTG Pactual Timberland Investment Group dąży do odbudowy i ochrony naturalnych ekosystemów na połowie obszaru projektu. Jednocześnie na drugiej połowie dostępnego terenu sadzi gatunki do użytku komercyjnego, na przykład eukaliptus.
Symbiosis przygotowuje sadzonki, które w przyszłości staną się lasami produkcyjnymi dostarczającymi drewna z tropikalnych drzew liściastych i pomagającymi chronić lasy naturalne brazylijskiej Puszczy Atlantyckiej.
Podmioty te zadbają, aby wszystkie projekty spełniały rygorystyczne standardy Restore Fund.
Droga do neutralności węglowej
TSMC i Murata to jedni z ponad 300 dostawców uczestniczących w inicjatywie Supplier Clean Energy Program firmy Apple, którzy zobowiązali się, że do 2030 r. przestawią zasilanie całej produkcji dla Apple na energię pochodzącą w 100 procentach ze źródeł odnawialnych. W 2022 r. firma Apple wezwała swoich dostawców do pójścia o krok dalej, tak by do końca tej dekady cała ich działalność związana z obsługą Apple była bezemisyjna. Dotyczy to także skompensowania niemożliwych do uniknięcia emisji resztkowych wysokojakościowymi rozwiązaniami w zakresie usuwania dwutlenku węgla.
Fundusz, w który firmy TSMC i Murata inwestują razem z Apple, będzie gromadzić projekty regeneracyjne gruntów rolnych razem z projektami na rzecz zachowania i odbudowy ekosystemów. Wszystko po to, by oprócz ograniczenia emisji węgla osiągać także korzyści finansowe. Trwa wybór projektów.
Restore Fund to ważny składnik planu Apple 2030 stawiającego ambitny cel, którym jest dekarbonizacja całego łańcucha wartości firmy do końca tej dekady. Apple koncentruje się na obniżeniu śladu węglowego o 75 procent w stosunku do poziomów z 2015 r. poprzez ograniczanie bezpośrednich emisji oraz kompensowanie emisji resztkowych wysokojakościowymi rozwiązaniami w zakresie dekarbonizacji. Firma wykorzystuje kredyty za eliminację dwutlenku węgla z atmosfery tylko tam, gdzie dokonano już zweryfikowanej redukcji emisji. Ponadto stosuje kredyty wyłącznie z myślą o kompensacji emisji, których nie można uniknąć ani zniwelować za pomocą obecnie dostępnych rozwiązań.