ATM S.A., właściciel i operator ogólnopolskiej sieci światłowodowej ATMAN oraz dostawca usług centrów danych w Polsce (świadczonych pod markami ATMAN i Thinx Poland), informuje, że z nowego obiektu F4, który powiększa dotychczasowy metraż Centrum Danych ATMAN o kolejne 1000 m kw. netto, mogą korzystać zarówno duże, jak i małe firmy. Nowy obiekt kolokacyjny F4 jest częścią największego w Polsce Centrum Danych ATMAN, spełniającego jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Wyposażony m.in. w rezerwowe źródła zasilania i łącza telekomunikacyjne, a także systemy monitoringu z całodobową kontrolą dostępu, przeznaczony jest dla klientów, którzy chcą skoncentrować się na podstawowej działalności, a jednocześnie zoptymalizować koszty gromadzenia i przetwarzania danych.
– W F4 oferujemy kompleksowe i stojące na najwyższym poziomie usługi kolokacyjne i hostingowe: od pojedynczych U, poprzez szafy serwerowe i wydzielone serwerownie dla dużych klientów, aż po wynajem serwerów dedykowanych małym i średnim firmom. Każdy klient ma przy tym zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa pod względem technicznym i organizacyjnym. F4, tak jak pozostałe obiekty współtworzące Centrum Danych ATMAN, wyposażony jest w rezerwowe źródła zasilania i łącza telekomunikacyjne, niezawodne systemy gaszenia i chłodzenia, a także całodobową ochronę fizyczną, monitoring, kontrolę dostępu oraz serwis w trybie 24/7, który umożliwia natychmiastowe reagowanie na potencjalne zagrożenia – wyjaśnił Maciej Krzyżanowski, Prezes Zarządu ATM S.A.
Firmy korzystające z infrastruktury serwerowej i sieciowej w F4 mają zapewniony ponadto równie szybki, co wydajny transfer danych za sprawą sieci światłowodowej należącej do ATM S.A., świadczącej usługi przy wykorzystaniu łączy symetrycznych, o pełnej gwarancji pasma i zerowym poziomie utraty pakietów IP. Sieć ATMAN ma bezpośrednie punkty styku o dużej przepustowości z ponad tysiącem sieci telekomunikacyjnych na świecie, a także węzły dostępowe w największych punktach wymiany ruchu IP w Polsce (PWR Thinx, PLIX, TPIX, EPIX) i Europie (Amsterdam, Frankfurt, Londyn, Moskwa), co w sumie zapewnia najwyższą jakość i niezawodny dostęp do zasobów internetowych.
– Dzięki rozbudowanej i spełniającej wysokie parametry jakościowe infrastrukturze serwerowej i sieciowej tempo komercjalizacji F4 powinno być szybkie. Podpisaliśmy już umowę na wykorzystanie 25 proc. powierzchni kolokacyjnej nowego obiektu z jedną z największych instytucji finansowych w Polsce. Umowa jest długoterminowa. Równolegle prowadzimy intensywne rozmowy z innymi potencjalnymi klientami, którzy chcą skoncentrować się na swojej podstawowej działalności oraz zoptymalizować koszty gromadzenia i przetwarzania danych. Perspektywy sprzedaży usług w nowym obiekcie kolokacyjnym są bardzo dobre – powiedział Maciej Krzyżanowski.
Popyt na usługi centrów danych jest stymulowany przez wiele nasilających się czynników, m.in. cyfryzacja biznesu i sektora publicznego, rozwój technologii LTE, wzrost liczby urządzeń mobilnych oraz ilości przesyłanych danych, rozwój mediów społecznościowych, a także e-commerce. Duży wpływ ma również rosnący popyt na rozwiązania chmurowe.
– Coraz więcej firm, zamiast przystosowywać własne pomieszczenia biurowe na potrzeby rozrastającej się serwerowni, preferuje outsourcing zasobów teleinformatycznych do centrów danych. Sprzyja to optymalizacji kosztów i zwiększeniu bezpieczeństwa danych. Potwierdzeniem są niedawne wyniki badań opublikowane przez PMR. W porównaniu z 2012 r. wartość polskiego rynku związanego z centrami danych wzrosła o kilkanaście procent i przekroczyła miliard złotych. Dwucyfrowa dynamika powinna utrzymać się także w najbliższych latach. Z tych też powodów podjęliśmy strategiczną decyzję o rozbudowie naszego Centrum Danych ATMAN o obiekt kolokacyjny F4. Na tym nie kończymy i rozpoczęliśmy już budowę kolejnego – F5. Inwestycja ta powinna być ukończona w połowie 2015 roku i pozwoli umocnić pozycję spółki jako lidera polskiego rynku centrów danych – dodał Maciej Krzyżanowski.