środa, 6 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Badanie EY: CFO z optymizmem pochodzą do AI

    Zobacz również

    Wyniki szóstej edycji badania EY – Tax and Finance Operations – wskazują że liderzy obszarów podatkowych w firmach z entuzjazmem podchodzą do zmian technologicznych. W przeciągu roku odsetek ankietowanych uważających, że narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji sprawią że ich praca stanie się bardziej efektywna urósł aż o 72 punkty procentowe (z 15 do 87%). Ten optymizm jest jednak niwelowany przy czynniki takie jak presja kosztowa, która po raz pierwszy w historii badania zajęła czołowe miejsce na liście obaw. Aż 55% badanych CFO wskazuje ten czynnik jako główną przeszkodę w osiągnięciu sukcesu. Jeszcze wyższy odsetek (82%) ankietowanych spodziewa się konieczności dokonania umiarkowanych i znaczących zmian w procesie raportowania w związku z wprowadzeniem BEPS 2.0.

    - Reklama -


    Wyniki najnowszej edycji badania EY – Tax and Finance Operations – jasno wskazują, że od rozwoju technologicznego nie ma ucieczki, również w branży podatkowej. Jednakże CFO oraz dyrektorzy podatkowi do tego procesu podchodzą z dużym optymizmem. Aż 87% ankietowanych wskazuje, że narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji przyczynią się do poprawy efektywności ich pracy. O dynamice zmian najlepiej świadczy fakt, że rok temu ten odsetek wynosił jedynie 15% – różnica wynosi więc aż 72 punkty procentowe.

    Niemniej sam techniczny proces implementacji GenAI w większości przypadków pozostaje wciąż na bardzo wstępnym etapie. W ponad połowie firm (52%) ma on charakter testowy, pozbawiony jasnych deklaracji co do konkretnych terminów we wprowadzaniu nowych rozwiązań. Jedynie w 7% organizacji sztuczna inteligencji jest zintegrowana z większością procesów, a w 2% to zjawisko ma charakter powszechny. Nie ma jednak wątpliwości, że kolejne lata przyniosą znaczącą zmianę w cyfrowej transformacji obszarów podatkowych w firmach. Co jednak szczególnie warte podkreślenia, nie będzie miała ona wpływu na ludzi. Ponad połowa (55%) badanych jest przekonanych, że rozwój GenAI nie spowoduje redukcji etatów w ramach zespołów podatkowych. Zamiast tego spodziewane są przesunięcia w zakresie obowiązków – zmniejszenie czasu poświęconego na rutynowe działania na rzecz aktywności o charakterze strategicznym.

    Nie ma wątpliwości, że proces cyfryzacji systemów podatkowych ma charakter międzynarodowy. Polska znajduje się na czele tego peletonu, a zbierane dane są poddawane coraz bardziej zaawansowanej analityce. Stąd wiele firm z dużym entuzjazmem patrzy w kierunku sztucznej inteligencji. Na pewno pozwoli ona firmom zwiększyć efektywność wielu procesów. Wiele organizacji wciąż jednak dopiero analizuje wprowadzanie konkretnych narzędzi. Wiedza, jak przeprowadzić całą procedurę implementacji, a następnie efektywnie wykorzystywać GenAI umożliwi budowanie przewagi konkurencyjnej również w branży podatkowej. W szczególności w momencie, gdy CFO znajdują się pod coraz większą – i co jeszcze ważniejsze – równoczesną presją nie tylko technologiczną, lecz także budżetową, legislacyjną i pracowniczą – mówi Radosław Krupa, Partner EY Polska, Dział Doradztwa Podatkowego.

    ŹródłoEY
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Galaxy A16 – nowy budżetowy smartfon w rodzinie Galaxy

    Samsung prezentuje Galaxy A16 – najnowszy budżetowy model z serii Galaxy A, dostępny w dwóch wersjach: 5G i LTE....