wtorek, 1 kwietnia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Badanie EY: Większe zaangażowanie zarządów i mniej dostawców – tak firmy inwestują w nowe technologie

    Zobacz również

    W prawie połowie firm (49%) kluczowe decyzje o podjęciu współpracy z dostawcą usług teleinformatycznych podejmują CEO – to jeden z głównych wniosków badania EY Reimagining Industry Futures Study 2025. Wśród najczęściej wybieranych technologii dominują analityka i AI (61%) oraz automatyzacja i robotyka (58%). Zyskuje również 5G – zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, gdzie w ciągu roku zanotowano dwukrotny (z 18% do 35%) wzrost odsetka firm inwestujących w to rozwiązanie. Główną przeszkodą we wdrażaniu innowacji pozostaje skomplikowana integracja z istniejącymi systemami (48%).

    - Reklama -


    Jak wskazuje najnowsze badanie EY – Reimagining Industry Futures Study 2025 – nowoczesne technologie stają się elementem strategicznych decyzji zarządów, wykraczając poza kompetencje dotychczas zarezerwowane dla działów IT. Chociaż CIO (60%) i CTO (50%) wciąż odgrywają kluczową rolę, to już 49% prezesów spółek ma istotny wpływ na wybór technologii i dostawców. Dla firm teleinformatycznych to istotna zmiana, wymagająca dostosowania podejścia w zakresie sprzedaży i współpracy.

    Technologia przestała być tylko domeną działów IT. Dziś to kluczowy element strategii biznesowej, a decyzje o jej wyborze coraz częściej zapadają na poziomie zarządu. To ogromna zmiana dla dostawców usług, które muszą nie tylko dostarczać innowacyjne rozwiązania, ale też mówić językiem realnych i mierzalnych korzyści. Sukces w tej nowej rzeczywistości zależy od umiejętności budowania wartości technologii oraz zaufania w oczach osób, które często dopiero zdobywają wiedzę w zakresie innowacji – mówi Radosław Frańczak, Partner, Technology Consulting Leader w EY Polska.


    Trendy w inwestycjach: Analityka oraz robotyka na czele, 5G najwięcej zyskuje
    Przedsiębiorstwa nadal stawiają na rozwiązania dominujące również w poprzednim roku. Najchętniej wybieranym obszarem były analityka i AI (61%), a także robotyka i automatyzacja (58%), chociaż odnotowały spadek (odpowiednio -2 p.p. i -5 p.p). Na trzeciej pozycji znalazła się GenAI (47%) ze wzrostem o 4 p.p. Względem przeprowadzonej rok wcześniej edycji badania największy skok (+6 p.p), zanotowały inwestycje w 5G (33%). To zjawisko w szczególności widoczne było w sektorze produkcyjnym, gdzie wzrost sięgnął aż 17 p.p. – z 18% do 35%. IoT szczególną popularnością (+11 p.p., z 31% do 42%) cieszył się zaś w branży opieki zdrowotnej.

    Równocześnie jednym z kluczowych wyzwań pozostaje integracja technologii. Aż 80% badanych uważa, że narzędzia analityczne i AI powinny współdziałać z IoT i 5G. Przekłada się to na konkretne wymogi od partnerów biznesowych. Już 79% podmiotów oczekuje informacji, jak różne, nowe technologie mogą współpracować, aby uzyskać efekt synergii. Raport wskazuje jednak, że dostawcy mają problem ze spełnieniem tych oczekiwań. Większość (61%) firm uważa, że nie zapewniają oni wystarczających możliwości AI w ramach swoich rozwiązań 5G i IoT. Podobny odsetek deklaruje, że partnerzy biznesowi nie wyjaśniają, w jaki sposób łączność cyfrową można zintegrować ze sztuczną inteligencją (62%) lub przetwarzaniem brzegowym (61%).

    Konsolidacja dostawców jako sposób na uproszczenie systemów
    W efekcie ponad jedna trzecia (35%) firm planuje ograniczyć liczbę dostawców usług teleinformatycznych w ciągu najbliższego roku. Decyzja ta wynika z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa, redukcji kosztów i zmniejszenia złożoności stosowanych rozwiązań. Sektory produkcyjny (43%) i finansowy (42%) wykazują szczególne zainteresowanie konsolidacją.

    Firmy oczekują dziś nie tylko wdrożeń technologii, ale kompleksowych rozwiązań dopasowanych do ich strategii. Dostawcy, którzy na tę potrzebę nie odpowiadają, ryzykują utratę klientów. Ponad jedna trzecia (35%) przedsiębiorców planuje konsolidację, by uprościć systemy, zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty. Sukces wymaga więc nie tylko innowacji, ale także skutecznego wdrażania i integracji – mówi Mateusz Mazur, Partner EY, Lider obszaru inżynierii cyfrowej.

    Od testów do wdrożeń – bariery skalowalności
    Wdrożenie innowacji na szeroką skalę wciąż stanowi wyzwanie. Aż 80% firm wskazuje na konieczność lepszego zarządzania danymi (+6 p.p.), a 68% zmaga się z przekształceniem udanych prób w pełnoskalowe wdrożenia. Obecnie 80% projektów związanych z GenAI pozostaje na etapie testów, podobnie jak większość inwestycji w 5G (51%), IoT (53%), rozszerzoną rzeczywistość (60%) i blockchain (53%). Największym odsetkiem wdrożeń dotyczących całej organizacji, bądź wybranych procesów biznesowych, może pochwalić się analityka i AI (49%), robotyka i automatyzacja (37%) oraz przetwarzanie brzegowe (22%).

    Najczęstszymi barierami (próby vs wdrożenia) są skomplikowana integracja z istniejącymi systemami (48%), ograniczenia budżetowe (45%) i niedojrzałość technologii, np. brak standaryzacji (37%). Ponadto 60% firm uważa, że ma zbyt wiele odrębnych rozwiązań, co utrudnia ich efektywne wykorzystanie.

    ŹródłoEY
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Razer przedstawia Skibidi, inteligentny tłumacz Brainrot oparty na AI

    Razer zaprezentował dziś zestaw słuchawkowy Razer Skibidi, pierwszy na świecie inteligentny tłumacz „Brainrot” oparty na sztucznej inteligencji. Zasilany przez...