Święto bardzo młode, ale przypominające nam, że komputer i sieć to nie tylko rozrywka oraz zabawa. Dziś obchodzimy Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Wydarzenie od 2015 roku promuje w krajach Unii Europejskiej istnienie nowoczesnych narzędzi komputerowych umożliwiających uczestnictwo w życiu publicznym. Kto z nas chociaż raz w życiu nie spędził kilku godzin na osobistym załatwianiu spraw urzędowych? Na staniu w kolejce po odbiór dokumentów, zaświadczeń itd.
– W cyfrowym świecie większość spraw można odhaczyć sprzed ekranu komputera. Do ideału jeszcze daleko, ale tzw. papierologia powoli odchodzi do lamusa. Rozwój e-Administracji dzieje się na naszych oczach, nie wszyscy jednak to dostrzegają lub dają się do tego przekonać. Czynności, które kilka lat temu zajmowały nam niezliczone godziny teraz możemy wykonać w kilka minut. Mam tu na myśli np. złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, zawiadomienie o sprzedaży samochodu czy dopisanie się do rejestru wyborców – mówi Bartosz Gadzimski z firmy hostingowej Zenbox.
Przełomem w Polsce była platforma ePUAP i możliwość założenia Profilu Zaufanego. Użytkownik Internetu może w ten sposób szybko i łatwo potwierdzać swoją tożsamość i elektronicznie podpisywać dokumenty oraz prowadzić korespondencję z podmiotami publicznymi.
Najnowszym przykładem cyfryzacji jest uruchomiona w kwietniu Platforma Elektronicznego Fakturowania. To narzędzie, które ułatwia komunikację na linii administracja – wykonawcy/dostawcy zamówień publicznych. Europejska dyrektywa nałożyła na państwowe placówki obowiązek przyjmowania automatycznych e-faktur w zamówieniach publicznych, koncesjach na usługi budowlane i partnerstwie publiczno-prawnym. Resort Przedsiębiorczości i Technologii uruchomił w tym celu dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych bezpłatną Platformę Elektronicznego Fakturowania.
Narzędzie stworzone przez konsorcjum PEF Expert umożliwia przesyłanie dokumentów nie tylko w kraju, ale również przy pomocy systemu teleinformatycznego obsługiwanego przez OpenPEPPOL – międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Brukseli. Co ważne, czas obiegu elektronicznych dokumentów skrócony jest kilkaset razy w porównaniu z tym papierowym. Jak wszystko co nowe wymaga jednak przełamania potencjalnych użytkowników i chęci do szerszego otwarcia się na technologiczne nowinki.
W Polsce promowaniem obywatelskich aktywności w sieci zajmuje się m.in. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Ich projekty zachęcają do świadomego korzystania z Internetu i nowych technologii w celach społecznie użytecznych. Odbiorcami są przede wszystkim mieszkańcy małych miejscowości, którzy nie zawsze wiedzą jak ułatwić sobie życie przy pomocy myszki i klawiatury. Dzień e-Aktywności Obywatelskiej zachęca do podnoszenia świadomości obywateli na temat różnych narzędzi internetowych do demokratycznego uczestnictwa w polityce UE i zachęca do korzystania z tych narzędzi. Wiele osób nawet nie wie, że mogą w ten sposób złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego lub rozmawiać z decydentami UE na Twitterze lub Facebooku.