France Telecom chce, by grupa Telekomunikacji Polskiej wprowadziła usługi telemedyczne. Z badań TNS OBOP wynika, że Polacy są zainteresowani takimi usługami, ale niewiele o nich wiedzą – informuje Gazeta Prawna.
Grupa France Telecom po sukcesie pilotażowego programu usług telemedycznych we Francji zapowiada rozpoczęcie ich świadczenia w innych krajach. Implementacja usług na nowych rynkach ma polegać na powielaniu francuskich rozwiązań.
– PTK Centertel, operator sieci komórkowej Orange pracuje nad własną ofertą usług typu healthcare. Analizujemy też rozwiązania, które ma FT – mówi GP Wojciech Jabczyński z Grupy TP.
Są jednak dwa główne problemy związane z powieleniem ofert FT. Pierwszą z nich jest słabe zaufanie Polaków co do jakości usług telemedycznych. Z opublikowanych przedwczoraj badań TNS OBOP wynika, że choć akceptacja dla wprowadzenia telemedycyny w Polsce kształtuje się na poziomie 42%, to jednak usługi telemedyczne nie wzbudzają zaufania Polaków. Drugim problemem jest krajowych rozwiązań informatycznych np. typu Elektroniczna karta pacjenta, które są niezbędne, aby dany pakiet telemedyczny miał sens.
– Ważną kwestią, która wymaga uregulowania, jest też kierowanie przez NFZ środków na refundowanie określonych przedsięwzięć o charakterze medycznym, które wymagają wsparcia telekomunikacyjnego. W tym zakresie Francja jest znacznie bardziej zaawansowana niż Polska – mówi Jabczyński.
– Rozwój i upowszechnienie telemedycyny to przedsięwzięcie wymagające dużych inwestycji. Pieniądze nie są jednak jedyną barierą rozwoju telemedycyny. Są nią także postawy Polaków i brak wiedzy na ten temat – twierdzi Magdalena Sawińska z TNS OBOP.
Z szacunków FT wynika, że w 2007 roku europejski rynek usług telemedycznych wart był ok. 3 mld euro, a w 2010 roku będzie to już 6 mld euro. FT szacuje, że w 2010 roku grupa będzie miała ok. 500 mln euro przychodów z telemedycyny.