785 963 – dokładnie tyle elektronicznych pism ogólnych Polacy wysłali do urzędów od początku tego roku do wczoraj. To niemal sześć tysięcy pism dziennie. Pytanie do urzędu, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek – wszystko to można załatwić przez internet, dzięki e-usłudze Wyślij pismo ogólne. To niezmiennie jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Znajdziecie ją na portalu GOV.pl.
Polacy pisma piszą…
Dlaczego ta e-usługa jest taka popularna?
– Dzięki niej można załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy w wielu instytucjach – ministerstwach, urzędach gminy, czy urzędach skarbowych. – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Aby skorzystać z pisma ogólnego nie potrzeba pieczątek, ani teczek. Wystarczy profil zaufany. Usługa jest oczywiście w pełni bezpłatna. Można z niej korzystać siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – dodaje.
Polacy naprawdę uwielbiają z niej korzystać. Tylko w tym roku wysłali do urzędów niemal 800 tysięcy takich elektronicznych pism. To dwa razy więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Od 1 stycznia do 11 maja 2020 r. do urzędów trafiło 399 195 takich pism. Od 1 stycznia do 11 maja 2021 r. dokładnie 785 963, z czego:
- w styczniu – 173 411
- w lutym – 168 522
- w marcu – 194 381
- w kwietniu – 188 411
- w maju – 61 238.
Napisz, podpisz, wyślij i gotowe
A jak skorzystać z naszej e-usługi? Pierwszy krok to wizyta na portalu GOV.pl.
Będąc tam wystarczy zalogować się profilem zaufanym na konto Mój GOV (prawy górny róg strony) i wybrać e-usługę Wyślij pismo ogólne.
Jeśli chodzi o tworzenie pisma – warto wcześniej przygotować elektroniczne wersje załączników, które chcemy razem z nim wysłać. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie trzeba nic załączać.
Wszystko gotowe? Zaczynamy:
Wybierz urząd lub instytucję, do których chcesz wysłać pismo.
WAŻNE! Dokumenty możesz wysłać do np. ministerstw, urzędów gminy, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej czy sanepidu.
Wypełnij formularz.
Dodaj potrzebne załączniki, jeśli masz je w wersji elektronicznej.
Kliknij Dalej, a potem Wyślij bez podpisu lub Podpisz i wyślij.
WAŻNE! Jeśli wyślesz pismo bez podpisu, nie załatwisz spraw, które go wymagają. Dlatego zanim wyślesz pismo, sprawdź czy w sprawie, na temat której piszesz – nie jest wymagany podpis. Jeśli jest – wyślij podpisane pismo.
Po wysłaniu pisma dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
Teraz pozostało już tylko czekać na odpowiedź. Jak długo to będzie trwało? To zależy od rodzaju Twojej sprawy.
Skorzystanie z e-usługi jest całkowicie bezpłatne.