Aplikacje mobline to oprogramowanie instalowane na urządzeniach mobilnych (przede wszystkim telefonach, smartfonach oraz tabletach) ułatwiające użytkownikom dostęp do usług lub wykonywanie zadań, które wymagają dostępu do sieci lub komputera. Wykorzystywane są m.in. do robienia zakupów, rezerwowania usług, nauki, rozrywki, bankowości elektronicznej czy komunikacji w social mediach. W wielu przypadkach zastępują tradycyjną stronę internetową.
Na popularność aplikacji mobilnych wpływa przede wszystkim komfort i intuicyjność w ich użytkowaniu, oszczędność czasu, a także różnorodna funkcjonalność. Obecnie korzystanie ze smartfonów bez zainstalowanych aplikacji jest nie tylko bardzo trudne, ale wręcz niemożliwe.
Korzystanie z aplikacji mobilnych – czy zawsze jesteśmy bezpieczni?
Niestety, niektóre z aplikacji mogą zagrażać naszym danym. Dlaczego? Każda aplikacja wymaga od użytkownika zaakceptowania regulaminu dotyczącego jej funkcjonalności, a także przydzielenia uprawnień do różnych zasobów naszego sprzętu. Często są to informacje o nas, o połączeniach jakie wykonujemy, dostęp do galerii i innych plików, nasza lokalizacja, kamera lub mikrofon. Niestety, nie zawsze wiadomo, do czego i przez kogo takie informacje mogą zostać wykorzystane. Przeważnie informacje zbierane o nas służą do celów marketingowych, ale w niektórych przypadkach mogą być użyte przez osoby o złych zamiarach. Częstym problemem jest fakt, że aplikacje wymagają dostępu do pewnych danych w pewnym sensie „na wyrost” i to zawsze powinno wzbudzić naszą czujność, szczególnie jeżeli aplikacja wymaga dostępu do naszych kontaktów i zdjęć.
Szkodliwe oprogramowanie na telefon – czy to możliwie?
Warto wiedzieć, że nasze smartfony, podobnie jak laptopy i komputery stacjonarne, mogą zostać zainfekowane przez szkodliwie oprogramowanie. Jak to się dzieje? Nie wszystkie aplikacje mobilne są bezpieczne. Zdarza się, że zawierają różne wirusy, które śledzą naszą aktywność w sieci, a także przechwytują nasze dane, w tym hasła logowania czy dane kart płatniczych. Często, są to pozornie pomocne aplikacje zamaskowane np. w formie gier, które po pobraniu na nasz sprzęt uaktywniają się, ale ich działanie jest niewidoczne.
Producenci oprogramowania na smartfony stale udoskonalają zabezpieczenia, które chronią użytkownika przed różnymi zagrożeniami, ale rozwiązania technologiczne, to nie wszystko. Aplikacje mobilne są bardzo użyteczne i jednocześnie niebezpieczne, dlatego przypominamy najważniejsze zasady, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych.
- Jeśli pobierasz aplikacje z internetu, pamiętaj, żeby robić to w przeznaczonych do tego stronach – sklepach lub bezpośrednio na stronie usługodawcy. Nie pobieraj oprogramowania ze nieznanych stron, szczególnie, jeżeli link pochodzi z niezaufanego źródła.
- Zwracaj uwagę na nazwę aplikacji, czy nie ma w niej błędów lub literówek – jeśli tak, może być fałszywa i podszywać się pod oficjalną wersję.
- Czytaj opinie i komentarze osób, które już z niej korzystają. Jeśli są negatywne lub niskie, poszukaj innego rozwiązania.
- Instalując oprogramowanie na swoim urządzeniu zwracaj uwagę, jakich uprawnień ono wymaga i zweryfikuj je. Dzięki temu chronisz nie tylko swoje dane ale również prywatność.
- Niektórzy producenci aplikacji wymagają od nas zgody na przetwarzanie naszych danych w celach marketingowych. Zanim jej udzielimy, zastanówmy się nad tym.
- Aktualizuj systematycznie aplikacje i system operacyjny telefonu.
- Korzystaj z zabezpieczeń producenta urządzenia.
- Pamiętaj, aby chronić swój telefon przed osobami trzecimi – stosuj blokadę ekranu.
- Nigdy nie instaluj aplikacji, do których namawiają cię nieznane osoby trzecie. Popularne oszustwa telefoniczne „na pracownika banku” lub „policjanta” polegają na zmuszeniu ofiary do instalacji aplikacji służącej do przejmowania telefonu.
- Większość szkodliwych aplikacji mobilnych wykorzystuję nieuwagę ze strony użytkownika. Zanim zdecydujesz się na instalację jakiejś apki, poświęć chwilę czasu i sprawdź, czy jest ona bezpieczna.