Co szóste dziecko w wieku od 10 do 15 lat przegląda w Internecie zabronione przez rodziców strony: 75 % trafiło na nie przypadkiem, w 22% sytuacji były to treści pornograficzne. To wyniki badań zrealizowanych przez TNS Polska na zlecenie Orange Polska, przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje. W odpowiedzi na te zagrożenia powstała bezpłatna przeglądarka internetowa BeSt (Bezpieczne Strony), chroniąca dzieci przed dostępem do niebezpiecznych dla nich treści. Opracowały ją wspólnie
Orange Polska i Fundacja Dzieci Niczyje.
Aż 93% z 1000 rodziców uczestniczących w badaniu uważa, że to na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo korzystania z Internetu przez dzieci. Najbardziej obawiają się kontaktów najmłodszych z niebezpiecznymi treściami, tym bardziej, że dziś z internetu korzystają coraz młodsze dzieci. Aż 47% z 500 dzieci, które wzięły udział w badaniu, rozpoczęło korzystanie z Internetu w wieku od 7 do 9 lat, podczas gdy w 2008 roku pierwsze kontakty z Internetem miały 10 – 12 latki.
Najczęstszym sposobem rodziców na minimalizację zagrożeń związanych z dostępem do sieci jest rozmowa, wspólne korzystanie z Internetu oraz przeglądanie historii odwiedzanych stron. Badania jednak pokazują, że to nie wystarcza. Dlatego zespół CERT Orange Polska, którego zadaniem jest reagowanie na przypadki naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznego, we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje opracowali bezpłatną przeglądarkę internetowę BeSt.
– Przeglądarka BeSt to jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Dzięki współpracy pedagogów, psychologów dziecięcych, programistów i specjalistów ds. bezpieczeństwa, udało się nam przygotować oprogramowanie, dzięki któremu dzieci już od 3 roku życia mogą być bezpieczne korzystając z Internetu. Najważniejszą funkcją, którą posiada BeSt jest blokada przejścia na strony spoza katalogu serwisów certyfikowanych przez specjalistów z Fundacji – mówi Marcin Sołodki, pomysłodawca programu z Fundacji Dzieci Niczyje.
Orange Polska aktywnie angażuje się w działania zwiększające bezpieczeństwo dzieci w Internecie i przygotowujące do świadomego korzystania z nowych mediów. Od 8 lat współpracuje z Fundacją Dzieci Niczyje, prowadząc projekty edukacyjne dla młodych ludzi i ich rodziców.