Cyberbezpieczne ferie to takie, podczas których można cieszyć się czasem wolnym, a pieniądze i ważne dane nie wpadają w niepowołane ręce. Pośpiech, natłok wrażeń lub nieuwaga podczas korzystania z Internetu mogą oznaczać kłopoty. Dlatego warto zapamiętać kilka zasad, które pozwolą odpoczywać, zachowując bezpieczeństwo w sieci.
Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci w ferie
Oto wyjazdowy poradnik, który pomoże bezpiecznie korzystać z Internetu podczas ferii zimowych.
Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo internetowe?
Do każdego wyjazdu warto dobrze się przygotować. Buty, ubrania, kosmetyki to standard, ale przygotowanie „cyfrowe” jest równie ważne.
Dlatego warto:
Zadbać o kopie bezpieczeństwa swoich najważniejszych danych. To uniwersalna rada, którą warto stosować cały rok, ale dzięki niej nie stracisz też zdjęć z ferii!
Zaktualizować oprogramowanie swojego urządzenia i pobrać potrzebne aplikacje. Pozwoli to korzystać z najnowszych zabezpieczeń i poprawek do oprogramowania. W przypadku aplikacji powinny być one zawsze pobierane z oficjalnych sklepów i aktualizowane według zaleceń wydawcy. Warto zrobić to wszystko przed wyjazdem, żeby uniknąć zwiększonego transferu danych podczas podróży.
Zadbać o oddzielnie urządzeń służbowych od prywatnych. Rozdzielenie tych dwóch sfer życia, to dobry plan na ferie! Dlatego nie loguj się na laptopie prywatnym do służbowej skrzynki i nie dawaj dzieciom służbowego laptopa.
Uważnie weryfikować adres strony. Ostatnie zakupy przed feriami, rezerwacja biletów czy obiektu noclegowego? Nawet, gdy działasz w pośpiechu, zawsze weryfikuj domenę, na której wpisujesz wrażliwe dane, np. login i hasło czy dane do płatności. Pamiętaj, że domena to wytłuszczona nazwa w pasku adresu, zawierająca się pomiędzy https:// a kolejnym znakiem /
Ustawić mocne hasło. Sklepy online, media społecznościowe, poczta elektroniczna – pamiętaj, żeby nie używać tego samego hasła w wielu usługach. Zmień je tylko wtedy, gdy jest podejrzenie, że ktoś je poznał. I ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe, wtedy możesz odpoczywać z poczuciem, że Twoje dane są dobrze zabezpieczone.
Bezpiecznie w sieci – także na wyjeździe
Gdy na portalach społecznościowych, kontach bankowych lub w poczcie internetowej pojawiają się nieprawidłowości, warto zgłosić je do ekspertów od cyberbezpieczeństwa. W usłudze Bezpiecznie w sieci w aplikacji mObywatel można znaleźć wskazówki, jak to zrobić.
Usługa pozwala zgłosić:
- próbę oszustwa, np. fałszywy sklep internetowy lub sfabrykowaną stronę,
- złośliwe domeny, które np. wyłudzają dane osobowe,
- nielegalne treści oraz incydenty, które ciężko przypisać do konkretnej kategorii.
Dodatkowo w usłudze Bezpiecznie w sieci:
- znajduje się instrukcja zgłaszania podejrzanych SMS-ów i e-maili,
- dostępna jest Baza wiedzy, czyli zbiór informacji i porad od ekspertów z CERT Polska,
- można włączyć powiadomienia PUSH, dzięki którym w aplikacji będą pojawiać się automatyczne ostrzeżenia o incydentach w sieci.
Z takim przygotowaniem można śmiało ruszać w drogę i korzystać z uroków ferii zimowych! Przy odrobinie szczęścia może uda się nawet odpocząć od Internetu?