HoloLens – okulary pozwalające użytkownikom doświadczać rozszerzanej rzeczywistości (Augmetned Reality) już niedługo będą dostępne w Polsce. Microsoft ogłosił, że jego najnowszy produkt trafi na 29 nowych rynków w Europie, w tym do Polski[i]. Co ciekawe, nad przemysłowym zastosowaniem tego urządzenia od kilku miesięcy pracuje białostocka spółka Solution4Labs –wchodząca w skład grupy kapitałowej TenderHut – wprowadzając specjalistyczne badania laboratoryjne w rozszerzoną technologię przyszłości.
Rozszerzona rzeczywistość to technologia służąca nie tylko do rozrywki, mimo tego, że większość opracowanych zastosowań jest przeznaczona właśnie do tego typu aktywności. Rozwiązania AR można spotkać u takich potentatów jak Snapchat, NianticLabs- Pokemon GO, czy IKEA. Nad przemysłowym zastosowaniem rozszerzonej rzeczywistości pracuje też Google z reaktywowaną wersją Google Glass Enterprise Edition. Tymczasem polska firma Solution4Labs pracuje nad wykorzystaniem technologii AR w laboratoriach badawczych.
Usprawnienie pracy laboranta: LIMS + HoloLens
Augmented reality (rozszerzona rzeczywistość) jest jednym z najważniejszych trendów przyszłości – najprościej mówiąc jest to system łączący w sobie świat realny z wirtualną rzeczywistością. Do laboratoriów trend ten może dotrzeć właśnie dzięki inżynierom z Białegostoku. Praca w specjalistycznym laboratorium wymaga wysokiej staranności i stosowania się do ściśle określonych procedur, przestrzegania standardów jakości czy skrupulatnego wypełniania dokumentacji. – W pracy laboranta możemy dostrzec powtarzalność wielu działań, które ze względu na swoją specyfikę oraz aktualnie dostępne i stosowane rozwiązania technologiczne są dosyć czasochłonne – tłumaczy dr inż. Waldemar Birk, prezes zarządu Solution4Labs. – Nietrudno więc się domyślić, że usprawnienie tych czynności miałoby z pewnością pozytywny wpływ na jakość i czas pracy, a przede wszystkim pozwoliłoby na wyeliminowanie ryzyka błędu – mówi Birk.
Spółka Solution4Labs w ramach prac badawczo-rozwojowych pracuje nad integracją gogli HoloLens firmy Microsoft z systemem klasy LIMS, czyli oprogramowaniem do zarządzania przepływem informacji w laboratoriach. HoloLens to gogle wyposażone w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Urządzenie nie musi być połączone z komputerem lub telefonem, żeby działać – jest całkowicie autonomicznie. – Solution4Labs nie stoi w miejscu – wprowadza nowe technologie w laboratoriach, by usprawnić pracę laborantów. Za sprawą systemów klasy LIMS w placówkach naukowych znika papierowa dokumentacja, ogromne ilości danych są na bieżąco systematyzowane, kontrolowane i analizowane. Po integracji z goglami HoloLens system dodatkowo unowocześni pracę laborantów, którzy na przykład patrząc na konkretną probówkę, będą widzieli w goglach dokładny opis jej zawartości, co zminimalizuje ewentualne błędy – mówi Waldemar Birk.
Jak wygląda to w praktyce?
Używanie gogli HoloLens jest bardzo intuicyjne – tak jak w życiu codziennym, tak również w laboratorium z wykorzystaniem oprogramowania spółki Solution4Labs. – Gdy badacz w laboratorium założy gogle, loguje się do systemu, a następnie może wybierać funkcje gestem bądź głosem. Jest to bardzo przydatne przy analizie różnych probówek i ich zawartości. System sam skanuje kod paskowy danej probówki, wyświetla informacje o jej zwartości, sposobie przechowywania oraz zaplanowanym dalszym działaniu – mówi Waldemar Birk, prezes zarządu Solution4Labs. Laborant może również z pomocą gogli HoloLens wygenerować raport z badań i procesów na różnym etapie pracy. Jak tłumaczy Birk – Gogle HoloLens to z pewnością przyszłość i jest to technologia rozwojowa. Na razie swoistą barierą jest waga sprzętu – pewną trudność może sprawiać nieustanna praca przez 8 godzin z goglami, które swoją wagą obciążają naszą głowę. Na szczęście miniaturyzacja takich rozwiązań postępuje bardzo szybko, a my zdobywając know-how będziemy gotowi. Wtedy ta technologia upowszechni się, a jej przemysłowe zastosowania staną się oczywiste – dodaje Waldemar Birk.
Nie ma wątpliwości, że rozszerzona rzeczywistość to przyszłość oraz wznoszący się trend. Społeczeństwo idzie z duchem czasu i postępem technologicznym, więc chętnie używa nowinek które stają się także naszymi narzędziami codziennej pracy. AR może być niezwykle przydatne w wielu dziedzinach, usprawniać żmudne procesy i przy tym oszczędzać nasz czas.