piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Blockchainy zbudowane na szkielecie Bitcoina i Ethereum zyskały 300% w 2023 roku

    Zobacz również

    Tradycyjnie przyjmujemy, że łańcuchy bloków takie jak Bitcoin i Ethereum stanowią fundament świata kryptowalut. Jednak ich ograniczenia w zakresie szybkości realizacji transakcji i rosnących opłat doprowadziły do popularyzacji sieci alternatywnych, zbudowanych na ich podstawach. W 2023 roku zaczęły one zyskiwać ogromne znaczenie, przyciągając inwestorów lepszą skalowalnością i tempem przetwarzania przelewów. Przełożyło się to na 300% wzrost wartości środków ulokowanych tam przez użytkowników – wynika z danych zawartych w niedawnym raporcie Binance Research.

    - Reklama -

    W raporcie Binance Research podsumował szereg najważniejszych statystyk pokazujących zmiany w ramach ekosystemu kryptowalutowego. Jednym z ciekawszych aspektów minionego roku był gwałtowny wzrost użyteczności blockchainów warstwy drugiej oraz ich ogólnego udziału w całym obrocie kryptowalutowym.

    Blockchainy warstwy drugiej wychodzą na prowadzenie
    Sieci takie jak Bitcoin i Ethereum to blockchainy warstwy pierwszej (z angielskiego layer one lub w skrócie L1). Na podstawie ich szkieletu budowane są natomiast blockchainy warstwy drugiej (layer two lub L2), które mają usprawnić działanie oryginalnych łańcuchów albo zaoferować im nowe funkcjonalności. 2023 był zdecydowanie ich rokiem: żaden inny sektor kryptowalutowy nie rozwijał się tak dynamicznie.

    – Inwestorzy okres minionych wakacji nazywali ‘latem warstwy drugiej’, co miało pokazać jak bardzo zwiększyło się znaczenie tych rozwiązań. Łączny wzrost dominacji transakcyjnej blockchainów L2 w ekosystemie kryptowalutowym do 77,2% powoduje, że nie można już obok nich przechodzić obojętnie – komentuje Katarzyna Wabik, Country Manager Binance Poland.

    Synergia między L1 i L2
    Rozwiązania takie jak Lightning Network dla Bitcoina i rollupy sieci Ethereum, oferują szybsze transakcje i niższe koszty, rozwiązując podstawowe problemy łańcuchów L1. L2 osiągnęły średnią liczbę transakcji na sekundę (TPS) w 2023 na poziomie 73,2 w porównaniu do 12,3 transakcji w sieci Ethereum. Co więcej, niezależne wskaźniki pokazują, że dzięki sieciom warstwy drugiej zyskuje samo ETH, które przetworzyło ponad sześć razy więcej transakcji niż mogłoby przetworzyć bez wsparcia layer-2.

    Wzrost znaczenia blockchainów warstwy drugiej widzimy niemal wszędzie. Dzienna liczba aktywnych użytkowników skoczyła do ponad 500 tysięcy, co przekłada się na 63,6% dominacji w stosunku do Ethereum. W skali roku liczba środków wydawanych na opłaty transakcyjne w ramach L2 urosła natomiast o 450%, osiągając w maju rekordową wartość 10,6 tys. ETH – dodaje Katarzyna Wabik z Binance Poland.

    Musimy jednak pamiętać, że chociaż L2 zyskują na znaczeniu, nie zastępują one, a raczej uzupełniają blockchainy L1. Sieci warstwy pierwszej zapewniają bezpieczeństwo i decentralizację, podczas gdy L2 zwiększają skalowalność. Ta synergia pozwala budować bardziej wszechstronny ekosystem, obejmujący szerszy zakres zastosowań – od codziennych transakcji po złożone inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (DApps).

    Jakie trendy w związku z rozwojem sieci L2 warto więc śledzić w 2024 roku? Binance Research zwraca uwagę między innymi na „rollupy” (usługi łączące więcej transakcji w jedną) oraz technologię zero-knowledge (ZK) zwiększającą bezpieczeństwo blockchainów.

    ŹródłoBinance
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...