Bosch Sensortec podczas targów CES przedstawił najnowsze czujniki wykorzystujące AI. Mocno akcentowano to, jak oprogramowanie wspiera nie tylko ich działanie, ale także całe systemy, w których są stosowane. – Innowacyjne, nowoczesne rozwiązania oparte na czujnikach Bosch mają znaczący wpływ na różnorodne obszary, takie jak zdrowie czy inteligentne domy i miasta. To wszystko jest możliwe dzięki AI i oprogramowaniu– powiedział Stefan Finkbeiner, CEO Bosch Sensortec.
Ponad 10 miliardów sprzedanych czujników do 2030 r.
Według instytutu badań rynkowych Yole Group Bosch jest liderem rynku w sektorze MEMS już czwarty rok z rzędu. W samym 2024 roku Bosch Sensortec osiągnął kamień milowy: dostarczył ponad miliard czujników MEMS z wbudowanymi mikrokontrolerami i oprogramowaniem. Od 2027 roku te zintegrowane rozwiązania będą wykorzystywane w 90% produktów marki. Do 2030 roku firma zamierza sprzedać ponad 10 miliardów zaawansowanych czujników MEMS
Sztuczna inteligencja na brzegu sieci
Uruchamianie AI bezpośrednio w czujnikach sprawia, że stałe połączenie z chmurą nie jest konieczne. Dzięki temu dane pozostają prywatne, opóźnienia niewielkie, a zużycie energii obniża się, co pozwala użytkownikom otrzymywać precyzyjne informacje w czasie rzeczywistym.
Nowoczesne oprogramowanie poszerza możliwości rozwoju nie tylko samych czujników, ale także całych systemów. Pozwala na tworzenie nowych aplikacji i stanowi podstawę do implementacji AI wewnątrz czujnika.
Zawsze gotowa do działania
Technologia typu „always on” pozwala na korzystanie z funkcji urządzenia w każdym momencie, bez potrzeby aktywowania go czy uruchamiania głównego procesora. Dzięki temu użytkowanie staje się bardziej intuicyjne i wygodne, a żywotność baterii jest znacząco wydłużona. Technologia ta jest niezbędna w elektronice użytkowej, zwłaszcza w przypadku smartfonów czy słuchawek.
Jest to możliwe dzięki połączeniu inteligentnych czujników z oprogramowaniem, które pozwala na szybki dostęp do asystentów głosowych, monitorowania zdrowia czy innych funkcji, wspieranych przez czujniki MEMS z wbudowanymi mikrokontrolerami. Technologia always on wykrywa głos i uruchamia asystenta w urządzeniu noszonym (np. słuchawkach), reaguje na upadek użytkownika (funkcja dostępna w smartwatchach) oraz automatycznie zmienia tryby i usypia smartfony, gdy są nieużywane.
Smart Connected Sensors (SCS): trener personalny wykorzystujący AI
Nieograniczony dostęp do usług profesjonalnego trenera – tak wygląda przyszłość w obszarze fitness dzięki platformie Smart Connected Sensors od Bosch Sensortec.
Platforma pozwala użytkownikom otrzymać jakościową ocenę sposobu wykonywania ćwiczeń, a także pomaga liczyć powtórzenia. SCS zostało specjalnie zaprojektowane do kompleksowego śledzenia ruchu ciała i stanowi w pełni zintegrowane rozwiązanie sprzętowo-programowe oparte na układzie BHI380 (programowalnym systemie czujników IMU z AI). Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszty produkcji i skraca czas konieczny do jego wprowadzenia na rynek.
Innowacja w oprogramowaniu do sterowania głosowego
Bezprzewodowe zestawy słuchawkowe pozwalają na pełną swobodę ruchu, dzięki czemu odmieniły sposób odbioru muzyki, podcastów czy audiobooków. Zastosowanie czujników zapewnia dostęp do nowych funkcji, takich jak rozpoznawanie aktywności i nawigacja wewnętrzna. Jednak zdarza się, że czasem system sterowania głosowego przypadkowo reaguje na hałas otoczenia. Bosch Sensortec opracował rozwiązanie tego problemu oparte na oprogramowaniu: nowy typ akcelerometra, BMA550, wykrywa dźwięk przez wibracje kostne, a inteligentne algorytmy sprawiają, że sterowanie głosowe aktywuje się tylko wtedy, gdy użytkownik zestawu słuchawkowego faktycznie mówi.
Monitoring jakości powietrza
Zła jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń to poważny problem: stężenie cząstek PM2,5 powstających podczas gotowania może być nawet 100 razy wyższe od dopuszczalnych norm. Czujnik Bosch do pomiaru cząstek stałych PM2,5 i PM1 pozwala szybko i skutecznie wykryć niską jakość powietrza. Najnowsza aktualizacja oprogramowania umożliwi także pomiar cząsteczek PM10.
Aż 99% światowej populacji oddycha powietrzem, które nie spełnia ustalonych przez WHO warunków jakości. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego czujnik BMV080 stworzony przez firmę Bosch wykorzystuje oprogramowanie i inteligentne algorytmy, zamknięte w kompaktowej, niewymagającej wewnętrznego wentylatora konstrukcji, która jest ponad 450 razy mniejsza niż jakiekolwiek inne urządzenie tego typu na rynku.
Otwarta platforma i kluczowa współpraca
Bosch oferuje platformę, która wspiera klientów w tworzeniu algorytmów klasyfikacji ruchu, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Raz opracowane algorytmy mogą być później uruchamiane na inteligentnych czujnikach ruchu, takich jak BHI360.
Firmy Bosch Sensortec i Doublepoint nawiązały współpracę w celu opracowania wydajnego systemu sterowania mikrogestami dla smartwatchy, wykorzystujących BHI360. Pozwoli to na niezawodne i zawsze dostępne sterowanie, takie jak np. regulacja jasności ekranu za pomocą intuicyjnego gestu uszczypnięcia.
Zaawansowane algorytmy Doublepoint są płynnie zintegrowane z kompaktowymi, energooszczędnymi IMU(jednostki do nawigacji inercyjnej) Boscha za pomocą nowego narzędzia programowego. W porównaniu do rozwiązań opartych na kamerach to podejście umożliwia wykrywanie gestów bez przeszkód oraz zapewnia większą niezawodność i efektywność.
– Ta współpraca jest przykładem zaangażowania Bosch Sensortec w innowacje na rynku IoT i urządzeń do noszenia, co ma umożliwić producentom szybsze wprowadzanie na rynek zaawansowanych, przyjaznych dla użytkownika produktów – powiedział Lucas Ginzinger, wiceprezes ds. marketingu i strategii biznesowej w Bosch Sensortec.