W piątek 2 sierpnia br. wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski spotkał się w Poznaniu z dyrektorem EURO HPC Andersem Jensenem. Spotkanie było poświęcone realizacji strategicznych planów budowy największego komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych w Europie.
Podczas spotkania poruszone zostały kwestie rozbudowania lokalnego ekosystemu kwantowego, w zakresie nauczania i budowania kwantowych kompetencji w Polsce, oraz kamienie milowe projektu. Budowa komputera rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a w połowie 2025 roku zostanie on oddany do użytku. To będzie pierwsze tego typu urządzenie w Europie w ramach HPC Joint Undertaking.
Budowa pierwszego w Polsce komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych rozpocznie się w przyszłym tygodniu
Budowa komputera kwantowego w Poznaniu to krok milowy w kierunku innowacji technologicznych, które mają potencjał, by zrewolucjonizować wiele dziedzin.
– Dzisiaj łączymy teraźniejszość z przyszłością. W przyszłym tygodniu startuje budowa komputera kwantowego, który stanie w Poznaniu. Następny krok to krajowa polityka kwantowa, w której wpiszemy kierunki następnych inwestycji. To także wsparcie w budowie ekosystemu kwantowego – od rozwoju kompetencji po rozszerzanie zastosowań technologii przełomowych – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.
Komputer kwantowy może doprowadzić do przełomów w wielu dziedzinach takich jak medycyna, chemia, badanie czy produkcja leków.
– Komputer kwantowy działa szybciej, potrzebuje mniej energii, więc to, na co potrzebujemy dzisiaj tygodnie czy miesiące, komputer kwantowy obliczy w minuty czy godziny. To przyspieszenie w pracach badawczych, w tych najtrudniejszych dla nas dzisiaj zadaniach. Pozwoli nam na nie tylko przełom, jeżeli chodzi o kryptografię, medycynę, chemię, ale także pozwoli nam znajdować nowe obszary zastosowań – podsumował wiceminister.