Już w najbliższą sobotę odbędzie się oficjalne otwarcie polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Wydarzenie będzie okazją do pochwalenia się imponującymi planami na tegoroczne obchody tego święta programistów. Między 10 a 18 października w całym kraju odbędą się setki wydarzeń organizowanych przez pasjonatów i promotorów uczenia się kompetencji cyfrowych.
– Już w tym momencie na mapie CodeWeek.eu jest więcej polskich wydarzeń niż rok temu – mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska organizującej krajową edycję Tygodnia Kodowania – Obecnie jest ich ponad 550, codziennie dodawanych jest kilkadziesiąt nowych. Swoje wydarzenia licznie zgłaszają grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, centra doskonalenia nauczycieli, start-upy i duże firmy.
– Kodowanie jest dla wszystkich, dlatego wspieramy organizację wydarzeń programistycznych wszędzie, w całej Polsce. Taki ogólnokrajowy zasięg stworzyliśmy razem z »Mistrzami Kodowania«, programem, który zaraża pasją do kodowania wielu nauczycieli i uczniów – tłumaczy Blanka Fijołek, polska ambasadorka Tygodnia Kodowania i CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska. – Teraz to oni przekazują swoją pasję innym uczestnikom zajęć. Bardzo cieszy mnie także ogromne zaangażowanie przedszkoli z rozpoczętego dopiero miesiąc temu programu »Mistrzowie Kodowania Junior« – to prawdziwe lokomotywy Europejskiego Tygodnia Kodowania!
Na zainteresowanych czekają m.in. otwarta strefa kodowania na sali ekspozycyjnej w Centrum Nauki Kopernik, warsztaty dla dziennikarzy organizowane przez Fundację Media 3.0, hackathon na Politechnice Warszawskiej czy warsztaty w Creative Clubach. Podsumowaniem Tygodnia Kodowania będzie Piknik Koderów oraz debata ekspercka „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce”, która odbędzie się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.