Każdego roku miliony urządzeń AGD kończą okres eksploatacji i są wyrzucane*. Jednak ich historia nie musi się na tym kończyć. Wykorzystując innowacyjne procesy i technologie, zużyte sprzęty można przetworzyć w zupełnie nowe urządzenia odpowiadające potrzebom i preferencjom współczesnych konsumentów. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób jeden z wiodących innowatorów w branży AGD przekształca stare urządzenia w nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Urban Mining: wydobywanie nowych zasobów ze zużytych urządzeń
Tak zwane górnictwo miejskie odnosi się do wydobywania cennych zasobów ze zużytych urządzeń AGD. Polega na odzyskiwaniu i sortowaniu wszelkich surowców, które można wykorzystać do tworzenia nowych produktów. W przeciwieństwie do spalania takie postępowanie zmniejsza emisję dwutlenku węgla i zapobiega zanieczyszczeniu środowiska. LG odzyskuje ze zużytego sprzętu różne materiały – w tym tworzywa sztuczne, żelazo i metale nieżelazne – a następnie wykorzystuje je do produkcji swoich zaawansowanych nowych produktów.
Centrum recyklingu LG: nowe życie dla starych urządzeń
Od końca 2021 r. LG wdraża w 52 krajach na całym świecie programy obiegu zasobów w ramach szeroko zakrojonych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W Centrum Recyklingu LG w Korei Południowej, które rozpoczęło działalność w 2001 r., surowce są odzyskiwane z utylizowanych urządzeń AGD, starannie sortowane i wykorzystywane do produkcji nowych, ekologicznych komponentów do urządzeń.
Oto cztery główne kroki podejmowane w Centrum Recyklingu LG, które umożliwiają przetwarzanie starych urządzeń na wysokiej jakości części do nowych produktów.
- Krok 1: Zbiórka – zużyte urządzenia, takie jak lodówki, pralki i klimatyzatory, są zbierane i transportowane do centrum.
- Krok 2: Demontaż i rozdrabnianie – urządzenia są demontowane, a ich elementy rozdrabniane w celu uzyskania jednolitego rozmiaru.
- Krok 3: Sortowanie i przetwarzanie – po wysortowaniu żelaza, aluminium, miedzi i tworzyw sztucznych te ostatnie są poddawane dodatkowemu procesowi, w którym są przetwarzane na granulat – wygodny i odnawialny surowiec do produkcji części i towarów z tworzyw sztucznych.
- Krok 4: Nowe życie – granulat jest topiony i przetwarzany na plastikowe części do stosowania w produkcji nowych urządzeń AGD firmy LG.
Tworzywa sztuczne z recyklingu: realizacja efektownych projektów LG
Tworzywa sztuczne z recyklingu odgrywają ważną rolę w realizacji innowacyjnych projektów urządzeń AGD LG, w tym niedawno wprowadzonych na wybrane rynki LG produkty do pielęgnacji i przechowywania obuwia: Styler ShoeCare i ShoeCase. Również oczyszczacz powietrza LG PuriCare AeroFurniture oraz LG tiiun mini, dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach, powstają z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Zastosowane w obudowach obu produktów materiały przyczyniają się do estetycznego wyglądu urządzeń LG, zmniejszając jednocześnie zużycie zasobów i ilość odpadów.
Zrównoważony cykl dla planety i konsumentów
LG stosuje podejście zrównoważonego cyklu, uwzględniając ekologiczne rozwiązania na każdym etapie cyklu życia urządzeń AGD – od produkcji i pakowania po użytkowanie i recykling. Firma wykorzystuje materiały pochodzące z recyklingu, odzyskiwane i przetwarzane w Centrum Recyklingu LG, do produkcji nowych urządzeń, które minimalizują zużycie energii, emisje i w dużym stopniu nadają się do recyklingu. Ten pozytywny cykl przynosi korzyści zarówno planecie, jak i konsumentom.
Podejmując dalsze wysiłki, firma LG zamierza zgromadzić do końca dekady łącznie 600 tysięcy ton tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do produkcji komponentów urządzeń AGD. Ten ambitny cel jest częścią Better Life Plan 2030 firmy LG i jest zgodny z jej szerszą strategią osiągnięcia neutralności węglowej.
Ponadto LG szacuje, że do 2030 roku odzyska 8 milionów ton zużytych urządzeń w celu pozyskania materiałów do recyklingu.
Wdrażając inicjatywy odpowiedzialnej utylizacji produktów i pozyskiwania materiałów, LG pokazuje, w jaki sposób silne zaangażowanie na rzecz ludzi i planety może przyczynić się do lepszego życia dla wszystkich.