6 wystaw, ponad 400 eksponatów, 4 laboratoria i planetarium – to tylko część atrakcji Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Od 2010 r. odwiedziło je ponad 4 mln osób. CNK jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce. Wyrosło z corocznych Pikników Naukowych organizowanych w stolicy. Jego sukces przerósł oczekiwania nawet samych pomysłodawców przedsięwzięcia i stał się inspiracją dla powstania kolejnych centrów naukowych w naszym kraju.
– Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które ma rozbudzać ciekawość, inspirować i zachęcać do samodzielnego eksperymentowania – poznawania praw rządzących światem, czyli praw nauki – mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy CNK. – Wszystkie eksponaty, które odnajdziemy na wystawach, możemy dotykać i badać, w laboratoriach – przeprowadzać pod kierunkiem animatorów prawdziwe doświadczenia naukowe, natomiast w specjalnym miejscu zwanym Majsternią – wykonywać samodzielne eksperymenty.
Jak podkreśla Katarzyna Nowicka, – od początku swego istnienia CNK ewoluuje. Po pierwsze dlatego, że rozwija się sama nauka i dokonywane są nowe odkrycia. Po drugie, ponieważ obserwujemy naszych zwiedzających – patrzymy na to, jakie są potrzeby, oczekiwania, w jaki sposób możemy ich jeszcze zaskoczyć i co możemy im zaproponować – informuje rzecznik prasowy. Dlatego też niektóre eksponaty zmieniają się, są przenoszone na inne miejsca i cały czas dochodzą nowe atrakcje.