Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) potwierdziła swoją decyzję o wdrożeniu infrastruktury łączności TETRA od firm 3T Communications i Sepura. 3T Communications, przedsiębiorstwo należące od firmy Sepura, zajmie się instalacją infrastruktury w dwóch fazach. Podczas pierwszej, która została zakończona przed końcem 2012 roku, dostarczono 123 radiotelefony Sepura dla strażaków, strażników i ratowników, wraz z trzema stacjami bazowymi oraz licznymi repeaterami i bramkami.
W tym roku, w ramach drugiej fazy wdrożenia, radiotelefony otrzymają inni pracownicy ośrodka badawczego na przedmieściach Genewy — naukowcy i eksperci. Zostaną także zainstalowane beacony systemu Sepura STProtect.
Ośrodek CERN ma niezwykłą strukturę — składa się z ponad 600 budynków na powierzchni oraz wielu podziemnych instalacji, na czele z Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC), zlokalizowanym w okrężnym tunelu o obwodzie 26,7 km, wydrążonym na głębokości od 50 do 175 metrów. Rozwiązanie, złożone z radiotelefonów Sepura i infrastruktury 3T, zaspokaja potrzeby CERN-u w zakresie spójnej i niezawodnej łączności radiowej zarówno dla służb ratunkowych, jak i osób pracujących w CERN.
Organizacja wybrała do użytku trzy modele radiotelefonów TETRA: przewoźny SRG3900 oraz ręczne STP8000 i STP8X. SRG3900 charakteryzuje się ponadprzeciętnie wysoką mocą nadawczą, 10 W, co zapewnia szerszy zasięg i ma taki sam, kolorowy interfejs użytkownika, jak w radiotelefonach z serii STP8000. Głównym powodem, jakie zdecydował o wyborze STP8000 przez CERN była, oprócz pomyślnego przejścia testu pracy w silnym polu magnetycznym (do 4 Tesli), wyśmienita odporność na wnikanie wody i pyłu oraz fakt, że radiotelefon ten idealnie nadaje się dla osób pracujących pod ziemią.
W tym roku do środków łączności wykorzystywanych w CERN-ie dołączy STP8X. Jest to jedyny na rynku ręczny radiotelefon TETRA charakteryzujący się iskrobezpiecznością i stopniem ochrony IP67.
– To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy kojarzeni z organizacją o takiej renomie na świecie.- powiedział Gordon Watling, dyrektor generalny firmy Sepura. – Połączenie naszych, wiodących na świecie produktów TETRA, z obszerną ofertą infrastruktury firmy 3T, pozwala nam dostarczać kompletne rozwiązania łączności dla organizacji takich, jak CERN, gdzie solidna komunikacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa pracowników.
– CERN zdecydował się na ofertę firm Sepura i 3T po konkurencyjnym procesie przetargowym oraz rygorystycznych testach. Wybrane rozwiązanie całkowicie spełnia ostre wymagania CERN-u – powiedziała Aurélie Pascal, menedżer projektu w CERN. – Dla nas, możliwość komunikowania się oraz lokalizowania pracowników pod ziemią była kluczowym kryterium.
TETRA – czyli TErrestrial Trunked Radio jest stworzonym przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych ETSI otwartym standardem cyfrowej, radiowej łączności dyspozytorskiej (trankingowej) powstałym z przeznaczeniem dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Zalety standardu TETRA doceniły także takie branże jak: energetyka, górnictwo, transport, logistyka, przemysł petrochemiczny i wiele innych gałęzi nowoczesnej gospodarki.