Interactive Intelligence Group Inc. (Nasdaq: ININ), globalny dostawca oprogramowania i usług zwiększających jakość obsługi klienta, zauważa, że firmy amerykańskie zdecydowanie częściej niż europejskie wykorzystują technologie chmurowe, co wynika prawdopodobnie z ich większej świadomości i otwartości technologicznej oraz lepszych warunków gospodarczych w ostatnich latach. Według najnowszego raportu firmy Frost & Sullivan “Future of Cloud Computing Technologies in Enterprises in the
United States and Europe”, w ciągu najbliższych trzech lat ta dysproporcja dodatkowo wzrośnie, ze względu na większą dynamikę inwestycji chmurowych w Stanach Zjednoczonych.
Rynek technologii cloud stale się rozwija. Według badań Frost & Sullivan aktualnie około 43% firm europejskich i amerykańskich wykorzystuje rozwiązania chmurowe. W ciągu najbliższych trzech lat liczba ta wzrośnie do 52%. Jednak istnieje znacząca różnica w adopcji chmury w Stanach Zjednoczonych (48%) i Europie (38%). Firmy amerykańskie również mocniej inwestują w technologie cloud. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych trzech lat aż 62% przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych będzie wykorzystywać aplikacje chmurowe, podczas gdy w Europie odsetek ten nie przekroczy 43%.
– Niestety, poziom świadomości polskiego biznesu na temat chmury jest wciąż jeszcze niski. Dominują obawy przed nową technologią, brakuje analizy strategicznej, firmy też często narzekają na brak fachowego doradztwa ze strony dostawców usługi. To główna bariera w rozwoju technologii cloud na naszym rynku – powiedział Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej, Interactive Intelligence. – Nie jest to jednak problem nie do pokonania. Przedsiębiorcy szukają możliwości usprawnień działalności i obniżenia jej kosztów, a chmura świetnie się do tego nadaje. Przedstawienie konkretnej analizy finansowej korzyści z migracji do chmury, demonstracja procedur zarządzania bezpieczeństwem i wizyty referencyjne u klientów już wykorzystujących rozwiązanie chmurowe często pozwalają przekonań największych sceptyków.
Ponad 63% spośród respondentów wykorzystujących technologie cloud uważa, że są one wysoce efektywne. Chmurę szczególnie doceniają firmy z sektora dużych przedsiębiorstw (powyżej 500 pracowników) oraz z branży przemysłowej. W tych obszarach planowane są również największe inwestycje w technologie cloud.
– Duże organizacje posiadają o wiele większe potrzeby w zakresie optymalizacji i centralizacji rozproszonej infrastruktury IT, co promuje migrację w kierunku chmury. Z kolei firmy przemysłowe często przenoszą mniej istotne dla swojego biznesu systemy w chmurę, aby skoncentrować zasoby na kluczowej dla osiągnięcia sukcesu rynkowego działalności – wyjaśnił Marcin Grygielski.
W zakresie rozwiązań komunikacyjnych firmy najczęściej korzystają w modelu chmury z serwerów email oraz aplikacji współpracy. Najmniej popularne są chmurowe platformy telefoniczne, wdrażane z reguły tradycyjnie ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem danych i kontrolą jakości usługi. W ciągu najbliższych trzech lat firmy będą przenosić do chmury głównie rozwiązania współpracy zespołowej oraz telekonferencji.