57 prelegentów, prawie 600 uczestników z ponad 20 krajów. W dniach 20-21 września już po raz szósty Warszawa będzie gościć ekspertów z całej Europy, zajmujących się tematyką korzystania z Internetu przez najmłodszych. Okazją do spotkania przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości oraz dostawców usług i treści internetowych jest rozpoczynająca się w najbliższy czwartek VI Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
w Internecie”. Organizatorami konferencji są Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa i Fundacja Dzieci Niczyje, oraz niemieckie konsorcjum klicksafe.
Jak wynika z raportu przygotowanego w ramach projektu EU Kids Online II, aż 98% dzieci w Polsce w wieku 9-16 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, a większość loguje się codziennie lub prawie każdego dnia. Dzieci i młodzież używają Internetu do nauki i do zabawy: odrabiania prac domowych, grania, oglądania filmów i słuchania muzyki, komunikacji, m.in. na portalach społecznościowych. Jakie prawa i obowiązki ma współczesny cyfrowy obywatel? Czy różnią się one od tych, które istnieją w świecie rzeczywistym? O tym oraz o roli sieci w życiu najmłodszych dyskutować będzie podczas dwóch dni VI Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie” prawie 600 profesjonalistów.
– Z roku na rok wzrasta znaczenie Internetu w życiu najmłodszych. Niestety wzrasta też liczba nielegalnych treści w sieci – z danych z raportu zespołu Dyżurnet.pl wynika, że w poprzednim roku liczba ta wzrosła o 10 proc. Dlatego musimy zadbać o to, żeby dzieci i młodzież mogły korzystać z niego w sposób maksymalnie bezpieczny, wspierając jednocześnie ich rozwój. Świat Internetu jest niezwykle dynamiczny. Konferencja odbywa się od wielu lat, a z roku na rok przybywa nam tematów do omówienia i głębszej analizy. – mówi Anna Rywczyńska z instytutu badawczego NASK.
Planowana tematyka Konferencji w sposób kompleksowy będzie poruszać zagadnienia związane z korzystaniem przez dzieci i młodzież z Internetu. Wśród omawianych tematów pojawią się wyzwania dla bezpieczeństwa dzieci związane z cyfrową konwergencją mediów, e-handlem i coraz większą popularnością aplikacji mobilnych. Eksperci dyskutować będą także o nadmiernym korzystaniu z Internetu, zjawisku sekstingu oraz szerzącej się internetowej kulturze obrażania. Ważne miejsce w programie konferencji zajmie prezentacja narzędzi edukacyjnych skierowanych zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.
– W ciągu pięciu ostatnich edycji Konferencji udało się stworzyć forum umożliwiające wymianę opinii z najlepszymi specjalistami z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. Wypracowany przez lata kaskadowy model dzielenia się wiedzą owocuje licznymi inicjatywami w lokalnych społecznościach, zwłaszcza podczas corocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oraz letniej akcji „Sieciaki na wakacjach”. Istnieje coraz większa zgoda co do tego, że troska o bezpieczeństwo online jest wspólnym wysiłkiem wielu partnerów. – mówi Agnieszka Wrzesień z Fundacji Dzieci Niczyje, przewodnicząca konferencji.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Minister Administracji i Cyfryzacji. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.