Cisco Networking Academy to program edukacyjny firmy Cisco, światowego lidera produktów sieciowych i jednego z największych przedsiębiorstw w branży informatycznej. Cisco wesprze merytorycznie i organizacyjnie Olimpiadę oraz ufunduje nagrody dla zwycięskiej drużyny i nauczyciela prowadzącego – szkolenia i kurs instruktorski przygotowujące do certyfikacji Cisco Certified Network Associate. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie to jeden z największych w Europie konkursów
o technologiach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zapisy do VI edycji, organizowanej przez Grupę Allegro i Grupę Netia, ruszyły na początku stycznia i potrwają do 1 marca. Już ponad 650 drużyn z całej Polski zgłosiło się do rozgrywek, które rozpoczną się 18 marca od eliminacji on-line, a zakończą się 24 czerwca podczas Wielkiego Finału organizowanego na żywo.
Eksperci Cisco będą wspierać merytorycznie i organizacyjnie Net Masters Cup przez cały przebieg konkursu. Ponadto Cisco ufunduje nagrody dla zwycięskiej drużyny: trzy szkolenia przygotowujące do egzaminu certyfikacyjnego Cisco Certified Network Associate – najbardziej rozpoznawalnego certyfikatu w ramach Cisco Networking Academy. Nauczyciel prowadzący będzie mógł liczyć na kurs instruktorski w zakresie Cisco Certified Network Associate, który pozwoli mu prowadzić zajęcia z uczniami w ramach zajęć z informatyki lub dodatkowo – dla zainteresowanych uczniów.
–Cieszymy się, że dołączyliśmy do grona partnerów olimpiady Net Masters, która dla młodych entuzjastów technologii będzie nie tylko znakomitą okazją do rywalizacji, ale również – świetną zabawą. Cisco od lat wspiera kształcenie informatyczne w szkołach średnich oferując nowoczesne i atrakcyjne materiały edukacyjne z obszaru IT w ramach programu Cisco Networking Academy. Mamy nadzieję, że również słuchacze programu NetAcad wezmą udział i odniosą sukcesy w olimpiadzie Net Masters – mówi Anna Czacharowska-Rybkowska, koordynator programu Cisco Networking Academy w Polsce.
Poza firmą Cisco, partnerami Olimpiady odpowiedzialnymi w całości za ułożenie pytań oraz weryfikację wyników na każdym etapie są renomowane uczelnie wyższe: Politechniki Warszawska, Łódzka, Poznańska i Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. Nad poziomem merytorycznym czuwa także Polskie Towarzystwo Informatyczne.
Nowa formuła konkursu…
Tegoroczna edycja konkursu odbędzie w nowej formule. Do zmagań będą mogły przystąpić 3-osobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych pod nadzorem nauczyciela prowadzącego. Drużyny zostaną przydzielone do 7 okręgów. Do I etapu przystępują wszystkie zarejestrowane drużyny. Do II etapu przejdzie po 50 najlepszych drużyn z każdego okręgu. Do Wielkiego Finału przejdą 3 najlepsze drużyny z każdego okręgu.
Podczas dwóch etapów testów online oraz w Wielkim Finale na żywo uczestnicy będą rozwiązywać zadania z zakresu m.in. algorytmiki, programowania, baz danych, sieci komputerowych, grafiki komputerowej, podstaw telekomunikacji, sieci społecznościowych, systemów operacyjnych, informatyki gospodarczej i bezpieczeństwa w sieci.
Drużyny zarejestrowane w VI edycji, które odpadną w eliminacjach lub półfinałach online będą miały szansę na zdobycie jednej „dzikiej karty” uprawniającej do startu w finale. Karty będą nagrodą w konkursie zorganizowanym na stronie internetowej magazynu komputerowego CHIP, patrona medialnego Olimpiady.
…i nowe, jeszcze ciekawsze nagrody
VI edycja to nie tylko nowa nazwa, nowi organizatorzy, partnerzy i nowa formuła, ale także nowe, wyjątkowe nagrody. Nagrodą główną dla najlepszej drużyny jest pakiet pełnej opieki podczas nauki na uczelni wyższej (stypendium finansowe, staż, warsztaty i wejściówki na prestiżowe konferencje naukowe) dla każdego z trzech członków drużyny, szkolenia Cisco Certified Network Associate oraz sprzęt elektroniczny. Nauczyciel prowadzący zwycięską drużynę otrzyma kurs instruktorski w zakresie Cisco Certified Network Associate, sprzęt elektroniczny oraz pakiet wejściówek na prestiżowe konferencje informatyczne.
Net Masters Cup został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli magazyn komputerowy CHIP oraz portal Onet.pla