czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Cloud Architect – nowy gracz w branży IT

    Zobacz również

    W erze digitalizacji posiadanie usług w chmurze jest już standardem. Dynamika zmian doprowadziła do powstania stanowiska Architekta Chmury – specjalisty, który jest odpowiedzialny za kompleksową obsługę firmowego środowiska chmurowego. Migracja danych, programów i usług do chmury to jeden z ważniejszych aspektów transformacji w sposobie pracy. Z prognoz Cisco wynika, że do 2021 roku 94 proc. firm zrezygnuje z własnych centrów danych.

    - Reklama -

    Z kolei Gartner przewiduje, że do 2020 roku ponad 1 bilion USD wydatków na IT będzie bezpośrednio lub pośrednio związanym z przejściem do środowiska chmurowego.

    Rolą Cloud Architecta jest takie dopasowanie usług oferowanych przez dostawców rozwiązań chmurowych, aby zapewnić jak najbardziej optymalne oraz efektywne wykorzystanie ich do wykonania wymaganych zadań w firmie – tłumaczy Wojciech Bańcer, Senior Technical Consultant z Surge Cloud, firmy specjalizującej się w procesach cyfrowej transformacji i handlometrii dla punktów sprzedażowych.

    Czym zajmuje się Cloud Architect?

    Architekt Chmury to swego rodzaju projektant – jego rola polega na dopasowaniu komponentów oraz strategii działania w chmurze w taki sposób, aby jak najoptymalniej zrealizować postawione cele. Przy czym termin optymalność należy rozumieć nie tylko poprzez wydajność, ale także jako efektywność kosztową, przemyślaną politykę bezpieczeństwa oraz niezawodność.

    Dla aspirujących na to stanowisko wartą uwagi propozycją są programy certyfikujące. Do najciekawszych należą Microsoft Azure, Certyfikat Google Certified Professional Cloud Architect oraz przygotowany przez Amazon Architect AWS Certified Solutions. Często takie certyfikaty nie są wydawane bezterminowo i mają określoną ważność uzależnioną od poziomu zaawansowania. Dla przykładu, certyfikat AWS jest ważny dwa lata od momentu uzyskania i dzieli się na dwa poziomy – Associate i Professional. Istnieje także szereg dodatkowych certyfikatów pozwalających potwierdzić pogłębioną wiedzę w obszarach takich jak Big Data czy Security.

    Stanowisko Cloud Architecta w firmie jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych, gdyż sposób, w jaki zaprojektuje się kształt przyszłych rozwiązań, ma potem ogromny wpływ na ich niezawodność i – przede wszystkim – na bezpieczeństwo danych zawartych w chmurze. Wbrew obiegowym opiniom, za bezpieczeństwo tych danych nie jest odpowiedzialny wyłącznie dostawca usług chmurowych, ale przede wszystkim klient, czyli firma tworząca swoje rozwiązania w chmurze – mówi przedstawiciel Surge Cloud.

    Zwyciężą wszechstronnie uzdolnieni
    Od aplikanta na to stanowisko oczekuje się zdolności łączenia wiedzy informatycznej wraz ze skutecznymi umiejętnościami przywódczymi, a także umiejętnościami miękkimi. Dobry Cloud Architect powinien umieć planować i organizować pracę na długi okres czasu, gdyż często ukończenie projektów trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Niezbędna jest umiejętność szybkiego uczenia się i podążanie za najnowocześniejszymi technologiami oprogramowania oraz zrozumienie kluczowych elementów: koncepcji bezpieczeństwa, a także potrzeb i procesów biznesowych. Architekt Chmury musi rozumieć to, co jest dla firmy lub organizacji ważne i skupić się na rozwiązaniach, które nie tylko zapewnią przewagę konkurencyjną, ale też poprawią produktywność i rentowność. Dodatkowo powinien śledzić trendy i pojawiające się coraz to nowsze rozwiązania w środowisku chmurowym; przykładem takich rozwiązań jest moda na tzw. serverless oraz innowacje wspierające IoT – Internet of Things.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy?

    Decydując się na ten zawód warto przeanalizować nie tylko aktualną pozycję potencjalnego pracodawcy w branży, ale również możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i doświadczenia w praktyce, poziom zaawansowania technologicznego firmy oraz potencjalne możliwości rozwoju. Warto zapoznać się z informacjami na temat ilości przetwarzanych danych oraz przykładowymi wyzwaniami technologicznymi i biznesowymi. Niezwykle ważne są także informacje na temat projektów, w które Cloud Architect będzie zaangażowany. Pozwoli to na zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz skonfrontowanie ich z własnymi umiejętnościami.

    W Surge Cloud łączymy świat analizy danych oraz IoT. Naszym głównym celem jest ograniczanie kosztów merchandisingu i logistyki w procesie sprzedaży. Podstawą wdrażanych przez nas usług i produktów jest technologia bazująca na tzw. Internecie Rzeczy oraz machine learning. Z kolei w procesie optymalizacji opieramy się na autorskim podejściu do zarządzania ciągiem zdarzeń w handlu stacjonarnym – tzw. HANDLOMETRII (ang. RETAILMETRY). Pozyskane dane pozwalają na obniżanie kosztów utrzymania ekspozycji, magazynowania towarów, a także logistyki.

    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...