Sztuczna inteligencja ma bez wątpienia ogromny potencjał, który można wykorzystać do zmiany otaczającej nas rzeczywistości. Odpowiednio wyuczone algorytmy pomogą w zrozumieniu zmian klimatycznych czy przewidywaniu katastrof naturalnych oraz zadbają o zagrożone gatunki zwierząt i ich otoczenie. Teraz AI będzie również raportować i przewidywać poziom zanieczyszczenia w dwóch największych polskich miastach dotkniętych problemem smogu – Warszawie i Krakowie.
AI for Earth to realizowany w ramach globalnej inicjatywy AI for Good program Microsoft, który skupiony jest na użyciu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w celu poprawy warunków życia na Ziemi oraz utrzymania środowiska w jak najlepszym stanie przez możliwie jak najdłuższy czas.
Clouds on Mars
Dzięki udziałowi w programie, zespół składający się z trzech naszych pracowników – Cuc Marcinczyk, Marcina Prokopa oraz Michała Dębskiego w niespełna dwa miesiące opracował kompleksowy raport zanieczyszczenia powietrza i smogu, który został przedstawiony władzom miasta stołecznego Warszawy. Przygotowany dashboard Power BI wykorzystuje AI i uczenie maszynowe, a warstwa techniczna i data science zostały przygotowane w środowisku Microsoft Azure.
– Raport smogowy to przede wszystkim nasze autorskie modele uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które potrafią prognozować zanieczyszczenie powietrza nawet na 5 dni do przodu. Obecnie potrafimy wykorzystać różnorodne dane meteorologiczne, takie jak np. wartości temperatur, wysokość opadu, czy prędkość wiatru, a także dane historyczne dotyczące jakości powietrza w Polsce, np. wartości pierwiastków takich jak NO2, O3, SO2, CO oraz PM10 i PM2.5 – mówi Wojciech Bąk, prezes Clouds on Mars. – Kolejne prace wydłużą okres, na jaki będziemy w stanie dokonywać trafnych prognoz – dodaje.
To już nie pierwsza analiza zmian klimatycznych w wykonaniu Clouds on Mars, a nasze zaangażowanie w sprawy środowiska i pełna świadomość sytuacji globalnej zdecydowały o natychmiastowym dołączeniu do programu Carbon Negative, w ramach którego firma Microsoft ogłosiła, że do 2030 usunie ze środowiska naturalnego wytworzony przez nią ślad węglowy. Po przeanalizowaniu naszej emisji dwutlenku węgla, przewidujemy że jeszcze w 2020 uda nam się być nie tylko Carbon Negative, ale także usuniemy cały nasz ślad węglowy do końca 2021. Prognoza ta została oparta o kampanię zakładającą szereg działań zmniejszających i niwelujących emisję CO2, w które Clouds on Mars będzie angażować również swoich pracowników, partnerów i klientów. Zaplanowane aktywności to m.in. minimum paper office, zalesianie terenu czy transformacja siedziby w ekologiczne biuro, nie tylko oszczędzające energię, ale także inne zasoby. Ważnym elementem kampanii Mars for Earth jest także edukacja otoczenia biznesowego firmy. Postępy będą raportowane za pomocą strony w sieci Linkedin, a każdy wpis oznaczony będzie #MarsforEarth.