czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Co piąty polski Internauta otrzymuje powiadomienia SMS od instytucji publicznych

    Zobacz również

    Instytucje publiczne w Polsce nie wykorzystują w pełni możliwości komunikacji z mieszkańcami za pomocą SMS-ów, wynika z ustaleń Platformy SerwerSMS.pl opublikowanych w raporcie z badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012”. W ciągu ostatniego roku otrzymywanie wiadomości tekstowych z informacją od instytucji publicznych zadeklarowała jedynie jedna piąta ankietowanych Internautów. Z subskrypcji SMS-owych wiadomości od instytucji publicznych najchętniej korzystają osoby po 50. roku życia.

    - Reklama -

    Instytucje, takie jak urzędy, publiczne przychodnie zdrowia czy szkoły mogą komunikować się z mieszkańcami dzięki systemom powiadomień SMS, ale trend na takie rozwiązania przyjmuje się powoli. Powodem takiego stanu rzeczy również niewielka dostępność tego rozwiązania. Szacunki Platformy SerwerSMS.pl wskazują na to, że tylko 10 proc. z prawie 2 500 gmin w Polsce oferuje swoim mieszkańcom taką formę komunikacji z urzędem.

    Tylko co piąta osoba, która wzięła udział w badaniu „Komunikacja SMS w Polsce 2012” przyznała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odebrała przynajmniej jednego SMS-a z informacją od publicznej placówki.

    Średnią zawyżają osoby w wieku 50-59 lat oraz powyżej 60. roku życia. Odpowiednio 33,6% oraz 36,5% z nich otrzymało w ciągu ostatniego roku choć jedną krótką wiadomość tekstową od instytucji publicznej. Najmniej subskrybentów informacji SMS jest w grupie najmłodszych ankietowanych, poniżej 30. roku życia. W grupie 21-24 lata odsetek takich osób jest najniższy i wynosi 17%.

    Badanie wykazało również, że spośród instytucji publicznych, to urzędy najczęściej wysyłają SMS-y do klientów. Ponad 40% grupy ankietowanych, która dostała w ciągu ostatnich 12 miesięcy wiadomość z placówki publicznej, wskazuje na to, że SMS pochodził z urzędu.

    Oprócz urzędów, szkół, szpitali i przychodni, SMS-y z powiadomieniami do klientów wysyłają również publiczne przedsiębiorstwa, takie jak elektrociepłownie czy miejskie wodociągi. Placówki, które decydują się na wysyłkę wiadomości do zainteresowanych osób postrzegane są jako nowoczesne i sprawnie działające. SMS to najszybszy sposób, aby powiadomić o przerwach w dostawie prądu, gazu czy wody. Rodzaj wysyłanej informacji zależy od potrzeby.

    Niewątpliwą zaletą SMS-ów jest również to, że znacznie usprawniają procedury i pozwalają na zmniejszenie kolejek w placówkach użyteczności publicznej – powiedział Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju w Platformie SerwerSMS.pl.

    Najczęściej komunikaty przesyłane w krótkich wiadomościach tekstowych dotyczą statusu spraw urzędowych, tego typu informację dostało 28,3% badanych internautów. Co piąty respondent z tej grupy dostał od instytucji publicznej SMS-a o umówionej wizycie lekarskiej, a 15% badanych informowanych było przez krótką wiadomość tekstową o lokalnych zagrożeniach, np. burzach, powodziach i pożarach.

    -Groźne zjawiska meteorologiczne, powodzie i pożary lasów to w sezonie letnim w Polsce ogromny problem, który nie omija żadnej gminy. W każdym urzędzie wydawane są dokumenty dla mieszkańców, którzy chcieliby znać precyzyjny termin ich odbioru. Realia polskich przychodni i szpitali pokazują również, że na umówioną wizytę u lekarza specjalisty czekać trzeba nawet kilka miesięcy, w czasie których łatwo zapomnieć o wyznaczonej przy rejestracji dacie. Te i wiele innych kwestii rozwiązać może krótki SMS – z ostrzeżeniem przed burzą, czekającym na odbiór dowodzie osobistym czy z przypomnieniem o wizycie lekarskiej. Każda instytucja publiczna powinna poważnie rozważyć możliwość wprowadzenia systemu powiadomień SMS dla klientów i mieszkańców – dodaje Artur Sadowski.

    Największy odsetek badanych (26%), którzy otrzymali w ciągu ostatnich 12 miesięcy choć jedną wiadomość SMS z informacją od instytucji publicznej mieszka w województwie kujawsko-pomorskim. Można tłumaczyć to faktem, że Urzędy Miasta dwóch największych ośrodków tego regionu – Torunia i Bydgoszczy udostępniły powiadomienia SMS swoim mieszkańcom.

    Co czwarta osoba otrzymująca informacje z placówek publicznych zamieszkuje województwo dolnośląskie i świętokrzyskie. Na Dolnym Śląsku systemem zarządzają już urzędnicy m.in. ze Zgorzelca, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Bolesławca, w województwie świętokrzyskim system działa np. w Sandomierzu. Najgorzej z subskrypcją SMS-ów jest w województwach lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Tylko 17-18% internautów z tych regionów dostało ostatnio SMS-a z instytucji publicznej.

    O badaniu „Komunikacja SMS w Polsce 2012”
    Badanie „Komunikacja SMS w Polsce 2012” zostało przeprowadzone w dniach 2 lipca 2012 – 31 sierpnia 2012 metodą CAWI. Respondenci wypełniali anonimowo ankietę zamieszczoną w serwisie internetowym. Celem badania było zdobycie wiedzy na temat stosunku Polaków do komunikacji mobilnej. Ankietę wypełniło 3 122 respondentów powyżej 18. roku życia.

    ŹródłoSerwerSMS.pl
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...