Europejski Tydzień Kodowania w 2021 roku ustanowił nowy rekord. W ubiegłym roku w czasie CodeWeek odbyło się ponad 78 000 działań zrealizowanych na całym świecie, organizowanych zarówno stacjonarnie, jak i w internecie przez entuzjastów programowania. Pomimo wyzwań, z którym musiały się zmierzyć szkoły i organizacje, do inicjatywy dołączyły blisko 4 miliony osób z 79 krajów. Jej celem jest przybliżenie programowania oraz myślenia obliczeniowego wszystkim ludziom. Jaki był CodeWeek 2021?
Dowiecie się tego, z podsumowania opublikowanego przez EU CodeWeek.
Europejski Tydzień Kodowania
Europejski Tydzień Kodowania jest oddolną inicjatywą, która powstała, by pokazać zarówno młodym, jak i dorosłym, że mogą realizować swoje pomysły dzięki programowaniu. CodeWeek daje też możliwość zobaczenia na własne oczy, jaki wpływ technologie cyfrowe wywierają na społeczeństwo i nasze życie.
Celem Tygodnia Kodowania jest rozwianie mitów związanych z programowaniem i gromadzenie zmotywowanych entuzjastów i entuzjastek wokół różnorodnych wydarzeń związanych z kodowaniem, by umożliwić im wspólną naukę. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. W ciągu ostatnich pięciu lat wzięło w niej udział przeszło 15,5 miliona ludzi z całego świata. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2013 odbyło się zaledwie 3 000 działań, w których wzięło udział 10 000 uczestników – to doskonale pokazuje, jak bardzo wzrosła popularność tej inicjatywy.
To samo dotyczy polskiego CodeWeeka. Liczba wydarzeń organizowanych w Polsce związanych z nauką programowania rośnie z roku na rok. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń. W 2019 r. na mapie CodeWeek pojawiło się 15 139 zgłoszeń a w 2020 ponad 20 000! Dało to nam pierwsze miejsce w europejskiej rywalizacji. Ubiegły rok zakończyliśmy świetnym wynikiem ponad 15 tysięcy inicjatyw i trzecim miejscem w tym przyjacielskim europejskim wyścigu.
W 2021 roku aż 10 krajów przekroczyło próg 1 000 zorganizowanych wydarzeń. Największą liczbę działań obok Polski (15 000), zrealizowały Turcja (I miejsce – 27 000 wydarzeń) oraz Włochy (II miejsce – 18 000 wydarzeń). Wśród pozostałych najaktywniejszych krajów znalazły się: Grecja (2300 działań), Austria i Rumunia (1800), Węgry (1400), Chorwacja, Niemcy i Hiszpania (1000). Z kolei z punktu widzenia liczby zorganizowanych działań w przeliczeniu na mieszkańców, na podium w 2021 roku znalazły się Monako, Malta i Estonia.
Nauczyciele fundamentem sukcesu Tygodnia Kodowania
Po raz kolejny najliczniejszą grupą biorącą udział w CodeWeek byli nauczyciele. Dzięki Tygodniowi Kodowania mogą oni łatwo włączyć zajęcia z programowania w prowadzone przez siebie lekcje, by inspirować swoich uczniów i zachęcać ich do zdobywania nowych umiejętności oraz umożliwić im wykorzystanie technologii do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Aż 88% działań w 2021 roku odbyło się w szkołach, a średni wiek uczestników wynosił 11 lat. Wśród nich, 49% stanowiły dziewczęta oraz kobiety.
Do najbardziej popularnych rodzajów zajęć należały zabawy związane z kodowaniem, a także kodowanie bez komputerów i poznawanie podstawowych pojęć związanych z programowaniem. Najbardziej popularne działania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii dotyczyły projektowania gier, manipulowania danymi oraz rzeczywistości rozszerzonej. Bardziej szczegółowe statystyki i wyniki dotyczące CodeWeek 2021 można znaleźć w specjalnym artykule na blogu EU CodeWeek.
Tydzień Kodowania pokazał, że nauczyciele również sami chętnie zdobywają nowe umiejętności i chcą wprowadzać innowacyjne metody nauczania do swoich klas. Od 2019 roku w różnych szkoleniach realizowanych w ramach tej inicjatywy wzięło udział ponad 20 000 nauczycieli.
W 2021 roku w ramach Tygodnia Kodowania odbył się masowy otwarty kurs online (MOOC) poświęcony podstawom sztucznej inteligencji dla szkół, a także kurs Code Week Bootcamp, dzięki któremu nauczyciele wszystkich przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uzyskali dostęp do zasobów, planów zajęć oraz narzędzi, które miały zainspirować uczniów do nauki kodowania.
CodeWeek’owe wyzwania
Organizatorzy i Ambasadorzy CodeWeek co roku dokładają starań, by przygotowywać nowe aktywności: wyzwania, wydarzenia i nowe możliwości włączenia się w inicjatywę, po to, by docierać do nowych osób.
W 2021 roku Europejski Tydzień Kodowania oferował najbardziej zróżnicowaną w historii ofertę szkoleń, materiałów i możliwości zaangażowania się w historii – od wirtualnej inauguracji, podczas której posłuchaliśmy wystąpień inspirujących prelegentów z całej Europy, przez 18 zupełnie nowych wyzwań programistycznych i serię hackathonów, aż po nowy podcast na temat programowania, technologii cyfrowych i edukacji.
My także dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę. W 2021 roku polskie biuro CodeWeek, zapraszając do współpracy partnerów: EduSense – Uczymy Dzieci Programować, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog i Gigantów Programowania, zorganizowało aż 9 webinarów otwartych dla każdego. Były to zarówno warsztaty wprowadzające do kodowania, jak i zajęcia rozwijające już posiadane umiejętności, skierowane do nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży. Jak zwykle były one bezpłatne i ogólnodostępne. Wszystkie webinary możecie obejrzeć na koduj.gov.pl.
Aktywnie komunikowaliśmy się z Wami za pomocą naszych fanpage’y na Facebooku i Instagramie. Przygotowywaliśmy materiały promocyjne, a także serię „Pomysłów na CodeWeek” – gotowych propozycji, które umożliwią włączenie się do codeweekowej społeczności. Wszystkie te materiały także znajdziecie na polskiej stronie poświęconej CodeWeek. Więcej o dziewiątej edycji CodeWeek w Polsce przeczytacie w artykule „Polska znów na podium”.
Jednym z ulubionych CodeWeekowych wyzwań jest wyzwanie „Code Week 4 All” (ang. „CodeWeek dla każdego”), w którym organizatorzy wydarzeń mogą łączyć się w celu wymiany doświadczeń i tworzenia sojuszy. W 2021 roku w całej Europie powstało aż 3600 sojuszy, do tego aż 800 spełniło wymogi wyzwania – zrealizowały co najmniej 10 działań lub połączyły co najmniej 3 kraje. Ich członkowie otrzymają Certyfikat Doskonałości Tygodnia Kodowania.
10. edycja Tygodnia Kodowania 8-23 października 2022 roku
W 2022 roku przygotowujemy się na jubileuszową, dziesiątą edycję Tygodnia Kodowania, która odbędzie się w dniach 8-23 października. Już teraz można włączyć się w przygotowania, biorąc udział w tortowym wyzwaniu, w ramach którego każdy może poćwiczyć myślenie obliczeniowe, piekąc tort urodzinowy dla Tygodnia Kodowania.