Podczas tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się 14 900 wydarzeń, co na ten moment daje nam 3. miejsce na podium. To świetny wynik! Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zaangażowanym! Za nami niezwykle inspirujące i kreatywne dwa tygodnie. Kodowały duże miasta i małe miejscowości. Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i średnich. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i kreatywności, Polska umocniła pozycję europejskiego lidera kodowania.
CodeWeek 2021
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
W tym roku CodeWeek trwał od 9 do 24 października. Mamy jednak dobrą informację dla spóźnialskich i wszystkich, którym programowania jest ciągle jeszcze mało. Oficjalne wyniki CodeWeek pojawią się na początku 2022 roku – teraz czas na Wasze sprawozdania, a jeśli dotąd nie zdążyliście jeszcze zorganizować inicjatywy, możecie to zrobić do 31 grudnia!
Uczestnicy CodeWeek2021 – jak co roku – mieli do wyboru dwa rodzaje zaangażowania w Europejski Tydzień Kodowania – mogli uczestniczyć w przygotowanych przez biuro CodeWeek i partnerów ogólnodostępnych webinarach, a także – i do tego przede wszystkim byli zachęcani – zorganizować własną inicjatywę z nauką kodowania.
Webinary dla każdego
W tym roku biuro CodeWeek, zapraszając do współpracy partnerów: EduSense – Uczymy Dzieci Programować, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog i Gigantów Programowania, zorganizowało aż 9 webinarów. Były to zarówno warsztaty wprowadzające do kodowania, jak i zajęcia rozwijające już posiadane umiejętności. Warsztaty skierowane były do nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży. Jak zwykle były one bezpłatne i ogólnodostępne.
Uczestnicy webinarów #CodeWeek2021 budowali gry zręcznościowe, wykorzystywali sztuczną inteligencję przy tworzeniu scenki teatru lalek, budowali strony internetowe, poznawali środowiska Scratch i Python, poznawali działanie syntezatora mowy czy funkcji rozpoznawania obiektów w kamerze. Oj, działo się! We wszystkich 9 webinarach na żywo wzięło udział ponad 1000 osób, wszystkie warsztaty zostały zarejestrowane, więc mamy nadzieję, że ta liczba będzie dalej rosła!
Wszystkim partnerom dziękujemy za zaangażowanie i ogromną kreatywność w przygotowywaniu spotkań i materiałów. Gdyby nie Wasz zapał, doświadczenie i kompetencje, nie byłoby CodeWeek w takiej formule jak obecnie! Szczególnie podziękowania należą się koordynatorom programu Uczymy Dzieci Programować – Annie Świć i Rafałowi Mitkowskiemu, dzięki których pracy, w tym roku na mapę zgłoszona została prawie połowa wydarzeń (ponad 6600 inicjatyw #UczymyDzieciProgramować).
Organizatorzy wydarzeń CodeWeek2021
W trakcie #CodeWeek2021 nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury, rodzice z całej Polski organizowali także swoje wydarzenia: rozgrywki gier logicznych, zajęcia z grafiki komputerowej czy robotyki: od lekcji matematyki z elementami programowania czy zabaw z przedszkolakami na dywanie po organizację hackatonów, podczas których uczniowie rozwiązywali złożone problemy.
Nauczyciele mogli także korzystać z licznych inspiracji i podpowiedzi, jakie zajęcia przygotować i w jaki sposób się do tego zabrać. Po raz kolejny w CodeWeek wzięło udział ponad 5000 organizatorów, w tym 75% to przedstawiciele szkół. W tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania chętnie uczestniczyły też osoby związane z przedszkolami, organizacjami pozarządowymi, bibliotekami, a także przedstawiciele firm.
Blisko co piąte codeweekowe europejskie wydarzenie miało miejsce w Polsce! To wielki sukces. Większość wydarzeń odbywało się w szkołach podstawowych, ale zakodowane aktywności organizowały również szkoły średnie, biblioteki, stowarzyszenia i rodzice. W zajęciach uczestniczyli absolwenci szkół i dziadkowie. Uczestników połączyły wspólne zainteresowania, pasja, no i świetna zabawa!
Chcecie wiedzieć jak wyglądały te aktywności? Wejdźcie na mapę CodeWeek i sprawdźcie, jakie wydarzenia odbywały się w Waszej okolicy.
Polska europejskim liderem
Liczba wydarzeń organizowanych w Polsce a związanych z nauką programowania rośnie z roku na rok. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń. W 2019 r. na mapie CodeWeek pojawiło się 15 139 zgłoszeń a w 2020 ponad 20 000! Dało to nam pierwsze miejsce w europejskiej rywalizacji.
Wraz z ostatnim dniem CodeWeek2021 nasz tegoroczny wynik to 14 900 inicjatyw, ale programować i zgłaszać inicjatywy w ramach CodeWeek2021 możecie jeszcze do końca roku! Tymczasem gratulujemy mobilizacji Monako (I miejsce – 40) i Malcie (II miejsce – 411), które wyprzedziły nas w tym roku w wyścigu, a także Turcji (V miejsce – 26 312) i Włochom (VII miejsce – 15 208), które do dziś, razem z nami, po raz kolejny zorganizowały najwięcej inicjatyw spośród państw uczestniczących w Europejskim Tygodniu Kodowania.
Jeśli chodzi o polskie miasta – najwięcej wydarzeń zorganizowano w Warszawie – 515. To o ponad 280 więcej niż w poprzednim roku! W Krakowie zgłoszono 446 inicjatyw, a w Łodzi – 420. Oczywiście to tylko drobny wycinek wszystkich miejsc, gdzie w tym roku ćwiczyliście kompetencje cyfrowe. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tegorocznej edycji CodeWeek śledźcie najświeższe informacje na fanpage’ach CodeWeek na Facebooku i Instagramie.
Odbierz swój certyfikat
Tak jak wspominaliśmy – choć główne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania już za nami, wydarzenia na mapę CodeWeek2021 możecie zgłaszać jeszcze do końca roku. Wszystkich, którzy swoje wydarzenie mają już za sobą zachęcamy do wypełnienia raportu ze zrealizowanej inicjatywy i odebrania certyfikatu organizatora. Nie zapomnijcie też przygotować certyfikatów dla uczestników Waszych wydarzeń! Na koduj.gov.pl znajdziecie przydatne instrukcje, które pomogą Wam odebrać certyfikaty.
Na naszej stronie opublikowaliśmy też wiele pomysłów na zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Znajdziecie tam wszystkie materiały potrzebne do organizacji zajęć. Mogą z nich korzystać nauczyciele, pracownicy bibliotek i domów kultury, rodzice – podczas zabaw na dywanie czy zabaw w plenerze. Pamiętajcie, kodowanie jest dla każdego!
Dodatkowo – wszystkie codeweekowe webinary zostały zarejestrowane i zawsze możecie do nich wrócić. Znajdą się one wkrótce w specjalnej zakładce na stronie koduj.gov.pl.
Zachęcamy do korzystania z dostępnych tam materiałów, podpowiedzi i inspiracji w swojej codziennej i całorocznej pracy z dziećmi i młodzieżą. Wszystkie materiały są bezpłatne a ich pobranie nie wymaga rejestracji.
Do zobaczenia podczas #CodeWeek2022
Programowanie rozwija umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, przede wszystkim zaś uczy podejmowania i rozwiązywania problemów. To bardzo istotne umiejętności, bez względu na to, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać młodzi dziś adepci programowania, czy jaką rolę społeczną będą pełnić w przyszłości.