Według najnowszego raportu „The Enterprise Application Software Market in Poland: 2017-2021 Forecasts and 2016 Vendor Shares” przygotowanego przez firmę badawczą IDC, Comarch, jako jedyna firma z czołowej trójki producentów systemów ERP, zwiększyła swoje udziału w rynku, osiągając poziom 17,1 proc. Taki wynik pozwolił utrzymać Comarch pierwsze miejsce wśród polskich dostawców systemów oraz zmniejszył dystans do pierwszego producenta w klasyfikacji ogólnej, uwzględniającej firmy zarówno
polskie, jak i zagraniczne.
Kolejny rok z rzędu Comarch został także liderem sprzedaży rozwiązan ERP do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (zatrudnienie do 499 pracowników), z blisko 28 proc. udziałem w rynku oraz utrzymał wiodącą pozycję, jeżeli chodzi o liczbę pozyskanych nowych klientów w ciągu roku.
Mocną pozycję Comarch potwierdzają wyniki finansowe. W 2016 roku przychody krakowskiej firmy IT ze sprzedaży systemów ERP wzrosły o ponad 7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Comarch utrzymuje trend wzrostowy, jeśli chodzi o sprzedaż rozwiązań dla małych i średnich przedsiębiorstw również w roku 2017. W drugim kwartale bieżącego roku przychody firmy wzrosły o 5 milionów złotych, tj. 10,1 proc w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.
Według danych IDC wartość całego rynku Enterprise Application Software w Polsce w 2016 r. zmniejszyła się o 2,6 proc, co w znacznej mierze spowodowane było niekorzystną relacją kursu złotówki do dolara. Na sytuację w branży miały wpływ dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony nałożenie przez Ministerstwo Finansów obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) przez przedsiębiorców spowodowało wzrost przychodów ze systemów finansowo-księgowych, gdyż wielu producentów IT wprowadzało dodatkową opłatę za funkcjonalność JPK. Ponadto wielu przedsiębiorców musiało wymienić stary program lub zakupić nowy do obsługi JPK. Z drugiej strony producenci IT odczuli spowolnienie na rynku publicznym w Polsce spowodowane decyzjami o wstrzymaniu lub przesunięciu wielu wczesniej planowanych inwestycji IT, jak również niższym niż oczekiwane wykorzystaniem środków z funduszy unijnych, z których korzystają zarówno administracja publiczna i samorządy, jak i przedsiębiorcy.
– Z pierwszej trójki największych dostawców systemów ERP w Polsce, tylko Comarch zwiększył swój udział rynkowy. To drugi rok z rzędu, kiedy rośniemy głównie kosztem zachodniej konkurencji. Jesteśmy zdeterminowani, żeby w ciągu najbliższych lat stać się największym dostawcą rozwiązań ERP w Polsce. Dlatego musimy rozwijać naszą ofertę produktową, co wiąże się z nakładami na prace badawczo-rozwojowe. Dobra kondycja firmy pozwala nam przeznaczać co roku 15 proc. całości przychodów ze sprzedaży na R&D – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu Comarch SA i dyrektor sektora ERP.
– Tylko w ciągu ostatnich miesięcy wprowadziliśmy mobilne aplikacje ERP/FK do sklepów AppStore i Google Play, dzięki którym mała firma może zarządzać swoim biznesem wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego. Jednocześnie dostosowujemy nasze systemy do zmian w przepisach, których ostatnio jest bardzo dużo, np. obsługę Jednolitego Pliku Kontrolnego udostępniliśmy naszym klientom bezpłatnie. Inwestujemy również we własną infrastrukturę: uruchomiliśmy w Krakowie własną fabrykę elektroniki, co pozwala nam oferować rozwiązania z obszaru IoT oraz kończymy budowę centrum danych we francuskim Lille – dodaje Zbigniew Rymarczyk.
Comarch zajął również wysokie pozycje w poszczególnych podkategoriach oprogramowania biznesowego, analizowanych przez IDC:
• 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzanie zasobami organizacji (ERM)
• 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM)
• 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania operacyjnego (OMA)
• 3 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania relacjami z klientami (CRM)
• 3 miejsce na rynku aplikacji analitycznych (BI)
– Rok 2016 nie był łatwy dla dostawców systemów ERP działających na polskim rynku. Niepewność związana z otoczeniem regulacyjnym, zmiany w wymaganiach administracyjnych i podatkowych skutkowały niższymi nakładami przedsiębiorstw na inwestycje, także w obszarze IT. Duże znaczenie dla rynku miał też znaczący spadek liczby projektów informatycznych w administracji publicznej. Kolejnym powodem niższych wydatków, było ograniczone wykorzystanie funduszy unijnych. Dostawcy systemów działający na rynku administracji publicznej i w dużej mierze zależni od zamówień z tego sektora, mieli problem z osiąganiem swoich celów sprzedażowych. Z drugiej strony, firmy takie jak Comarch – o zdywersyfikowanym portfolio klientów – mogły bardziej elastycznie reagować w warunkach gorszej koniunktury intensyfikując sprzedaż w innych branżach, co przełożyło się na ich wyniki – mówi Edyta Kosowska analityk rynku oprogramowania w IDC i współautorka raportu.