Chińska marka Coolpad po fali sukcesów na lokalnym rynku chce teraz podbić serca polskich użytkowników smartfonów. Czy dostępny w ofercie T-Mobile model Modena to sprzęt godny uwagi? Przekonajmy się. Smartfon jest stosunkowo lekki – waży jedynie 158 gramów i to zdecydowanie czuć. Przyjemnie zaokrąglona z tyłu plastikowa matowa obudowa da się zdjąć, a pod nią znajdziemy na stałe wbudowaną baterię litowo-jonową o pojemności 2500 mAh, dwa sloty na karty microSIM, a także osobne gniazdo dla
karty pamięci microSD (do 32 GB).
Z zewnątrz mamy do czynienia z bardzo standardowym układem sterowania (włącznik na prawej krawędzi, regulacja głośności na lewej). Dotykowe przyciski pod ekranem nie są podświetlane, co może powodować nieco problemów z obsługą w ciemności.
Z tyłu obiektyw głównej cyfrówki 8 MP umieszczono centralnie w górnej części, a tuż pod nią znajdziemy doświetlającą diodę LED. Na dole widać za to kratkę monofonicznego głośnika. Nic tutaj nie zaskakuje, ale też nie odstrasza jakością wykonania.
Ekran
Coolpad Modena ma 5,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości qHD (960 x 540 pikseli). Niektórzy mogą narzekać na zbyt niski współczynnik upakowania pikseli na jednym calu (ppi). Przy takiej przekątnej obraz powinien pracować co najmniej w trybie 720p albo 1080p.
Z drugiej strony panel o mniejszej rozdzielczości będzie zdecydowanie mniej wymagający dla baterii. Reprodukcja kolorów, jasność i kontrast stoją na przyzwoitym poziomie. Dzięki czujnikowi zewnętrznego oświetlenia możemy skorzystać z trybu automatycznego dostosowania jasnosci ekranu.
Panel smatfonu Coolpad Modena obsługuje jednocześnie do pięciu punktów styku i precyzyjnie na niego reaguje. Obraz jest dobrze widoczny pod szerokimi kątami, zarówno w pionie, jak i poziomie. Nie traci wtedy w dużym stopniu swoich pierwotnych właściwości.
Wydajność
Sercem smartfonu jest dobrze znany układ Qualcomm Snapdragon 410 z czterema rdzeniami 1,2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. To tzw. średnia półka, która pozwoli pograć w większość gier z Google Play. Wyniki w benchmarkach tylko to potwierdzają. Smartfon plasuje się daleko poza flagową czołówką, ale w swojej kategorii cenowej nie daje powodów do wstydu.
Oczywiście, przy bardziej zaawansowanych grach 3D mogą pojawić się lagi. Za to taka kombinacja w zupełności wystarczy do codziennej obsługi Androida 5.1.1 Lollipop. System działa bardzo płynnie. Przy tej okazji warto też pochwalić dobry czas pracy na baterii. Przy typowym użytkowaniu spokojnie wystarczy nam energii na cały dzień i jeszcze nieco zostanie. To właśnie tutaj najbardziej doceniamy dobór oszczędnych komponentów.
Systemowe i sprzętowe dodatki
Coolpad Modena ma kilka fajnych dodatków, które ułatwiają codzienne użytkowanie smartfonu. Mowa tu o wywoływaniu konkretnych funkcji na wyłączonym ekranie – dwukrotne stuknięcie wybudza urządzenie, szybkie przesunięcie palcem w górę od razu odblokowuje, zaś przesunięcie w dół uruchamia aparat.
Kiedy słuchamy muzyki przesuwając na boki palcem po wyłączonym ekranie możemy zmieniać odtwarzany utwór. Do tego dochodzi też rysowanie liter – C uruchamia dialer, E przeglądarkę internetową, a M uruchamia odtwarzacz audio.
Na pokładzie nie zabrakło podwójnego czujnika GPS/GLONASS, szybkiego Wi-Fi 802.11 g/n, Bluetooth 4,0, radia FM, a także LTE kategorii 4 (pobieranie do 150 Mb/s oraz wysyłanie do 50 Mb/s). Z telefonu możemy bez problemu zrobić hotspot Wi-Fi.
Foto/Wideo
Smartfon ma główny aparat 8 MP z obiektywem 28 mm o przysłonie f/2.2 i autofocusem, a z przodu dodatkowy 2 MP z sensorem BSI oraz szerokokątnym obiektywem o przysłonie f/2.4. Oprócz całkowicie automatycznego trybu robienia zdjęć, producent pomyślał o bardziej wymagajacych amatorach fotografii dając im tryb Pro.
Możemy w nim zmieniać czułość ISO, ręcznie ustawiać ostrość, kompensować ekspozycję oraz regulować balans bieli. W trybie 16:9 zdjęcia mają zaledwie 2 MP rozdzielczości, dopiero przełączenie na tryb 4:3 daje nam rzeczone 8 MP.
W dobrych warunkach oświetleniowych główny aparat robi dość ostre zdjęcia o duzej liczbie szczegółów. Nieco gorzej radzi sobie w ciemniejszych okolicznościach. W tej sytuacji może pomóc tryb nocny, ale wtedy dobrze ustabilizować smartfon. Wideo Full HD z głównego aparatu jest płynne. Przednia kamera jest w stanie rejestrować filmy 720p i nadaje się do wideorozmów.
Podsumowanie
Coolpad Modena wypada zaskakująco dobrze w swojej kategorii. Do zalet należy zaliczyć dobrze dobrane i przede wszystkim oszczędne dla baterii komponenty, płynną pracę z Androidem 5.1.1 Lollipop, pełne spolszczenie interfejsu, możliwość wykorzystania dwóch kart microSIM i karty microSD, niezły aparat, a także szybkie LTE na pokładzie.