czwartek, 20 lutego, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Credit Agricole: Polska w tyle za zachodnią Europą w wykorzystaniu AI

    Zobacz również

    Zespół Analiz Ekonomicznych banku Credit Agricole przeanalizował wykorzystanie sztucznej inteligencji przez przedsiębiorstwa w Polsce. Oto główne ustalenia i wnioski.

    - Reklama -

    Zgodnie z danymi Eurostatu udział firm korzystających z technologii AI jest w Polsce drugim najniższym w UE. Nisko plasują się również pozostałe państwa CEE i państwa śródziemnomorskie, a wysoko Skandynawia i Beneluks. Pozycja Polski jest istotnie lepsza w przypadku analizy tylko firm dużych (250+). W tej grupie nasz kraj znajduje się przed m.in. Francją i Włochami, niemniej nadal poniżej średniej unijnej.

    Wśród państw UE widać wyraźną zależność pomiędzy wykorzystaniem AI a poziomem PKB na mieszkańca. Wyższy poziom PKB to z jednej strony większa dostępność kapitału, a z drugiej wyższa korzyść z ograniczenia kosztów pracy.

    Wśród polskich firm duże przedsiębiorstwa mają ponad ośmiokrotną przewagę we wdrażaniu technologii AI nad przedsiębiorstwami małymi. Można wskazać na trzy przyczyny tej przewagi.

    Duże firmy stosują inne technologie niż małe – w większym stopniu wykorzystują automatyzację procesów, automatyzację maszyn i pojazdów, jak również analizę danych za pomocą AI, co łączy się z silnym efektem skali towarzyszącym tym zastosowaniom.

    Duże firmy wykorzystują AI w innych obszarach – w małych firmach dominuje AI w marketingu, a w dużych AI wykorzystywane jest w produkcji, logistyce, administracji, finansach i cyberbezpieczeństwie.

    Duże firmy skłonne są również do wyższych inwestycji celem uzyskania rozwiązań bardziej dopasowanych do ich potrzeb, zdecydowanie częściej decydując się na samodzielne opracowanie lub opłacanie rozwiązań tworzonych na zlecenie.

    Podsumowując, jeśli chodzi o wdrażanie AI w przedsiębiorstwach to czeka nas długi marsz, zwłaszcza w małych firmach. Luka we wdrażaniu AI, która dzieli firmy działające w Polsce i zamożnych krajach Unii europejskiej sugeruje, że rezerwa wzrostu wydajności w firmach w Polsce jest relatywnie wysoka.

    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    AGI – szansa czy game over dla ludzkości?

    Maszyny mogą próbować wygrać z nami za wszelką cenę. Sztuczna inteligencja ma wspierać, a nie zastąpić człowieka. To głos...