Poczta Polska wchodzi w skład systemu bezpieczeństwa i odporności państwa, dlatego stawia cyberbezpieczeństwo na czele swoich priorytetów. W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się zagrożenia i rosnącą liczbę cyberataków, narodowy operator podejmuje szereg inicjatyw mających na celu eliminację długu technologicznego, wzmocnienie ochrony danych oraz zapewnienie ciągłości działania usług.
Realizacja tych celów nie byłaby możliwa bez podejmowanych działań modernizacyjnych i aktualizacyjnych. Obejmują one między innymi zmiany w zakresie rozwiązań mających za zadanie wykrywanie i uniemożliwianie cyberataków – migrację firewalla do nowoczesnego środowiska, wyłączenie przestarzałych sond IPS na rzecz rozwiązań NextGeneration, czy wdrożenie usługi „piaskownicy” dla e-maili w celu ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Ponadto, poprzez wprowadzenie zasad minimalizacji dostępu i uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), Poczta Polska znacząco zwiększyła poziom bezpieczeństwa swojej infrastruktury IT.
Technologia to nie wszystko
W Poczcie Polskiej duży nacisk kładziony jest na edukację i podnoszenie świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa wśród pracowników. Regularne szkolenia, quizy oraz dystrybucja publikacji podnoszących wiedzę, takich jak dwutygodnik „Cyberix” wydawany przez CERT Poczta Polska, są kluczowe w budowaniu kultury bezpieczeństwa i przygotowaniu personelu do identyfikacji potencjalnych zagrożeń, takich jak phishing czy ataki ransomware.
Bezpieczne e-Doręczenia
Jednym z kluczowych cyfrowych projektów realizowanych w Poczcie Polskiej jest wdrażanie e-Doręczeń. To system, który cyfryzuje korespondencję poleconą za potwierdzeniem odbioru. Już dziś każdy Polak może bezpłatnie założyć swoją skrzynkę do e-Doręczeń i otrzymywać „polecone” niemal tak samo szybko i łatwo jak maile, ale o wiele bezpieczniej. Jednak tu wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa są jeszcze większe.
Poczta Polska wyznacza standardy bezpieczeństwa cyfrowego w zakresie e-Doręczeń. Korzysta z zaawansowanych mechanizmów kryptograficznych, które zapewniają ochronę integralności treści przesyłek – wspierane przez szyfrowanie TLS. Ponadto dedykowany zespół czuwa nad bezpieczeństwem systemu 24 godziny na dobę. Dzięki temu e-Doręczenia gwarantują, że informacje przesyłane między nadawcą a odbiorcą są bezpieczne i niedostępne dla osób trzecich. A użytkownicy mogą być pewni, że ich dane są chronione zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.