Zgodnie z najnowszymi doniesieniami badaczy bezpieczeństwa hakerzy wykorzystują obecnie luki w trzech bardzo popularnych wtyczkach WordPress, w tym WP Meta SEO, WP Statistics i LiteSpeed Cache. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa apelują do właścicieli stron, aby sprawdzili, czy zainstalowali najnowsze aktualizacje.
Cyberprzestępcy wykorzystują luki wtyczek w WordPressie
Jako jedna z najpopularniejszych platform treści internetowych na świecie, WordPress jest zawsze na celowniku cyberprzestępców. Jak każde oprogramowanie, wtyczki mogą mieć luki w zabezpieczeniach i w większości przypadków błędów, a już szczególnie tych krytycznych, programiści szybko naprawiają problemy związane z bezpieczeństwem.
Niestety udostępnienie poprawki usuwającej lukę w zabezpieczeniach nie jest równoznaczne z jej wdrożeniem. Właściciele witryn czasami opóźniają instalację najnowszych poprawek. Właśnie na to liczą cyberprzestępcy, szukając swoich ofiar.
Korzystasz z WordPress? Sprawdź, czy nie jesteś narażony na cyberatak
Badacze bezpieczeństwa z Fastly odkryli, że celem skoncentrowanego ataku są obecnie trzy luki w zabezpieczeniach popularnych wtyczek: CVE-2024-2194, CVE-2023-6961 i CVE-2023-40000. Pomimo tego, że wszystkie te luki są stosunkowo nowe, to są już łatki naprawiające te problemy,
– Te luki występują w różnych wtyczkach WordPress i są podatne na ataki nieuwierzytelnionych przechowywanych skryptów między witrynami (XSS) z powodu nieodpowiedniego oczyszczenia danych wejściowych i ucieczki danych wyjściowych, co umożliwia atakującym wstrzykiwanie złośliwych skryptów – wyjaśnili badacze. – Obserwowane przez nas ataki, których celem są te luki, wstrzykują znacznik skryptu wskazujący na zaciemniony plik JavaScript hostowany w domenie zewnętrznej.
Rola skryptu jest prosta: pomóc atakującym w utworzeniu nowych kont administratorów, wprowadzić backdoory do stron internetowych i pomóc przestępcom w monitorowaniu zainfekowanych stron internetowych.
Dotyczy to wtyczki WP Statistics (wersja 14.5 i starsze), wtyczki WP Meta SEO (wersja 4.5.12 i starsze) oraz wtyczki LiteSpeed Cache (wersja 5.7.0.1 i starsze). Witryny korzystające z tych wtyczek są liczone w milionach, a duża ich część zawiera starsze wersje podatne na ataki.
– Administratorom stron internetowych zalecamy jak najszybsze uaktualnienie wszystkich wtyczek do najnowszych wersji i usunięcie wszelkich folderów, które mogły utworzyć starsze wersje wtyczek. Warto także przeprowadzić audyt bezpieczeństwa, a także sprawdzenie wszystkich plików w poszukiwaniu wstrzykniętego kodu. Ponadto przypominamy także o tym, aby zabezpieczyć urządzenie, które wykorzystujemy do obsługi WordPressa za pomocą skutecznego systemu antywirusowego – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.