piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Cyfrowe porządki, czyli dzień sprzątania online

    Zobacz również

    Podobno wczoraj był Dzień Sprzątania Biurka. Na dzisiaj proponujemy dzień sprzątania w telefonach i komputerach. Każdy moment jest dobry, by – dla swojego (cyber)bezpieczeństwa – zrobić cyfrowe porządki. Nie tylko na pulpicie… Posprzątaj w swoim życiu! Spokojnie – mobilnym. Każdy pretekst jest dobry, by w końcu się tym zająć. Podpowiadamy od czego zacząć, bo jak wiadomo początki są najtrudniejsze.

    - Reklama -

    Czyścimy i wyrzucamy śmieci
    Zaczynamy od najprostszej sprawy – każdy z nas codziennie spędza sporo czasu wpatrując się w ekran telefonu. Czytamy wiadomości, słuchamy muzyki, robimy zakupy… dołóżmy do tego usunięcie nieużywanych aplikacji. Każdy z nas na pewno ma takie w swoim smartfonie. Jeśli nie pamiętacie, kiedy ostatnio korzystaliście z danej apki – usuńcie ją.

    Zadbajcie też o aktualizację pozostałych aplikacji i zweryfikujcie przyznane im uprawnienia. Aktualizacja oprogramowania to ważna sprawa – nie tylko na telefonie, ale i na komputerze. Dbaj o aktualizacje oprogramowania na wszystkich urządzeniach, które podłączasz do internetu. W ten sposób redukujesz ryzyko zawirusowania.

    Jeśli jesteśmy przy sprzęcie – kolejna sprawa, o której trzeba pamiętać to ochrona kont w sieci. Oto podstawy:

    • Dwuskładnikowe uwierzytelnienie – nazwa użytkownika i hasło często już nie wystarczają, aby odpowiednio chronić konta e-mail, bankowości elektronicznej czy w mediach społecznościowych. O swoje bezpieczeństwo możemy zadbać wybierając uwierzytelnianie oparte o dodatkowy składnik, np. kod SMS. Warto to zrobić!
    • Zabezpiecz router trudnym do złamania hasłem. Wymyślając nazwę sieci, unikaj ujawniania tego, kim jesteś. Nazwa RodzinkaNowaków2021 to nie jest dobry pomysł…
    • Zadbaj o odpowiednie hasła do swoich kont (e-mail, bankowość elektroniczna, sklepy internetowe, portale medyczne, itp.). Używaj unikatowych haseł. Zaktualizuj swoje hasła. I nie, nie chodzi nam o to, aby z JanKowalski2020 zmienić na JanKowalski2021… Używaj haseł, które składają się z przynajmniej 12 znaków. Możesz je ułożyć w formie zdania. Nie zapisuj haseł na kartce, którą trzymasz w widocznym miejscu… Sprawdź więcej informacji o tym jak utworzyć bezpieczne hasło.
    • Sprawdź, czy dostęp do Twoich urządzeń został zabezpieczony (np. poprzez hasło lub uwierzytelnienie odciskiem palca).

    Porządki w plikach
    Pierwszy ważny etap cyfrowych porządków za nami. Przechodzimy do kolejnego. Czas na sprzątanie w plikach i na… kopie zapasowe.

    – Używając komputera czy smartfona prędzej czy później możemy znaleźć się w sytuacji, w której możemy stracić zgromadzone na urządzeniach pliki, dokumenty czy zdjęcia. Może się tak stać na skutek awarii sprzętu, jego utraty lub zainfekowania złośliwym oprogramowaniem. Kopie zapasowe są często jedynym sposobem na odbudowanie swojego cyfrowego świata – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Dlatego bardzo ważne, aby dane wrażliwe, które przechowujemy na urządzeniach były chronione w odpowiedni sposób. Aby tak było nie potrzeba skomplikowanych operacji, ani zaawansowanego oprogramowania. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach – dodaje.

    Jakie to zasady?

    • Wyczyść swoje stare maile i opróżnij kosz. Jeśli koniecznie chcesz zachować stare wiadomości, rozważ przeniesienie ich do archiwum.
    • Usuń lub zarchiwizuj stare foldery, rachunki, faktury, rozliczenia.
    • Odsubskrybuj newslettery, alerty e-mailowe i aktualności, których nie czytasz.
    • Uaktualnij swój internetowy album ze zdjęciami – usuń lub stwórz kopie zapasowe starych lub mniej „pochlebnych” zdjęć.
    • Zweryfikuj listę znajomych w mediach społecznościowych, sprawdź grupowe listy kontaktowe – upewnij się, że osoby, które w ramach danej grupy dostają wiadomości, na pewno do tej grupy należą.
    • Skopiuj ważne dane do godnej zaufania chmury lub na inny nośnik, gdzie będą bezpieczne.
    • Kopie zapasowe zabezpiecz hasłem, zadbaj aby były przechowywane w odrębnej lokalizacji (najlepiej bez dostępu do sieci).
    • Bezpiecznie kasuj nieużywane pliki.

    Sprawdź więcej informacji o tym jak tworzyć zapasowe kopie danych.

    Czysta reputacja
    Ostatnia, ale równie ważna sprawa – czas na porządki w Twojej sieciowej reputacji. Warto zadbać o to, aby była nienaganna. Jak to zrobić?

    • Kontroluj swoją aktywność online – zweryfikuj ustawienia bezpieczeństwa i prywatności na stronach, które odwiedzasz. Warto też upewnić się, że udostępniasz tylko te dane, którymi rzeczywiście chcesz się dzielić.
    • Uporządkuj swoją obecność w mediach społecznościowych – najwyższy czas usunąć stare zdjęcia, które mogą być kłopotliwe lub nieaktualne.
    • Zweryfikuj też swoje, udostępniane w internecie, dane. Jeśli chcesz je udostępniać, zadbaj o to, żeby były aktualne.

    Po takich porządkach na pewno będziecie w sieci dużo bardziej bezpieczni.

    Ważne! Pamiętajcie, aby sprzątać regularnie!

    ŹródłoKPRM
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...