Coraz więcej urzędów, czy instytucji kultury udostępnia swoje zbiory w portalach publicznych z otwartymi zasobami. Powodów jest wiele. Jedni robią to z oszczędności i wygody, by ograniczyć liczbę wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego. Inni decydują się na udostępnienie zasobów ze względów bezpieczeństwa i przechowują tam kopie swoich cennych zbiorów. Pod hasłem: „Dane na poziome” mówimy więcej o tych, którzy udostępniają i dbają o jakość danych w portalach publicznych dane.gov.pl i kronika.gov.pl.
– Dane stały się jednym z najważniejszych zasobów współczesnej gospodarki i siłą napędową transformacji cyfrowej. Zwiększanie liczby oraz podnoszenie jakości danych dostępnych do ponownego wykorzystywania w państwie i gospodarce stanowi jeden z priorytetów rządu.– mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Otwarte dane
Dane w portalu dane.gov.pl zamieszcza już ponad 200 dostawców z administracji rządowej i samorządowej, w tym ministerstwa, inne urzędy centralne i gminy. Tutaj znajdziecie listę tzw. dostawców danych i sprawdzicie kto i co właśnie opublikował. Portal gromadzi ponad 27 tysięcy zasobów, w tym blisko 450 API oraz ponad 1,5 tysiąca danych na najwyższych tj. czwartym i piątym poziomie otwartości.
– Zamieszczenie danych w portalu dane.gov.pl to dobry początek. Kolejny krok to systematyczne aktualizowanie i dbanie o jakość zbiorów już udostępnionych. To działania wymagające poświęcenia dodatkowego czasu, jednak w dłuższej perspektywie przynoszące urzędom ogromne korzyści, również finansowe.– podkreśla Anna Gos – dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w KPRM.
Dane dla biznesu
Sektor kreatywny poszukuje danych udostępnionych w szczególności poprzez API, które można pobrać i wykorzystać w aplikacjach czy usługach. Tu warto zwrócić uwagę na nowe, ciekawe bazy, opracowane przez partnerów projektu „Otwarte dane plus”. Wśród nich znajdziecie dane turystyczne z Ministerstwa Sportu i Turystyki, tj. API do Systemu Rejestrów w Turystyce, API do Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego, czy dane budżetowe z bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów. Warto przypomnieć, że zarówno korzystanie jak i zamieszczenie danych w portalu dane.gov.pl jest bezpłatne.
Kursy i szkolenia
Jakość danych w portalu zależy od ich odpowiedniego przygotowania przez dostawców. Mogą oni liczyć na pomoc zespołu otwartych danych z Kancelarii Premiera, który zapewnia kursy, szkolenia i materiały e-learningowe oraz wsparcie merytoryczne. W Akademii Otwartych Danych, czyli ośmiu specjalistycznych kursach dotyczących otwierania danych wzięło udział ponad 150 pracowników administracji centralnej, odpowiedzialnych za udostępnianie danych w swoich instytucjach. Dostawcy danych mogli ponadto liczyć na wsparcie analitycznie ekspertów Laboratorium Otwartych Danych. Opracowali oni szereg raportów w zakresie prawnym, technicznym i bezpieczeństwa otwierania informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania. Efekty prac Laboratorium w postaci raportów można zobaczyć na dane.gov.pl. Dla dysponentów danych, którzy nie brali udziału w kursach, przygotowano multimedialne materiały szkoleniowe, które krok po kroku prowadzą przez proces otwierania danych.
Otwarte zasoby
Otwarte dane mogą przybierać różne postaci. W maju tego roku Kancelaria Premiera uruchomiła największą platformę cyfrowych dzieł, dostępnych od ręki, w jednym miejscu, czyli kronika.gov.pl. Pod nazwą KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Portal zgromadził dotąd blisko 4,5 miliona cyfrowych obiektów, więc jest w czym wybierać, a liczba zbiorów szybko rośnie. Za ich jakość odpowiadają instytucje nauki i kultury, które dołączają do portalu KRONIK@. Jako pierwsze swoje zbiory udostępniają: Biblioteka Narodowa, Archiwa Państwowe i Muzeum Narodowe w Krakowie.
– Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – Portal KRONIK@ wprowadza nową jakość. Udostępnia użytkownikom internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe.– dodaje.
Materiały szkoleniowe
Dysponenci zbiorów cyfrowych, którzy chcieliby udostępnić je w portalu kronika.gov.pl mogą liczyć na pomoc w postaci multimedialnych materiałów szkoleniowych, które opowiadają na najczęściej zadawane pytania. Kancelaria Premiera organizuje również konferencje, warsztaty czy webinary wspierające instytucje w przyłączeniu zbiorów do kronika.gov.pl. Więcej informacji znajdziecie w mediach społecznościowych.
W procesie otwierania danych ważną rolę pełnią dostawcy danych, którzy decydują o jakości udostępnianych zbiorów. Dostawców danych wspiera merytorycznie Kancelaria Premiera. Wszystko po to, żebyście z danych korzystali na co dzień w swoich pracach naukowych, artykułach, kampaniach marketingowych, czy aplikacjach i programach. Zapraszamy na dane.gov.pl i kronika.gov.pl!
Projekt „Otwarte dane plus” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.